El emeği ürünler rafta kalıyor

Büyük Han esnafı bazı turist kafilelerine handaki dükkânlardan alışveriş yapma imkânı verilmediğinden şikâyet ediyor.

Lefkoşa’nın en çok turist çeken noktalarından biri olan Büyük Han’daki esnaf, turistlere ne hanı doğru dürüst tanıma fırsatı sağlandığını ne de alışveriş imkânı tanındığını söyleyerek, “Burası ülke kültürünün aynasıdır” hatırlatmasında bulundu.

Han esnafı, bazı turist kafilelerine handaki dükkânlardan alışveriş yapma imkânı verilmediğini belirtirken, eleştiri okları turist rehberlerine yönelikti.

Birçok dükkânda el emeği göz nuru Kıbrıs’a özgü ürünlerin bulunduğunu ifade eden esnaf, “Ülkemize gelen turistlere kültürü tanıtıp satış yapmak istiyoruz ama ne yazık ki dükkânları gezmelerine bile izin verilmiyor” dedi. Esnaf, bireysel olarak gelen turistlerin ara-sıra alışveriş yaptığını belirtti.

 Esnaf ne dedi? 

“ESNAF DESTEKLENMELİ” 

Yeşim Kultaş: Turist kafileleri çoğu zaman bir kapıdan girip, öteki kapıdan çıkıyor. Serbest zaman sıkıntısı olduğunu düşünüyorum. Bizim esnaflık yaptığımız Büyük Han, Kuzey Kıbrıs’ın, Lefkoşa’nın simgelerinden biridir. Burayı tanıtırken, gezip görmeleri için daha çok zamana ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum. Burası kültür yeridir. Esnafın desteklenmesi gerekiyor. Turistin, bizden alışveriş yapmasına imkân tanımları lazım. Alel acele tanıtmakla olmuyor. Zemin kattaki dükkânları görme şansları daha çok, biz üst kattayız ve bize de uğramalarını istiyoruz. Bize sadece bireysel olarak gezen turistler geliyor. Kendi geldiği için daha çok gezme görme ve alışveriş yapma imkânı buluyor. Bir diğer konu, kafile halinde gelenlere biz sizi alışverişe götürürüz diyorlar ve büyük mağazalara götürüyorlar.

“SERBEST ZAMAN VERİLMELİ” 

Saadet Satıroğlu: Eskiden Büyük Han’ı ziyarete gelenler, Sedirhan’da konaklardı. Gördüğümüz kadarıyla turistleri 5-10 dakika gezdirmek yeterli olmuyor. Serbest zaman verilmeli ve bu zaman diliminde turistin dükkânları gezme ve alışveriş yapma imkânı sağlanmalıdır. Beni en çok rahatsız eden konu, bazı rehberler diğer ülkelerde de burada da turistlere bizimle pazarlık yapmasını söylüyor. Örneğin 6 Euro’luk bir ürünü 5 Euro’ya almak istiyorlar. Buradaki birçok ürün el emeğidir ve el emeği ürünün biraz pahalı olması gayet normal. Bir de bazı rehberler turistleri alışveriş yapması için başka yere götürüyor. Biz de turistlere kültürümüzü tanıtmak ve ürünlerimizden satmak istiyoruz. Turistin alışveriş yapmasına izin veren de var vermeyen de var.

 “ALIŞVERİŞ İMKÂNI VERİLMİYOR” 

Aydan Lisaniler: Bildiğim kadarıyla düzenlenen bir turda, gidilecek yerler ve mola verilecek zamanlar, rehber veya tur şirketi tarafından önceden belirlenir. Gördüğüm kadarıyla Lefkoşa’yı 1 günde tamamlıyorlar. Örneğin Büyük Han, Girne Kapısı, Mevlevi Tekkesi vs. gibi tarihi yerleri çabuk çabuk gezip gidiyorlar. Bir de Lokmacı sınır kapısından farklı ülkelerden gelen turistlerin rehberi kendi rehberidir. Buradaki rehberi kabul etmiyorlar. Grup halinde gelen turistler pek de alışveriş yapma imkânı bulmuyor. Bize daha çok bireysel gelen turistler uğruyor. Bizdeki el işi ürünler Güney Kıbrıs’a göre daha uygun fiyatta olduğu için bizden almayı tercih ediyorlar. Gün olur hiç siftah etmeyiz. Zaten bazı rehberler kafile olarak gelen turistlere pek de alışveriş yapma imkânı vermiyor.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı