Dr.Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş’ı saygıyla andık

Onları çoğu zaman spor etkinliklerinde görmek mümkündü.

Ulusal mücadelemizin önderleri Dr.Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş’ı saygıyla andık. Dr.Fazıl Küçük 36 yıl önce, Rauf Denktaş 8 yıl önce aramızdan ayrılmıştı. Bedenen ayrılmış olsalar da onları her an yanımızda hissediyoruz. Her alanda olduğu gibi spor hayatımızda da her ikisinin önemli rolü vardı. Onları çoğu zaman spor etkinliklerinde görmek mümkündü.

Halkın Sesi gazetesinde çalışırken Dr.Fazıl Küçük’ü daha yakından tanımıştım. Gazetedeki makalelerini zaman zaman bana da yazdırıyordu. Eski Türkçe harflerle yazdığı yazıları bana okuyor, ben de daktiloyla yeni Türkçe harflerle tekrar yazıyordum.

Dr.Fazıl Küçük spor hayatımızla da ilgileniyordu. Futbol maçlarından dönüşümde özellikle Gönyeli’nin nasıl gittiğini sorduğunu anımsıyorum.

Spor tesisi ihtiyacımızı, 27 Aralık 1950 tarihli Halkın Sesi’nde dile getirmişti. Onun “Spor sahasına ihtiyacımız büyüktür” başlıklı yazısından özet bir alıntı aktarayım:

“Öteden beri medeni milletlerin büyük kıymet ve önem verdiği meselelerinden biri de hiç şüphe yok ki spordur. Spor bir memleket gençliğini sağlamlaştıran, onu ideal sahibi bir kimse olarak cemiyet içinde temayüz ettiren mühim amillerden biridir…

Son senelerde futbol sahasında en kuvvetli takıma malik olmamıza rağmen hiç bir zaman bu cansiperane çalışmaların mükafatını maalesef alamadık, alamıyoruz, çünkü bir sahamız yoktur…

Acaba 80 bin Türk bu adada kendimizin malı olan tek bir spor sahası olsun meydana getiremez miyiz.”

Rauf Denktaş da spor etkinliklerine büyük ilgi gösteriyordu. Yayımladığım spor konulu kitaplarımı ona ilk götürdüğüm zaman büyük ilgi göstermişti. Onun verdiği destek, kitap çıkarmamı sürdürmemde bana büyük katkı olmuştu. Onu son kez 30 Mart 2011 tarihinde ziyaret ederek “Sporumuzdan ve Mücadelemizden Anılar Öyküler” kitabımı sunmuştum.

Arşivimde yer alan ve Rauf Denktaş’ın yer aldığı spor etkinliklerinden bir özeti HABERCİ GAZETESİ okurlarıyla paylaşayım:

8 Nisan 1977 Cuma: Lefkoşa Şehir Kulübü Tesisleri, Kıbrıs Türk Federe Devleti Başkanı Rauf Denktaş tarafından açıldı.

20 Temmuz 1979 Cuma: Gönyeli Spor Kulübü’nün lokali, Rauf Denktaş tarafından açıldı.

22 Temmuz 1983 Cuma: Lefkoşa’da Spor Salonu’nun temeline ilk harcı Rauf Denktaş koydu.

11 Ağustos 1984 Cumartesi: Gönyeli İlkokulu’nda spor salonunun temeli Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından atıldı.

13 Eylül 1987 Pazar: Dünya Şampiyonu Halterci Naim Süleymanoğlu, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın davetlisi olarak geldi.

1 Aralık 1987 Salı: 2000 seyirci kapasiteli Atatürk Spor Salonu, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tarafından açıldı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı