“Devlet içeriğe bakar ve görüşünü söyler”

Başbakan Tatar, Devlet Tiyatrosu’nda sansür ve yasak iddialarıyla ilgili konuştu.

Başbakan Ersin Tatar, tiyatro sanatçısı ve yönetmen Yaşar Ersoy’un, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları adına yöneteceği oyunun içeriğinin “sakıncalı” bulunup oynatılmasının engellendiği iddiasını değerlendirdi.

BRT’de katıldığı bir programda konuyla ilgili olarak, “Bu tiyatro olayını başka yere çekmeye gerek yoktur” diyen Tatar, “Devlette sözleşmeli bir yazarsın ve devlet adına oynanacaksa herhalde devlet de içeriğine bakar ve görüşünü söyler” dedi.

Başbakan Tatar, şunları söyledi:

“Tiyatro sansürü konusunda sözleşmeli olarak alınan birtakım oyuncular, Yaşar Ersoy bir oyun üzerine çalışıyorlardı. Eğitim Bakanına bağlı olduğu için onun da bir görüşü olduğunu düşünüyorum ve bilgi istedim.
Bu bilgi bana henüz ulaşmadı. Eleştirmek için bu kadar hızlı davranmak ne kadar doğru emin değilim.
KKTC demokratik bir ülkedir ve her türlü görüş farklı mecralardan ifade ediliyor.

Özgür bir ortamdayız ve bu kadar abartıp, meseleyi başka yere çekmek işi başka mecralara çekmektir diye geliyor bana. Amaç nedir. Ortamı daha da germek midir?

Burada hiç kimsenin ifade özgürlüğü sıkıntısı yoktur. Bu tiyatro olayını başka yere çekmeye gerek yoktur. Devlette sözleşmeli bir yazarsın ve devlet adına oynanacaksa herhalde devlet de içeriğine bakar ve görüşünü söyler. Bundan daha normal bir şey olamaz. İfade özgürlüğü adına siz orada her istediğinizi çıkıp da yapamazsınız.

Benim Yaşar Ersoy’a sonsuz saygım vardır. Çok yetenekli bir kişidir.

Bu toplumu bu kadar germeyelim bu haksızlık olur. Bu KKTC’ye haksızlık olur.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı