“Devlet Tiyatrosı’nda yasağa” tepkiler çığ gibi

Devlet Tiyatrosu’nda sansür ve yasak iddialarına her kesimden tepki yağıyor.

Tiyatro sanatçısı ve Yönetmeni Yaşar Ersoy’un, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları adına yöneteceği oyunun içeriğinin “sakıncalı” bulunup oynatılmasının engellendiği iddiası tepkilerin odağına yerleşti.

Başta sanat çevreleri, siyasi partiler ve sendikalar olmak üzere, toplumun tüm kesimleri yaşananları “kabul edilemez” olarak niteledi, hükümeti “yasak” ve “sansür” gerekçelerini açıklamaya çağırdı

Lefkoşa Sanat Tiyatrosu

Lefkoşa Sanat Tiyatrosu, tiyatroların tiyatro sanatçıları tarafından yönetilmesi gerektiğini vurguladı.

Lefkoşa Sanat Tiyatrosu’nun konuyla ilgili açıklamasında, “Hükümetin onayı olmadan bir tiyatro oyunu çıkarmak, bu koşullarda mümkün değildir. Dolayısıyla, tiyatro özerk olmalıdır. Tiyatroları, tiyatro sanatçıları yönetmelidir. Tiyatrolar, yılda iki kez değişen siyasilerin ve yaptıkları atamaların insiyatifine bırakılamaz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Türkiye’de uzun yıllardır devam eden, sanatçı ve yazarların tutuklanmasına kadar giden olaylar en sonunda Kıbrıs’ın kuzey yarısında hortladı” ifadelerine de yer verildi.

Kıbrıs Edebiyat Derneği Başkanı

Yazılı açıklama yapan Kıbrıs Edebiyat Derneği Başkanı Yıltan Taşçı da, “Böylesine bir sansür, böylesine bir yasak kabul edilebilir bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

Sanata ve sanatçıya saygı istediklerini belirten Taşçı, sanatçılardan oluşan “Repertuar Kurulu”nun lağvedilmesi ve yerine bürokratlardan oluşacak “Edebi Komite” oluşturulmasını da eleştirdi.

Birleşik Kıbrıs Partisi

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan ise, “Sanat, baskıcı rejimlerde sisteme karşı başkaldırıyı, özgürlüğü, demokrasiyi temsil eder. Suya sabuna dokunmayan, ısmarlama oyunlar düzenleyerek sanat icra etmek mümkün değildir” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

UBP- HP hükümetine bu “çağ dışı kararı” düzeltme çağrısında bulunan İzzet İzcan, “Sanat ve düşünceye konan yasaklar karşısında toplumun tüm duyarlı kesimlerinin aktif biçimde tavır koyması kaçınılmazdır” dedi.

Sol Hareket

Sol Hareket adına açıklama yapan Abdullah Korkmazhan da, yaşananları şiddetle protesto ettiklerini belirtti.

Korkmazhan, tiyatro ve sanatçıların susturulamayacağını kaydetti.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan da tepkisini “21’nci yüzyılda hala nasıl bir zihniyetle yönetildiğimizin en bariz örneğidir” sözleriyle dile getirdi.

Kıbrıs Türk toplumunun değerlerinin yok edilmek istediğini savunan Bengihan, “Sanattan ve sanatçıdan korkan, yasaklarla susturmaya çalışan bu çağ dışı kalmış anlayışı şiddetle kınıyoruz” dedi.

Bengihan, içeriği sakıncalı bulunan “Yangın Yerinde Kabare” oyununun sahnelenmesi için Sendika’nın tiyatro salonunun kullanılabileceğini açıkladı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Yönetim Kurulu Başkan Kubilay Özkıraç ise, yaşananları “utanç verici” bulduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamasında, ülkede tiyatro oyunu yasaklanıyorsa, özgürlüklerden bahsetmenin mümkün olmadığını savunan Özkıraç, UBP-HP Hükümeti’ni de “antidemokratik adımlar atmakla” suçlayarak, yaşananlar için “faşist anlayış” ifadelerini kullandı.

Belediye Emekçileri Sendikası

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya da, hükümeti, oyundaki “sakıncalı” gerekçeyi ciddiyetle açıklamaya çağırarak, “Sanat özgürlüktür, demokrasidir, muhalefettir, eleştiridir, kültürdür, eğitici ve öğreticidir” ifadelerini kullandı.

Yalınkaya, tiyatro, sanat ve sanatçının yalnız olmadığını, özgürlüklere dokundurulmayacağını kaydetti.

Basın Emekçileri Sendikası

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Ali Kişmir de, gelişmeyi “hükümet partilerinin kültürsüzlüğü ve cehaleti” olarak niteledi.

Kişmir açıklamasında, “Türkiye’de son 15 yıldır pratikte devam eden ve en sonunda Kıbrıs’ın kuzey yarısındaki yapıyı da kontrolü altına almaya başlayan yasakçı zihniyetin, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da sanatı ablukası altına almaya çalıştığını” savundu.

Kişmir açıklamasında, “Çıkın ve bu topluma sanatın ne kadar sakıncalı bir şey olduğunu anlatın; anlatın ki, cehaletinizin seviyesini test etmiş olalım” ifadelerine yer verdi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı