Devlet Tiyatroları’nda “yasak” iddiası

Yönetmen ve yazar Yaşar Ersoy, yeni hükümetle birlikte tiyatroda "sansür ve yasağın yeniden hayata geçirildiğini” savundu.

Yönetmen ve yazar Yaşar Ersoy, UBP-HP Hükümeti’nce “Yangın Yerinde Kabare’’ oyunun, sakıncalı bulunarak Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nda sahnelenmesinin yasaklandığını iddia etti.

Ersoy, yaptığı yazılı açıklamasında, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nda “sansür ve yasağın yeniden hayata geçirildiğini” savundu.

Yaşar Ersoy,  2019-2020 tiyatro sezonunda K.T. Devlet Tiyatroları’nda kendisine bir oyun sahnelemesi teklif edildiğini, bunun üzerine “Yangın Yerinde Kabare’’ oyununu önerdiğini kaydetti.

Oyunun, K.T. Devlet Tiyatroları Müdürlüğü ve “Repertuar Kurulu’’ tarafından kabul edildiğini ancak provalara başlanacağı sırada hükümetin değiştiğini ve Devlet Tiyatroları Müdürlüğü’nde de görev değişimi yaşandığını belirten Ersoy, yeni yönetimin “Repertuar Kurulu”nu lağvedip yerine bürokratlardan oluşan “Edebi Komite”nin kurulduğunu anımsattı.

Yaşar Ersoy, sonrasında yaşananları şöyle anlattı:

“Bundan böyle sahnelenecek oyunların “Edebi Komite’’ tarafından onaylanacağı ve “Yangın Yerinde Kabare’’ oyunun sakıncalı bulunarak onaylanmadığı şahsıma müdür tarafından bildirildi. K.T. Devlet Tiyatroları’nda yapılan toplantılarda, Müdür Erdinç Akgür tarafından, yönetmen olarak şahsıma ‘Kimseyi eleştirmeyen, rahatsız ve tedirgin etmeyen bir oyun’ sahnelemem önerildi. Ancak sanatın özgürlükçü ilkesine ve evrensel değerlerine vurgu yaparak bu yasakçı ve etik dışı teklifi reddettiğimi bildirdim.”

Ersoy devamında ise, “Bu noktada, UBP-HP Hükümeti’nin ve  müdürünün statükocu iki özelliğinin altını çizmek isterim; biri sanata ve düşünceye sansürcü ve yasakçı faşizan tavrı, diğeri ise ısmarlama sanat istemesi ile ahlak dışı teklifidir” ifadelerine yer verdi.

“Yangın Yerinde Kabare” oyununun kabare türünde ironi, taşlama, yergi, hiciv ve gülmece unsurları ile toplumsal olaylara eleştirel bir bakış açısı sunduğunu vurgulayan yönetmen, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tiyatro ömrümün 50 yılında sansür ve yasakla çok karşılaştım. Her defasında da bedel ödeyerek bu anlayışa karşı çıktım ve sanatın, düşüncenin özgürlüğünü savundum.  Çünkü sanat, özgürlüğün en güzel ifade şeklidir. Sanatın en önemli özelliği hiç bir otoriteye hizmet etmemesidir. Sanatın evrensel gücü, onu sınırlamaya çalışan her türlü politikadan çok daha güçlüdür. …Sanata ve düşünceye konan sansür ve yasak karşısında susmak ise, statükonun yanında bir bukalemun gibi durmak ve ona hizmet etmektir.  Bir sanatçı aydın sorumluluğu ile konuyu kamuoyu ile paylaşır, bu sansürcü ve yasakçı anlayışa karşı susmak yerine duyarlılık gösterip tepki koymaya çağrı yaparım.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı