“Erdoğan katılmadığı için, Akıncı davet edilmedi”

UBP olarak biz, ortağımız HP, Kıbrıs konusunda farklı hareketleri gündeme getirmede hem fikiriz.

“Maraş konusu, yeni bir konu değil. Şimdi konuşulmaya başlanmadı. Yaptığımız temaslar var. Avrupa Parlamentosunda görüşmelerimiz var. UBP olarak biz, ortağımız HP, Kıbrıs konusunda farklı hareketleri gündeme getirmede hem fikiriz.

 

AB’yi yıllardır uğraşmamıza rağmen ikna edemedik. Pek çok öneri yaptık. İkna edemedik. Şimdi yıllarca anlattıklarımızı, hukuki zeminde gündeme taşımaya çalışıyoruz. Bu konu yeni başlamadı. Ankara’da, burada toplantılar yapıldı. Kapalı Maraş’ta yapılan ikinci toplantıdır. Ankara’da yapılan ilk toplantıya, yabancı hukukçular da katılmıştı. Kapalı Maraş’ta yapılan toplantıda da yabancı katılımcılar oldu.

 

Konunun bundan sonraki bacağında, bölgeyi askeri bölge olmaktan çıkaracağız. İkinci adım, Mal Tazmin Komisyonuna başvuruların yapılması. Bununla ilgili hukuki kararlar alınacak. Maraş, BM kararları, yani 550 ve 789 nolu kararlara göre açılacaksa, hiçbir sorun olmaz.

 

İlk önce, ekonomik önceliği olan bölge, yani deniz kıyısı. İlgili malın, 1974 öncesi işletmecilerine çağrı yapılacak, gelin binalarınızı alın, ekonomiye kazandırın. Eğer çağrı cevap bulmaz, belirlenen sürede buralar eski sahiplerince alınmazsa, ihale yöntemi ile buralar başkalarına verilebilir. Bunların hukuki çerçevesi de tartışılmaktadır. Bunun sonucunda, KKTC ekonomik olarak bir artı değer ve ivme kazanacak.

 

Bu girişimler, BM kararlarına göre yapılacak. Eski sahibine toprak değil, bina verilecek. Toprak konusunda ihtilaf varsa, toprak Vakıf malıysa, mahkemeye gidecek. Biz sadece binayı veriyoruz, toprağı değil.

 

Güney’deki mallarından feragat eden vatandaşlarımız var. Bu mallar hala KKTC’nin uhdesinde. Bu mallar da takas olarak kullanılabilir. Bireysel takastan, global takasa geçilerek, bu konu da çözülebilir. Bu yönde bir karar alınarak bunun üzerine de gidilecek.

 

Kapalı Maraş toplantısına istisnasız tüm muhalefet partileri çağrıldı. Katılmamak kendi tercihleri olmuştur. Katılım seviyesi de Başbakanlığa kadar tutulmuştur.

 

Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, bu toplantı da yer alacak olsa idi, Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı’da büyük ihtimal bu toplantıya çağrılırdı. Seçim var diye bu olayı kimse kendine mal etmeye çalışmasın.”

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, ADA TV’de konuğumdu.

 

Geçtiğimiz hafta sonu, kapalı Maraş bölgesinde yapılan, “Maraş Açılımı” toplantısının bir özetini, bu şekilde dile getirdi.

 

Konu hala tartışmalı.

 

Bakan Taçoy, muhalefet parti Başkanlarının davet edildiğini ve kendilerinin katılmadığını söylüyor.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantıya katılmayacak olmasından dolayı, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın davet edilmediğini dile getiriyor.

 

BM’nin ilgili kararlarınca, Maraş’ın açılacağını, eski mal sahiplerine TMK aracılığıyla verileceğini, önceliğin deniz kıyısı olduğunu, toprağın değil, binaların verileceğini, Vakıf malı konusunun mahkemelere taşınacağının altını çiziyor.

 

Süreç Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonrasına bırakıldı.

 

Bu adımların gerçek anlamda hayat bulup, bulmayacağı, Maraş konusunun seçim malzemesi mi, radikal bir denememi olacağını zaman gösterecek.

 

Ancak bir gerçek var ki, Maraş sırf bir bölge, bir toprak parçasından daha fazla öneme sahip.

 

Her adım, her söylem için on defa düşünmek gerek.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu