Düzkaya 1 attı 3 aldı

Yılmadan sergiledikleri “Mücadele” ile orta alanı kontrolleri altına alan ve ileride basarak rakibini adeta sahasına hapseden Düzkaya, neredeyse ilk devrenin tamamına yakın bir bölümünü rakip yarı alanında geçirmesine rağmen, skoru arttıramadılar. 

2019-20 futbol sezonu lig sıralamasını, 15 ve 16. sırada tamamlayan takımların “Doğrudan düşeceği”, 11,12,13 ve 14.konumda olan dört takımın da, “Play-Out” sınırları içinde kalacağı K-Pet Süper Ligi’nin 21. haftasını; 14 puanla 15.sırada tamamlamış olan Düzkaya ile, 31 puanla 8.konumda bulunan “Ununu elemiş, eleğini asmış” Lefke arasında, Çatalköy-Nihat Bağcıer Stadı’nda dün oynanan, Düzkaya için “3 puanın”, Lefke için ise “Prestijin” önem kazandığı karşılaşmada “Gülen” taraf, rakibini 1-0 yenen Düzkaya oldu. Bu sonuçla Düzkaya puanını 17’ye yükseltirken, Lefke 31 puanda kaldı.

Oyun “Kalitesi”, “Vasatın altında” seyreden karşılaşmanın ilk devresine;“Play-Out” sıkıntısı yaşamamak için hesaplarını puan veya puanlar üzerine yaparak tehlikeli bölgeden bir an önce uzaklaşmak isteyen ve bu nedenle de 3 puandan başka alternatifi olmayan Düzkaya, beklendiği gibi “Tempolu” başladı. Lefke ise, Düzkaya’ya ayak uyduramayınca, “Heyecan” ve “Mücadele” kat sayısı “Tatminkar” olmayan bir oyun ortaya çıktı.

Dakikalar ilerledikçe rakibine nazaran daha fazla oyuna hakim olan Düzkaya; kazanma adına ortaya koyduğu mücadelenin yanı sıra, geri dörtlüyü oluşturan günün yıldızı merkez stoper Talat’ın yanı sıra Okan ve kanatlardan geçit vermeyen A.Karal ve Yunus ile “Çanakkale geçilmezi” oynadılar. Orta alanı teşkil eden ön libero Binya ve Keita’nın desteğinde, Ahmet Can ve Yanick’in kanat bindirmeleri ileBekir’e pozisyon üretmek için sergiledikleri ve diğer oyunculara da yansıyan “İnançlı” ve “Arzulu” futbolları, karşılaşmanın genelde, Lefke yarı alanında oynanmasına neden oldu. Ve Düzkaya bu baskısının karşılığını, dk.15’de Bekir’in yaptığı korner atışında topun, Okorie’ye çarparak kaleye girmesi ile aldı. 1-0

Yılmadan sergiledikleri “Mücadele” ile orta alanı kontrolleri altına alan ve ileride basarak rakibini adeta sahasına hapseden Düzkaya, neredeyse ilk devrenin tamamına yakın bir bölümünü rakip yarı alanında geçirmesine rağmen, skoru arttıramadılar.

Buna karşı Lefke, dün sahada idi. Ancak oyunun içinde değildi. Orta alan organizasyonunu gereğince yapacak formda oyuncusunun olmayışı, ikinci bölge oyuncularının ileri uca destek olamamalarının yanı sıra, ceza alanı çevresinde final pasları üretememelerine ve gol yollarında zorlanmalarına neden oldu. Ve belli bir süreden sonra da gol, organize ataklardan ziyade, geriden Candy ve Esosa ile dün “Yalnızları” oynayan Kasım’a atılan “Doldur-Boşalt” vuruşlardan doğacak “Karambol” pozisyonlara ve oyuncuların “Duran top kullanma” becerisine kaldı.

İlk devresi 1-0 Düzkaya lehine tamamlanan oyunun ikinci yarısında takımlar aynı format ve oyun anlayışı içerisinde mücadelelerini sürdürdü. Ve Lefke’nin, Dk.51’de Amitrang’ın oyundan atılması ile 10 kişi kalması, dengeleri iyice bozdu ve rakiplerine daha fazla pozisyon vermelerine neden oldu. Ancak, kaleci ile iki defa karşı karşıya kalan Keita, bunları kaçırmak becerisini gösterdi. Ve müsabaka Düzkaya’nın baskısı altında ilerlerken, Dk.70’de Salih’in oyundan ihracı, oyunda yeniden dengeleri sağladı ve Lefke ilk gol pozisyonunu Dk.73’de Yılmaz’ın kullandığı serbest vuruşun direkten dönmesiyle elde edebildi.

Neticedeoyun disiplininden kopmayan ve kaybetmeyi hak etmeyen Düzkaya, altın değerinde 3 puan kazanarak “Umuda” yolculuğunu sürdürdü.

 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu