Ekvador’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin cesetleri sokaklara bırakıldı

Güney Amerika ülkesi Ekvador, virüs nedeniyle gerçekleşen 180 ölümün cesetlerini sokaklara bıraktı. Ölenlerin yas tutan aileleri ise, tabut bulunmadığı için yakınlarını karton kutulara koyarak defnediyor

6 Nisan 2020 - 19:26

Ekvador’da hükümet tüm dünyayı etkisine alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının çözüm üretmeye çalışırken, ülkenin en büyük kenti Guayaquil’de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenler, yetkililer alır umuduyla yol kenarına bırakılıyor.

Sosyal medyada paylaşılan karelerde liman şehrinin sokaklarında en az 150 cesedin sokaklarda çürüdüğü görülüyor.

Ekvador’un Başkan Yardımcısı Otto Sonnenholzner, görüntülerin yayılmasının ardından halktan özür diledi. Yetkililer, bu hafta başında söz konusu cesetlerin önemli bir kısmını topladı, ancak ölülerin kaçının salgının kurbanı olduğunu belirtmediler.

Ekvador’un koronavirüsle mücadele çalışmalarını yürüten Başkan Yardımcısı Sonnenholzner ise “Asla gerçekleşmemesi gereken şeyler gördük, hepinizden özür diliyorum”açıklamasını yaptı.

Diğer taraftan, ülkede tabut fiyatlarının çok pahalı olması ve yeterince bulunmaması nedeniyle halk ölülerini karton kutulara koyarak gömmeye başladı. Yetkililer, halka yerel üreticilerden alınmış bin adet preslenmiş karton tabut bağışladı ve bunları iki yerel mezarlıkta kullanılmak üzere teslim etti.

16 milyon nüfuslu Ekvador’da şu ana kadar 3 bin 646 koronavirüs vakası tespit edildi ve 180 ölüm gerçekleşti.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı