Erdoğan-Akıncı arasındaki ikinci kriz

Yaptığı açıklamalarla ikinci defa Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ters düşen Cumhurbaşkanı Akıncı, sadece ülkede değil Türkiye’de de yoğun eleştirilerle karşı karşıya...

Türkiye’nin gündeminin sıcak olduğu şu günlerde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Suriye’deki harekât ile ilgili açıklamaları gündem içinde yeni bir gündemin doğmasına neden oldu. Daha önce de yaptığı açıklamalarla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ters düşen Cumhurbaşkanı Akıncı ikinci defa Türkiye ile gerginlik yaşadı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı’nın dördüncü gününde “1974’te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce diyalog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir”  yorumunun ardından Türkiye- KKTC arasındaki gerilimin fitili de ateşlenmiş oldu.

Türkiye cephesinden Akıncı’ya cevap gecikmezken, ülkemizde de birçok siyasi parti, dernek ve şahıs Cumhurbaşkanı Akıncı’yı eleştiri yağmuruna tuttu. Kınama ve eleştiri mesajları yayınlayan birçok siyasi kuruluş, Akıncı’nın sözlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın değerlendirmesinin ardından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan konuyla ilgili cevapta gecikmedi.

 “GEREKEN CEVABI ALACAK”

Erdoğan, yaşananları “Bu tamamıyla bir hadsizliktir, haddini bilmemektir. Şu an itibariyle KKTC’nin devlet olarak mücadelesini bizden başka veren var mı? Yok! Bizden başka mücadele veren olmadığı halde, öyle bir yere savruluyor ki, sabırla yeri geldiğinde bizlerden de gereken cevabı alacaktır. Bunu niye söylüyorum? Çünkü “KKTC” diyen biziz. Bizden başka bunu diyen var mı? Yok! Ne diyorlar, “Kıbrıs” diyorlar. Biz neyin mücadelesini veriyoruz, bu beyefendi neyin mücadelesini veriyor. Eskilerin kalıntılarına oynuyor. İnanıyorum ki, KKTC’deki soydaşlarımız ona da en kısa zamanda cevabını verecektir” diyerek değerlendirdi.

 İLK KRİZ ANA-YAVRU İLİŞKİSİ

24 Nisan 2015’de yapılan seçimlerle Cumhurbaşkanlığı’na getirilen Akıncı, seçilmesinin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilk krizi yaşamıştı.

“Türkiye’yle ana vatan-yavru vatan ilişkisi bitmeli” diyen Kuzey Kıbrıs’ın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı için “Ağzından çıkanı kulağı duymalı” diyen Erdoğan, kardeş ilişkisi denilince farklı bir anlam çıkar diyerek Akıncı’nın sözlerine dikkat etmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştu.

“HEP YAVRU MU KALALIM?”

Daha önce Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı bir ilişkinin iki tarafın da çıkarına olduğunu vurgulayan Akıncı, Erdoğan’ın sözlerine yanıt vermişti.

Programını seçim öncesi halka anlattığını ve seçimlerde bu programa onay aldığını kaydeden Akıncı, “Neden rahatsız olunuyor iki kardeş ilişkisinden? Onu anlamakta zorlanıyorum. Türkiye yavrunun büyümesini istemiyor mu? Biz hep yavru mu kalalım? Ayaklarımızın üzerinde durmasını beceremeyelim mi? Yetişkin insan olmayalım mı?” demişti.

Sözlerinin arkasında durduğunu kaydeden Akıncı, söylediklerini vicdanıyla da hissettiğini vurgulamıştı. 

GERGİNLİK TATLIYA BAĞLANMIŞTI

Bu tartışmanın ardından Erdoğan’ın Akıncı’yı aramasının ardından olay tatlıya bağlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin sorulması üzerine Akıncı, “Bir tebrik telefonu şeklindeydi. Sohbet ettik kısaca, çünkü zaten havaalanındaydı, ayrılmak üzereydi. Sohbette öne çıkan Türkiye’yi ziyaret konusu oldu. ‘Herhalde Türkiye’yi ilk ziyaret edecek yer olarak seçeceksin’ dedi. Tabii ki öyle olacaktır. Yemin töreni Perşembe günü olacak. Ondan sonraki süreçte de kendilerine en uygun zaman neyse, birlikte kararlaştıracağımız bir tarihte bu ziyareti gerçekleştirmekten memnuniyet duyacağım” şeklinde yaptığı açıklamayla yaşanan ilk krizin üzerine de çizgi çekilmiş oldu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı