Devlet çocukları suçtan koruyamıyor

“Bir taraftan çocukları koruyamayan devlet, diğer taraftan da suç işleyen çocukları yetişkin bireylerin olduğu ortamlarda kalmaya zorluyor” diyen Sosyolog Nihal Salman tepkili.

Çocukların bir toplum için geleceğin devamı anlamına geldiğini vurgulayan Aile Danışmanı ve Uzman Sosyolog Nihal Salman, “Çocuklar toplum için çok önemlidir, fakat maalesef ülkemizde devlet tarafından çocuklara gerekli özen gösterilmiyor, gerekli önem ve değer verilmiyor” dedi.

“Devlet, bir taraftan aileyi, yani dolaylı olarak çocukları koruyamazken, diğer taraftan suç işleyen çocukları maalesef yaşı ve yaşadıklarına uygun olmayan yetişkin bireylerin olduğu ortamlarda kalmaya zorluyor” diyen Salman, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde ülkemizde çocuk haklarıyla ilgili olumlu bir yorumda bulunmanın mümkün olmadığını dile getirdi.

“ISLAH EVİ ŞART”

Çocuk yaştaki bireylerin suça karışma oranının her geçen gün biraz daha arttığına dikkat çeken Salman, uzmanların yıllardır dile getirmesine rağmen devletin, çocukların suça karışmasını önlemek ve çocukları suçtan korumak amacıyla hiçbir politika üretmediğinden yakındı.

Nihal Salman, çocukları suçtan uzak tutamasak dahi, suç işleyen çocukların uygun ortamlarda yargılanıp, uygun ortamlarda cezalarını çekmelerini sağlamak gerektiğini vurgulayarak, “Ülkemizde maalesef çocuk suçluların barınabileceği bir ıslah evi halen yok. Yetişkin suçlularla çocuk suçlular aynı yerde tutuluyor” dedi.

Esas yapılması gerekenin suçun önlenmesi ve suç eğiliminin ortadan kaldırılması olduğunu anlatan Salman, “Bir çocuğu suça iten birçok faktör olsa da en temel faktör ailedir. Eğer bir çocuk sevgi içerisinde ve değer görerek büyütülmüşse o çocukta suça eğilim oranı çok düşük olur. Unutulmamalıdır ki, insanların bütün davranışları öğrenerek şekillenir. Bir çocuk masum doğar fakat içerisinde yaşayıp büyüdüğü çevreye göre iyi ya da kötü bir birey olur” dedi.

“BOŞANMALAR EVLİLİKLERDEN DAHA FAZLA”

Nihal Salman, “Bizim ülkemizde aileyi koruyucu ve destekleyici hiçbir yasa ya da aileyle ilgilenen bir devlet kurumu yok” diyerek, “Devletin görevi eğer topluma hizmetse, devlet ilk olarak toplumun temel çekirdeği olan aileye odaklı hizmet anlayışını benimsemeli” vurgusunda bulundu.

“Maalesef ülkemizde boşanma oranları neredeyse evlenme oranlarını geçmiş durumda” diyen Salman, devlet tarafından aile terapisi ve aile eğitimi hizmetleri verilmesi gerektiğine işaret etti.

Boşanmış çocuklu çiftlerin sayısı oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Salman, aile sorunlarının basit hukuk davaları içerisinde değerlendirilmemesi gerektiğine işaret etti. Salman, “Çiftler ayrıldıktan sonra çocuklarının durumu takip edilmiyor. Aile meselelerine basit hukuk davası gözüyle bakılıyor. Mahkemeler ya da devlet tarafından ailelere ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti sağlanmıyor” diyerek ülkemizde aileyi koruyucu hiçbir kurum olmamasını eleştirdi.

“BOŞANMA AİLENİN BİTTİĞİ ANLAMINA GELMİYOR”

Salman, özellikle maddi sıkıntıların çocukları madde, alkol bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklara ittiğini vurgularken, içine kapanık şekilde, sevgisiz ve takdir görmeden büyüyen çocukların suça eğilimli bireyler haline dönüştüğünü ifade etti.

Parçalanmış ailelerin yanı sıra, sevgisiz ve ilgisiz büyüyen çocukların sayısında her geçen gün artış olduğu uyarısında bulunan Nihal Salman, önemli uyarılarda bulundu:

“Boşanma ailenin bitimi değildir. ‘Boşanmış bir aile bitmiş bir ailedir’, ‘Çocuk mahvolmuştur’,  ‘Yitip gitmiştir’ düşüncesi tamamen yanlıştır. Ülkemizde eğer doğru bir aile politikası olsaydı, boşanmaların ardından iki farklı aile yapısı içerisinde bir çocuğun geleceğinin nasıl şekilleneceğiyle ilgili endişe duymamıza gerek kalmazdı.”

Salman, yasal boşlukların bir an önce giderilmesi, aileyle ilgili devlet kurumlarının hayata geçmesi ve en acil şekilde çocuk suçlular için ıslah evi projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Aile Yasası’nın ve Aile Mahkemeleri’nin işleyişinin çağ dışı kaldığına işaret etti.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu