Ekonomik yaptırım endişesi

Ekonomik açıdan kötü günlerden geçen Türkiye’nin büyük kapsamlı bir askeri harekât başlatması endişelere neden olurken, yaşanacak yeni bir döviz krizinin etkilerinin bu kez çok daha ağır olması bekleniyor.

Türkiye’nin, güney sınırında güvenli bir tampon bölge oluşturmak amacıyla başlatacağı askeri harekât başlatma hazırlığı içerisine girdi. Irak’ın kuzeyinden başlayarak Suriye sınırı boyunca yani 450 kilometre uzunluğunda ve 30 kilometre derinliğinde bir alanda güvenli bölge oluşturmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti, birkaç gün içerisinde Suriye’nin kuzey doğusuna askeri operasyon başlatması bekleniyor.

ABD askerlerinin Türk ordusunun operasyon gerçekleştireceği bölgelerden çekilmesiyle birlikte operasyonun başlaması kesinlik kazandı. Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’yi olası operasyonda limitleri aşması halinde ekonomisini tamamen yok etmekle tehdit etti. Henüz ortada bir operasyon ya da ekonomik yaptırım olmamasına rağmen, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklaması Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesine yetti.

Ekonomik açıdan kötü günlerden geçen Türkiye’nin büyük kapsamlı bir askeri harekât başlatması endişelere neden olurken, yaşanacak yeni bir döviz krizinin etkilerinin bu kez çok daha ağır olması bekleniyor.

Ekonomik gelişmeleri ve Türkiye’nin savaşa girmesi halinde dövizde yaşanacak gelişmelerle ilgili öngörülerini Haberci’ye aktaran Ekonomist Doç. Dr. Erdal Güryay, Türkiye’nin Suriye harekâtının ABD tarafından onaylanmış fakat sınırları ABD tarafından çizilen bir operasyon olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Bu harekâtı yapabilirsin fakat kırmızı çizgilerin bunlardır ve bu çizgileri aşarsan senin ekonomini çökertirim” şeklinde sosyal medyada bir paylaşım yaptığına dikkat çeken Doç. Dr. Erdal Güryay, “Ortada henüz operasyon falan yok fakat sosyal medyada paylaşılan iki cümle TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Daha ortada bir şey yokken durum buysa bir de Türkiye savaşa girdiği zaman ne olacak düşünmek bile istemiyorum” dedi.

“YATIRIMCI TÜRKİYE’DEN UZAKLAŞACAK”

Türkiye Cumhuriyeti’nin ciddi bir operasyon içerisine girme hazırlığında olduğunu ve 30 kilometrelik bir tampon bölge oluşturmayı amaçladığını söyleyen Erdal Güryay, “Türk Silahlı Kuvvetleri, çok karmaşık ve birçok farklı güç unsurunun bulunduğu bir bölgeye operasyon gerçekleştirecek. Bu operasyon ABD’nin çizdiği sınırlar içerisinde kalsa dahi Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisi olumsuz etkilenecek. TL’nin değer kaybetmesi, dövizin değer kazanması sonrası enflasyonun yükselmesi ve cari açığın büyümesi domino etkisiyle birbirini tetikleyen unsulardır” dedi.

Savaşa girmenin ciddi bir maliyeti olduğunu vurgulayan Erdal Güryay, “Ekonomisi durgunlukta olan ve çıkış yolu da görünmeyen bir ülkenin bir savaşa girmesi ekonomiyi daha da kötüye götürecektir. Bu savaş durumu Türkiye’den yatırımcıların uzaklaşmasına ve yatırımcıların Türkiye’den çekilmesine neden olacaktır. Türkiye’den yatırımcıların çekilmesiyse cari açığın büyümesine neden olacaktır. Böylesi bir harekât gerçekleşirse Türkiye’nin ekonomisi ciddi anlamda etkilenecektir” şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı

“YENİ BİR KRİZDEN BAHSETMEK İÇİN ERKEN”

Türk Lirası’nda yaşanacak değer kaybının ülkemizi çok daha fazla etkileyeceğini kaydeden Güryay, “Biz tamimiyle ithalat bağımlısı bir ülke olduğumuz için TL’deki değer kaybı bizi daha fazla etkileyecek. Üretim kapasitemiz çok düşük ve iğneden ipliğe her şeyi ithal ediyoruz. Türk lirası kullanmamıza rağmen Türkiye ile aramızdaki ticareti bile dövizle yapıyoruz. Bu da ülkemizin ekonomisi için olumsuzluklara sebep oluyor. TL’de yaşanan her değer kaybı bizi çok daha fazla etkiliyor. Biz Kıbrıslı Türkler olarak büyük çocukların arasında kalıp dayak yiyen küçük çocuk gibiyiz. Hiçbir kabahatimiz yok, bu sorunların bizimle alakası yok ama durmadan adeta ekonomik olarak dayak yiyoruz.  Yeni bir döviz krizinden bahsetmek için henüz erken fakat bu harekâtın başlaması sonrasında TL’nin ciddi bir değer kaybı yaşama ihtimali de var. Türkiye’nin, ABD’nin çizdiği sınırların dışına çıkması halinde ABD, Türkiye’nin gözünün yaşına asla bakmaz ve böylesi bir durumda ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması kaçınılmaz hale gelir” diyerek, ABD’nin Türkiye’ye ekonomik yaptırım uygulaması durumunda geçtiğimiz yıl yaşanan döviz krizinden daha büyük bir kriz yaşanacağını sözlerine ekledi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı