Dini liderler: “Köprülü Camii’ne yapılan vandallığı tek yürek tek ses kınıyoruz”

Kıbrıs’taki beş dini lider ortak açıklamada bulundu

2 Haziran 2020 - 00:21

İsveç Büyükelçiliği himayesinde Kıbrıs Barış Sürecinin Dini Yolu’nu oluşturan Kıbrıs’taki Rum Ortodoks, Müslüman, Ermeni Ortodoks, Maronit ve Latin Katolik beş ana inanç topluluğunun Kıbrıs’ta insan hakları ve barış için bir araya gelip bu konuya kendini adamış dini liderleri olarak, dün gece Limasol`deki Köprülü Camii’ne yapılan vandallığı tek yürek tek ses kınıyoruz.

Bu sabah Köprülü Cami`nin kutsal binalarına molotof kokteylleri atıldığını ve dış duvarın İslam ve göçmen karşıtı ırkçı grafitilerle tahrip edildiğini öğrenmekten müteessiriz.

Kutsal ibadet yerlerine yapılan her türlü vandallığı ve saygısızlığı kategorik olarak kınıyoruz. Bu tür şiddet eylemleri ve İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılık eylemlerini görmekten dehşete düşüyoruz.

Kıbrıs’ın korumak için gayret gösterdiğimiz çok-kültürlü özelliğine zarar vermeye çalışan her türlü eyleme karşı duruyoruz. Hiçbir nefret eylemi, sevginin gücü önünde engel oluşturamaz. Bize göre ibadet yerleri barış kültürü, bağışlayıcılık ve uzlaşının beslendiği ve geliştiği kutsal mekanlardır.

Son dört yıldır, Limasol`un Ayios Antonios mahallesindeki Köprülü Cami, Kıbrıs Müftülüğü’nü, mevcut sorumlu kişileri ve yöre halkının din özgürlüğüne yönelik derneğini de içeren, ilgili tüm paydaşların iyi ve saygılı işbirliğinin olumlu örneklerinden biri olagelmiştir. Bu nedenle, bu tür eylemler sadece dini cemaatlere değil, aynı zamanda toplumsal kabulü, insan haklarını ve din özgürlüğünü ilerletmek için birlikte çalışan herkese yönelik bir saygısızlıktır.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı