Doğanköy-Değirmendere bendinde kapasite çalışması

Tarım Bakanı Oğuz, Doğanköy-Değirmendere bendinde temizlik çalışması yapılan bölgede incelemelerde bulundu.

Geçtiğimiz yıl meydana gelen sel felaketinde Altınkaya Otel ve Vuni Palace gibi turistik tesisleri su basmasına neden olan, 4 kişinin aracıyla sürüklenerek yaşamını kaybettiği, Doğanköy-Değirmendere bendinde temizlik çalışması başlatıldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, çalışmaların yapıldığı yerde incelemelerde bulundu.

Oğuz, yaptığı açıklamada, Değirmendere’deki çalışmalar için ihalenin tamamlandığını, önceki gün yüklenici firmaya yer teslimi yapıldığını ifade etti.

Çalışma süresinin 45 gün olduğunu söyleyen Oğuz, yüklenici firmanın, hava şartlarının uygun olması halinde, çalışmayı 30 günde tamamlayacağını dile getirdi.

Çalışmaların, 2018’de su baskınları ve can kayıplarına neden olan bu bölgede benzer olayların yaşanmaması için olduğunu kaydeden Oğuz, temizlik çalışmasının Değirmendere’deki ilk bentte yapılacağını aktardı.

KAPASİTE 30 BİN METREKÜPE ÇIKACAK

Bakan Oğuz, çalışmadan önce 7-8 bin metreküp su tutma kapasitesi olan bentten 27 bin metreküp toprak temizliği yapılarak, su tutma kapasitesinin 30 binlere çıkarılacağını belirtti.

Bentten çıkarılarak kuzey tarafa dökülen toprağın, üzerine taş döşenerek, destek bendi yapılacağını belirten Oğuz, yapılacak çalışmanın, hem suyun depolanmasına hem de yavaşlatılmasına kaktı sağlayacağını kaydetti.

Oğuz, bundan sonraki aşamada derenin diğer bendi ve denize ulaşan kısımlarında benzer çalışma yapılacağını söyledi.

“SINIRLI İMKÂNLARA RAĞMEN SIKI ÇALIŞMA İÇİNE GİRDİK”

Bakan Oğuz, ülke genelinde sorunlu bölgelerde, sıkıntıları ortadan kaldırmak için Bakanlık ve Su İşleri Dairesi’nin, kıt imkanlara rağmen sıkı bir çalışma içine girdiğini anlattı.

Oğuz, Dörtyol Korkuteli Nergisli Lakşa Deresi’nde Betonarme ve Islah Sekisi Projesi, Dörtyol Köprü Göleti arası dere yatağı düzenleme işleri ve Nergisli-Köprü Göleti arası dere yatağı düzenleme projesi işlerini kapsayan 3 parçadan oluşan Mesarya İhalesinde ise çalışmaların önümüzdeki hafta başlayacağını söyledi.

Bakan Oğuz, Lefke Derivasyon Kanalı’nda da temizlik gerçekleştirildiğini de söyledi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı