Dünyaya Ankara’dan Suriye mesajı

Erdoğan, Ruhani ve Putin'in bir araya geldiği Ankara'daki Suriye zirvesinde "toprak bütünlüğü ve siyasi birlik" vurgusu yapıldı.

16 Eylül 2019 - 22:02

Ankara’daki üçlü zirve sonrası, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı sonrası ilk söz alan isim oldu ve “Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğünün muhafazası, sahada sükunetin korunması, ihtilafa kalıcı bir siyasi çözüm bulunması noktasında tam bir mutabakat içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, toplantıda İdlib konusu üzerinde özellikle durulduğunu açıkladı.

Suriye’nin geleceği için en büyük tehdidin YPG-PKK olduğunu savunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Barış koridoru konusunda ABD ile iki hafta içinde anlaşamazsak kendi harekat planımızı uygulayacağız” dedi.

Erdoğan Suriye’de anayasa komitesinin oluşumuna ilişkin pürüzlerin giderildiğini de söyledi.

Ruhani

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise ABD’nin Suriye’yi bölmeye çalıştığını savundu ve “ABD’nin Suriye’de asker bulundurması meşru değildir. Adana mutabakatının hayata geçmesi endişeleri giderir.” dedi.

Putin

Rusya Devlet Başkanı Putin ise İdblib’in “neredeyse tamamen El Kaide bağlantılı grupların elinde olduğunu” belirterek, “Suriye’nin kısıtlı operasyon yapmasına destek vereceğiz.” dedi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı