Ekonomik kaygılar virüs endişesini geçti

UBP-HP koalisyon hükümetinin açıkladığı 33 maddelik “ekonomik tedbir ve destek paketine” toplumun çeşitli kesimlerinden tepki gelirken, özel sektör çalışanları “açlığa mahkum edildik” diyor.

27 Mart 2020 - 08:00

Ulusal Birlik Partisi-Halkın Partisi koalisyon hükümetinin çok uzun bir hazırlık döneminden sonra açıkladığı, “Toplumsal Dayanışma İçin Birinci Ekonomik Tedbirler ve Destek Paketi” toplumun çeşitli kesimlerinden tepki geldi. Özel sektör çalışanları “açlığa mahkum edildik” derken, maaşları düşürülecek olan kamu çalışanları da kızgınlık içinde. Vatandaşlar tepkilerini özellikle sosyal medya üzerinden duyururken, ekonomik kaygıların koronavirüs (Kovid-19) kaygılarını bastırdığı da dikkat çekti. Sendikal çevreler ise paketin ülkeyi içerisinde bulunduğu kaos ortamından karanlığa doğru iteceği fikrinde. Ülkemizdeki ekonomi çevreleri hükümetin açıkladığı paketi birçok noktada olumlu bulduklarını, olumsuz noktalarının ise özellikle “eşitlik” ilkesinin unutulmasıyla hatırlanacağını belirtti. Bu çevreler 33 maddelik ekonomik tedbir ve destek paketinin “yokluklar üzerinden” oluşturulduğuna işaret ederken, “Şimdi fedakârlık zamanı ancak, herkesin elini taşın altına eşit şekilde sokmayacağını görüyoruz, bu durum da doğal olarak tepkileri beraberinde getiriyor, hükümetin öneriler doğrultusunda yeni kararlar üretmesi kaçınılmazdır” yorumlarını yapıyor.

Sendikalar hükümete öfkeli

UBP-HP koalisyon hükümeti adına Başbakan Ersin Tatar tarafından açıklanan 33 maddelik “ekonomik pakete” toplumun çeşitli kesimlerinden tepki yağıyor. Pakete tepki gösterenlerin başında ise sendikalar geliyor. Ekonomik sıkıntının faturasının çalışanlara ve emeklilere ödetilmek istendiğini savunan sendikal çevreler özel sektörde işsiz kalanlara verilecek 1500 TL’nin çok yetersiz kalacağı fikrinde birleşiyor. Türk-Sen, Hükümetin açıkladığı önlemlerin eksik ve yanlış olduğunu savunarak, paketi kabul etmediklerini, yasal haklarını kullanarak gereğini yapacaklarını duyurdu. Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, koronavirüs gerekçesiyle açıklanan ekonomik önlemlerde, bankalara ve büyük sermayeye hiç dokunulmadığını belirtti. Ekonomik sıkıntının faturasının çalışanlara ve emeklilere ödetilmek istendiğini savunan Bıçaklı, özel sektörde işsiz kalanlara verilecek 1500 TL’nin çok yetersiz kalmakla birlikte, üçüncü ülke uyruklu çalışanların bu uygulamanın dışında kalmalarının kabul edilebilir olmadığını kaydetti. “Bu ülkede çalışma izniyle çalışan ve Sosyal Sigortalara primlerini yatıran bu çalışanlara yapılan tamamen ırkçılıktır” diyen Bıçaklı, sıkıntının tüm toplum tarafından eşit göğüslenmesi gereğine işaret etti. Basın-Sen Başkanı Ali Kişmir de hükümetin açıkladığı ekonomik paketi eleştirerek, “hükümetin; çalışanlara “ekonomik bir şekilde ölün” dediğini savundu. Kişmir, paketin ülkeyi içerisinde bulunduğu kaos ortamından karanlığa doğru iteceğini savundu. Kişmir, “30 madde civarında açıklanan önlemlerin özeti, tüm dünyanın büyük bir savaş verdiği Korona Virüs sürecinde yaşanan ekonomik krizin bedelinin tamamen emekçilere ödetilmesidir” ifadesini kullanırken, “Özel sektörde sadece KKTC ve TC vatandaşlarına katkı yapılacak olması ve diğer ülke emekçilerinin dışlanması bir insanlık suçudur. Irkçılığın en bariz örneğidir” dedi. Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (Kar-İş) Yönetim Kurulu Üyesi Zekai Gece yaptığı açılamada, “Hükümetin açıklamış olduğu ekonomik paket maalesef üzücü, yetersiz ve özel sektörü yerle bir edecek. Tüm özel sektörü bankaların inisiyatifine ve kendi kaderine terk etmekten başka bir şey değildir” yorumunu yaptı. Ekonomik tedbirlerin özel sektörü ve çalışanı kaos ve karanlık günlere sürükleyeceğini iddia eden Gece, “Üçüncü dünya ülke vatandaşlarının bu ülkede çalışan ve sosyal haklara sahip olduğunun göz ardı edilmesi utanç verici ve ırkçı bir yaklaşımdır” ifadelerini kullandı.

“Madem bizi yok saydınız…”

Bu arada, hükümetin açıkladığı Ekonomik pakette, üçüncü ülke insanlarına herhangi bir ödenek ayrılmaması sonrası, birçok üçüncü ülke vatandaşı özel sektör çalışanı, sosyal medyada aynı gönderiyi paylaşarak “bizi gönderin” kampanyası başlattı. Başbakan Tatar’a seslenen çalışanlar, “madem üçüncü ülke vatandaşlarının haklarını hiçe saydınız, madem bizi yok saydınız, uçuşları ayarlayın da herkes memleketine dönsün” çağrısında bulundu.

Amcaoğlu: Eksikleri bizimle paylaşınız

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, BRT özel yayında hükümet olarak aldıkları ekonomik tedbir ve destek paketine yönelik yapılan eleştirileri değerlendirdi. Ekonomik pakette eksik görülenlerin kendileriyle paylaşılmasını isteyen Amcaoğlu, gelecek olan görüşleri dikkate alacaklarını söyledi. Olgun Amcaoğlu, “Eleştiri yapan arkadaşlardan şunu rica ediyorum. Lütfen iyice okuyun. Bir şeyler hakkında şikayet ederken paketin içerisinde cevaplanıp cevaplanmadığı, tedbir alınıp alınmadığı ile ilgili lütfen okuyun. Eksik bir şey varsa, diyorsanız pakette bunlar eksiktir bizimle paylaşın. Memnuniyetle bunları biz bunları dikkate alacağız” dedi. Amcaoğlu, “Özel sektörde olup da kapatılan işyerlerinin faiz altında ezildiğini söylerken, bunun orada 100 Milyon TL bir kaynakla kapatılan işyerlerinin kredili faizlerinin ödeneceğini bilmeden eleştirmeyin. Her ay bin 500 TL destek verecek olan kapatılan yerlerdeki çalışanların sosyal sigorta primlerinin 2020’den 2022’ye aktarıldığını, ödemek isteyenlerin yüzde 10 indirim ile ödeyebileceğini, ihtiyat sandığı primlerinin Temmuz 2020 yılına aktarıldığını bilmeden bunları eleştirmeyin” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı