Dramatik son

Sahadaki rakibi yenmeyi planlarken, hakemin kötü yönetimine karşı da tedbir almalısınız...

5 Mayıs 2019 - 11:00

Yenicami-Çetinkaya maçları her zaman bir başkadır. Yılların getirdiği rekabet, belki geçmişteki kadar günümüze yansımıyor ama geçmişi anımsayanlar çok iyi bilecekler. Bu iki takımın karşılaşması, konumları ne olursa olsun, ligin en büyük derbisidir.

Geçmişi yaşayan futbolcular ve taraftarlar çok iyi anımsayacaklar. Haftalar öncesinden başlayan tatlı bir rekabet ve iddialaşma maç saatine kadar devam ederdi. Şimdiki futbolcuların veya gençlerin bu duyguyu hissetmelerini beklemiyorum ama dört yıl önce yaşanan ve Çetinkaya’nın şampiyonluğu kaybetmesine neden olan YAK-ÇTSK karşılaşmasını herkesin anımsaması mümkündür.

İşte bu anlamda dünkü karşılaşmanın önemi çok büyüktü. Dünkü karşılaşmada alınacak bir beraberlik, tıpkı dört yıl önce Çetinkaya’nın şampiyonluğu kaybettiği gibi, bu kez de, Yenicami şampiyonluğu kaybedecekti. Evet, sonuç da tam böyle oldu. Maçın son saniyesinde gelen Çetinkaya gölü, tıpkı dört yıl önce yaşananları çağrıştırdı. Bu kez MTG’ye liderliği, Çetinkaya altın tepside sunmuş oldu.

Bu tür maçlarda iki veya üç farklı üstünlüğü yakalayamazsanız, sonuçlarına katlanmalısınız. Çetinkaya dün beraberlik için oynadı ve bunda da başarılı oldu. Hakemi tartışmak abestle iştigal olur. Çünkü bu maçın kasedini alıp izlesin eğer vicdanı rahatsa söylenecek bir şey yoktur. Tek kelime ile çok kötüydü. Ama esas Yenicami ne yaptı. Sahadaki oyunculara söylenecek sözüm yoktur. Çünkü onlar, kendi yeteneklerine göre ellerinden geleni yapmaya çalıştılar. Bazıları daha çok çalıştı, çok mücadele etti, fakat son saniyede gelen gole engel olamadılar. Sanırım bir futbolcunun yaşayabileceği en büyük hayal kırıklığı bu olmalı.

Son saniyede gelen gol, sadece o maçı noktalamadı. Belki de lig boyunca hayalini kurdukları şampiyonluğu kaybetmelerine de neden oldu.

On kişi kalan Çetinkaya karşısında, teknik heyetin ne yaptığını anlamakta zorlandım. Bence tribündeki seyirci gibi o da saha kenarından izledi. Maça müdahale etmekte çok geç kaldı. Yorulan ve performansı düşen oyuncuları zamanında değiştirmedi. Eksik Çetinkaya karşısında oyunu kontrol edemedi.

Anlıyorum maçın hakemi çok kötü maç yönetti, takdir haklarını hep Çetinkaya’dan yana kullandı. İlk yarıda oyundan atılması gereken oyuncuları oyunda tutu. Bütün bunlar, hakemin yanlı olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Peki, bütün bunlar yaşanırken ve herkes gibi siz de yaşananları görmüşseniz, neden tedbir almadınız. Futbolcuların ve sizin emeğiniz, göz göre göre elinizden kayıp giderken, neden oyuncularınızı kontrollü oynatmadınız.

Böyle maçlarda takımı yönetebilmek önemlidir. Sahadaki rakibi yenmeyi planlarken, hakemin kötü yönetimine karşı da tedbir almalısınız. Yani bu gibi maçlarda hakemi de yenmek zorundasınız. Çünkü maçın içerisinde hakemin verdiği kararlarla, size bu maçı kazanmak istiyorsanız “Önce beni geçmek zorundasınız” diyor.

Eğer bütün bu yaşananlara zamanında önlem alamazsanız, son saniyede gelen golle birlikte futbolcular, teknik heyet ve tüm camia hüsran yaşamaktan kurtulamaz.  İşte futbol böyle bir oyundur.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı