Ekonomiyi bu kez kapı krizi vurdu

Döviz artışlarıyla yükselen fiyatlar ile koronavirüs nedeniyle azalan stokların tetiklediği gizli pahalılık yetmezmiş gibi Rum Yönetimi’nin 4 sınır kapısını tek taraflı kapatması, çarşıyı fena etkiledi.

9 Mart 2020 - 15:22

Rum Yönetimi’nin geçen hafta tek taraflı bir kararla kapattığı Lokmacı, Derinya, Bostancı ve Aplıç kapılarının Kuzey Kıbrıs’ta esnafı ciddi oranda etkilediği ortaya çıktı. Anastasiadis Yönetimi’nin “Virüse önlem” diye duyurduğu kararın arkasındaki nedenler de tek tek ortaya çıkmaya başladı. AKEL ise kararın “siyasi” olduğuna dikkat çekerken, bazı Rum kaynaklar, kapılarda kimlik kontrolü uygulamasının ardından, “Yeşil Hat Tüzüğü’ne yönelik değişikliğin” geleceğine işaret ediyor.

ÇARŞIDA BİZ BİZE KALDIK

Sınır kapılarının kapanması nedeniyle Lefkoşa’da özellikle Arasta’da hayat neredeyse durdu. Mağusa’da surlariçi esnafı sinek avlıyor. Güzelyurt’ta Cumartesi günü yer alan açık pazarın müşterisi yarı yarıya azaldı. Lefke’de ise Güney Kıbrıs Plakalı arabaya rastlanmıyor. Bunların yanında ülkedeki süpermarketler, restoranlar ve benzincilerin işleri de ciddi oranda geriledi.

Geçiş noktalarının kapatılması ile ilgili alınan kararın Kıbrıslı Rumların Kuzey’den alışverişlerini durdurma amacı taşıdığını belirten Arasta esnafı, yıllardır Lokmacı kapısındaki geçişlere göre pazarlama politikası geliştirdiklerini, buradan akışın durması halinde çarşı esnafının geleceğinin tehlikeye düşeceğini savunuyor. Yerli halkın Arasta’ya ilgisinin neredeyse kalmadığını belirten çarşı esnafı, satışların büyük kısmının Lokmacı’dan geçen turistler ile Kıbrıslı Rumlara yapıldığını anlattı.

Mağusa surlariçi esnafı ise zar zor düzelen işlerinin yine durduğundan şikayet ediyor. Yıllardır açılması için çaba harcanan Derinya kapısının kapanması ile Güney’den gelen müşterilerin ‘sıfıra’ indiğini söyleyen esnaf, çoğu zaman tek kuruşluk mal satmadan eve döndüklerinden şikayet ediyor.

Bu arada, Kıbrıslı Türk ve Rumların, Rum Yönetimi’nin 4 sınır kapısını koronavirüs gerekçesiyle kapatmasını protesto etmek amacıyla Lokmacı kapısında geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleştirdiği eylemde olaylar çıktı. Rum polisi ve askerlerinin Türk ve Rum eylemcilere biber gazı sıkması üzerine birçok eylemci ve gazeteci gazdan etkilendi. Bölgeye ambulans gönderildi.

AKEL: KARAR SİYASİ

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu yaptığı açıklamada, Rum Ulusal Konseyi toplantısında, “sınır kapılarının kapatılması kararının siyasi olduğunun kabul edildiğini” belirtirken “kapıların ne zaman açılacağı şeklinde yönettiği soruya ise yanıt alamadığının” altını çizdi.

Rum kaynaklar Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye dönüşlerde kimlik kartı kontrolüne başlama girişiminin, Rum hükümetinin Yeşil Hat tüzüğünde yapmak istediği değişiklikler çerçevesinde yer aldığını savunuyor. Bu kaynaklar kimlik kontrolü uygulamasının Cumhurbaşkanı Akıncı’nın itirazı sonrasında kaldırıldığı hatırlatırken, Rum hükümetinin Yeşil Hat tüzüğünde yapılmasını istediği değişiklikleri AB Komisyonu’na sunmadığına da işaret ediyor.

DİLLİRGALI RUMLAR ENDİŞELİ

Öte yandan Haravgi gazetesi, Kato Pirgo (Aşağı Pirgo) köyü ve genel olarak Dillirga bölgesinde ikamet eden Kıbrıslı Rumların, Bostancı ve Aplıç geçiş kapılarının kapatılması süresinin uzatılmasından duydukları endişeleri dile getirdiklerini yazdı.

Habere göre, Aşağı Pirgo Muhtarı Nikos Kleanthus konuya ilişkin açıklamasında, Bostancı ve Aplıç geçiş kapılarının kapatılmasının ve bu sürenin uzatılmasının, bölgede yaşayan insanlarda büyük mağduriyetlere yol açtığını belirtti.

Aşağı Pirgo’dan “Astromerit’e” veya Güney Lefkoşa’ya gidip gelmek isteyen bölge insanının kapıların kapatılması sebebiyle çifte mesafe yol kat etmek zorunda kaldıklarını ve büyük eziyet çektiklerini belirten Kleanthus, Astromerit köyünde dershaneye giden kendi çocuklarının dahi, mesafenin uzun olmasından ötürü gitmeyi bıraktıklarının altını çizdi.

Kleanthus, bölge halkına hizmet veren ve şu anda kapalı bulunan geçiş kapılarından iki tanesinden en azından birinin açılması yönünde güneye çağrıda bulundu.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı