Dünyanın en görkemli nehirleri

Fırat’la birlikte Mezopotamya’yı besleyen Dicle Nehri, asırlardır Anadolu’dan doğarak Basra Körfezi’ne doğru yol alıyor. Dicle’nin en güzel manzarası 10 bin yıl öncesine uzanan yerleşim olan Hasankeyf kıyısında gözlenebilir.

Avrupa’nın en uzun nehri olan Volga, Rus tarihi ve kültüründe çok özel bir yere sahiptir. Uzunluğu takriben 3500 km olan Volga, Moskova ile St. Petersburg arasındaki Valday tepelerinden doğar. Rusya’nın önde gelen simgelerinden biri olan Volga Nehri, yüzyıllardır ‘Volga Ana’ olarak bilinir

Çin’de bulunan Yangtze nehri, Asya kıtasının en uzun nehri olmakla beraber Amazon ve Nil nehrinden sonra dünyanın en uzun üçüncü nehridir. İsmini anlamı Çince “uzun nehir” demektir. 6 bin 300 kilometre uzunluğa sahip nehir, ülke topraklarının sulanmasında büyük önem taşıyor.

Hindistan ve Bangladeş sınırları arasında yer alan Ganj nehri, 2510 km uzunluğa sahiptir. Bu nehir ve onun suyu aynı zamanda Hindistan’da Hinduizm inancında kutsal sayılmaktadır. Tanrıça Ganga’nın ile arasında bağ kurulan bu nehirde belirli günlerde yıkanmak günahlardan arınmak anlamına gelmektedir. Ayrıca Ganj nehri, Hindistan’da ölen kişilerin küllerinin döküldüğü nehirdir.

Filipinler’de bulunan ve en çok turist çeken yerlerden biri olan Hinatuan Nehri, kristal mavisi sularıyla görenleri şaşırtıyor. Tuzlu suyu ve derinliğiyle dikkat çeken nehir, okyanus yakınındaki bir tuzlu su kaynağından doğuyor.

Portekiz ve İspanya topraklarında yer alan Douro nehri, 897 kilometre uzunluğuna sahiptir. Aynı zamanda İber yarımadasının en uzun üçüncü nehridir. 19. yüzyıl esintilerine sahip olan bu nehir çevresinde halı işlemeciliği, el boyaması çiniler, beyaz evler ve çok yaygın olarak şarap üreticileri görülebilir.

Şili’de bulunan Futaleufu Nehri, farklı hazırlık düzeylerine sahip sporculara uyuyor. Bu nehir, sadece çeşitli komplike güzergahlar ile değil, aynı zamanda görkemli manzaralarıyla da turistlerin ilgisini çekiyor. Yüksek konsantrasyonda mineraller nehir suyuna harika yeşil renk verir. Bazı uzantılardaki su turkuaz mavisidir.

Yunanistan’ın Preveze bölgesinde yer alan Acheron Nehri, Yunan mitolojisinde bir cehennem nehri, keder ırmağı olarak biliniyordu. Daha sonraki dönemdeki efsanelere göre, Acheron Titanlar Zeus ile savaşırken, Titanlara sutaşırdı ve bu yüzden Zeus ve Olympiyanlar kazandığında onu bir nehire dönüştürdüler. Nehirde mavi kelebekler, su kaplumbağaları ve sinek kuşlarının yuvaları görülebilir ve nehrin denizle birleştiği yere kadar kano keyfi yapılabilir.

Güney Amerika’da yer alan Amazon nehri taşıdığı su miktarı olarak dünyanın en uzun büyük nehri sayılır. 6.400 km uzunluğuyla Peru, Kolombiya, Brezilya, Bolivya, Ekvador, Venezuela’ya havza komşuluğu bulunmaktadır. Kaynağını peru’daki And dağlarından alan bu Amazon nehri, doğu ve batı yönünde akmaktadır. 7.050.000 km² olan bu nehrin havzası Türkiye topraklarının yaklaşık 7 katı büyüklüğüne eşdeğerdir.
Fotoğrafta: Uzaydan çekilmiş Amazon görüntüsü.

Vietnam’ın büyük nehirlerinden biri Ngo Dong Nehri manzarası.

(sputnik)

 

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı