Derin’yâ Karagiannis

Bu zihniyetin giderek çoğalması en büyük temennimiz. Derin Devlet’i Başpiskopos’a karşılık bu çıkış hepimizi memnun etti...

7 Mayıs 2019 - 11:00

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskopos’u Hrisostomos Bey, Paskalya Bayramı nedeniyle Kıbrıslı Rumlara hitaben yaptığı açıklamada, “Her gün Kuzey’e alışveriş için geçen ve yasadışı Ercan Havaalanını kullanarak seyahat edenler; kürtajı savunan ve eşcinsel çiftlerin birlikte yaşayabilmesini destekleyenler kadar ulusal ve dini değerlerden sapmıştır” açıklaması yapmış ne âlâka cinsel eğilim ve alışveriş ilişkisi zırva. Bir tarafta böyle ayrılıkçı zırvalara karşılık, diğer bir tarafta da bu adadaki halkların barış ve huzur içerinde yaşayacağı gelişmeler de olmakta ne güzel!

Haberci Spor Servisi’nden Hamit Sakallı dostumuz serde Yunan Dili ve Edebiyatı’nda tahsil yapmış. E hâl böyle olunca da Güney’in Güneyi’nden sürekli bizi bilgilendirmece iyi ki. Geçen hafta yaptığı habere göre; Derinya Belediye Başkanı Andros Karagiannis Derinya’daki ara bölgede, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin iki toplumlu sportif organizasyonları geliştirmek için bir spor kompleksi planladıklarını kaydetmiş. Çok da iyi etmiş.

Sevgili Andros Karagiannis sporun birleştiriciliğine inanmış ve de iki toplumlu bu spor kompleksi sayesinde milletlerin birbirini daha yakından tanıma fırsatı bulacağını biliyor muhterem. Ayrıca “spor sayesinde bir araya gelen insanların sadece sporu değil ortak olan kültürlerini de paylaşacağını” vurgulamış süper vurgu.

Sürekli Güney’e geçen birisi olarak biliriz ki Kıbrıs’ta yaşayan üç ana toplumun kültüründe çok bir farklılık yok. Kıbrıs’ta yaşayan bir Rum, Türk veya Maronit kendini hangi millete ait hissederse hissetsin gün sonu aynı kültür içerisinde hayat sürer durumda.

İş bu merkezde sportif bu organizasyon Andros Bey’in sürekli zihninde varmış. Belediye başkanı seçildikten sonra söz konusu projeyi gerçekleştirme fırsatı bulmuş ve gecikmeden hemen yola koyulmuş. Bu süreçte sayın başkanın Birleşmiş Milletler ile istişarede olduklarını ve izin gelir gelmez ilgili spor kompleksinin inşâsına başlayacaklarını dile getirmiş.

Bu kompleksin içerisinde sentetik zeminli futbol sahası, kum voleybolu, kum futbolu ve kum tenisi için alan yanısıra bir atletizim pisti de planlanmakta. Bunlarla beraber gençlerin sosyalleşmesi adına bir kafeterya da bölgeye konuşlanacakmış.

Bu proje 2019 yılı bitmeden tamamlanacakmış diyor Andros Başkan. Bu zihniyetin giderek çoğalması en büyük temennimiz. Derin Devlet’i Başpiskopos’a karşılık bu çıkış hepimizi memnun etti. Derin’yâ selâm Karagiannis…

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı