Doğancı – Lefke yolu bu yıl bitirilecek

YDP, sağda ortak aday konusunda bastırıyor. Ancak sağda ortak aday uzlaşısına kimse “olacak gibi bakmıyor. UBP, en büyük parti olduğu iddiasıyla, sağda ortak aday çıkacaksa, kendilerinden çıkmasında ısrar ediyor ve bu adayın da Ersin Tatar olacağında ısrar ediyor.

***

Uzun zamandan beri sağın ortak veya çatı adayı olarak Kudret Özersay ismi geçiyordu; bu ismin adaylığı konusunda da ısrarcı olanlar bir hayli fazla. Son dönemlerde ortak adayın Serdar Denktaş olması gerektiğini söyleyenler de yok değil.

***

Ancak görünen o ki, sağda, ilk turda ortak bir aday bulmak pek mümkün olmayacak. Koalisyon ortağı iki parti de genel başkanları ile cumhurbaşkanlığı seçimine girecek. Peki bu durumda koalisyon yıkılacak mı?

***

En çok konuşulan konuların başında bu gelmekle birlikte, iki partinin yetkili organlarının “yıkılmaması” konusunda ısrarcı olduğu iddia ediliyor.
Ancak, bu ülkede her an her siyasi gelişmenin olabileceği gerçeği yanında; çok sık genel seçim yapıldığı da bilinen bir gerçek hatta gelenek.

***

YDP’nin, ortak bir aday bulunamaması halinde, aday çıkarmayıp, UBP’den yana tavır almasının büyük olasılık durumuna geldiği de öne sürülürken, bu konuda konuşan bir kaynağımız, “YDP, ilk turda aday çıkarılması halinde, iki federalist adayın ikinci tura kalması olasılığına dikkat çekmek istiyor” dedi.

***

Bu arada, UBP’de aday adaylığını çok öncelerden açıklayan Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre’nin, Genel Başkan Ersin Tatar’a adeta küstüğü ve selam vermemek için köşe bucak kaçtığı da öne sürüldü. Bir dedikodu kaynağımız, “Töre, aday olacağına kendini çok hazırlamıştı” yorumunu yaptı.

***

Bu arada çok güvenilir bir kaynak, Türkiye’nin ortak aday veya her hangi bir aday konusunda “işaret” vereceğini, o işaret gelinceye kadar da sağ kanatta kimsenin adaylığını resmen açıklamayacağını iddia etti.

***

Lefke – Güzelyurt çift şerit yolunun, yılan hikayesine dönen Doğancı – Lefke kısmının 2020 yılında da bitirilemeyeceği iddiaları, bölge insanını çok rahatsız etmişti. Ancak Başbakan Ersin Tatar, bu yolun yakın bir dönemde tamamlanacağı müjdesini verdi. Bayındırlık ve Ulaştırma bakanı Tolga Atakan’ın da, bu yolun tamamlanması konusunda ısrarcı olduğu öğrenildi. Bölgeliler, yakın bir gelecekte bu konuda eyleme hazırlanıyordu. Şimdilik eylemin askıya alındığı öğrenildi.

***

Dedikodu yapmak gibi olmasın ama ruh sağlığı ile ilgili hastanede tedavi gören bir kişi, gidip araç kiraladı. Sonra aracı teslim etti. Teslim edilen araçta bir tabanca bulundu. Polise bilgi verildi. Polis, aracı kiralayan kişiyi göz altına aldı, mahkemeye çıkardı. Parmak izi incelemesi yapılıyor. Acaba o tabanca, hastaneden çıkan kişiye mi yoksa daha önce aracı kiralayan başka müşterilere mi ait? Ancak bu olay, dedikodu ekibimizce, “ülkede silah bulmak çok kolay ama bu olay düşündürücü” yorumunun yapılmasına neden oldu.

***

İngiltere’de, Kıbrıs meselesiyle de ilgilenen bir bakanın, Rumlara ait bir örgüte yazdığı mektupta, ülkesinin, Türkiye’nin “Kıbrıs etrafındaki sularda sondaj çalışması yapmasına karşı olduğunu” açıklamış. Brexit ve erken seçim karmaşası yaşanan İngiltere’nin bu açıklamasını da dedikodu toplantımızda tartıştık, ortak görüş; “sen işine bak İngiltere” şeklinde oldu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı