Dereboyu’nda ayakta durmak zor

Lefkoşa’nın en işlek caddesi olan Dereboyu’nda yüksek girdi, düşük gelir ve döviz üzerinden kiralamalar nedeniyle işletmelerin birçoğu varlıklarını sürdürmekte zorlanıyor.

10 Ağustos 2019 - 16:30

HABERCİ ÖZEL –

Ekonomik krizin gün geçtikçe sarmalına aldığı ülke ekonomisinde kapanan işletmelerin de sayısı yüzleri aştı. Kira oranlarının sterline endeksli olduğu birçok işletme, TL kazanıp döviz ödemesi nedeniyle ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor.

Lefkoşa’nın en işlek caddesi Dereboyu’nda art arda kapanan işletmelerin sayısı da gün geçtikçe artıyor.

İşletmelerin kira oranlarının döviz üzerinden ve yüksek olması, döviz karşısında TL’nin sürekli değişken değerlere sahip olması nedeniyle girdi maliyetlerine de darbe vuruluyor.

DEREBOYU ŞUBESİ KAPANDI…

Lefkoşa’nın en işlek caddesi olan Dereboyu Caddesi’nde bulunan birçok işletme yüksek kira bedelleri nedeniyle ya başka bir yere taşınmayı ya da kepenkleri kapatmaya mecbur kalırken, 70 yıllık en köklü işletmelerden olan Niyazi’s Restaurant’ın da Dereboyu şubesi kapatılarak, üzerine devren kiralık tabelası asıldı.

“DİĞER ŞUBELERİ İLE MEYDAN OKUYOR”

En büyüğünden en küçüğüne birçok işletmenin girdi maliyetlerine ciddi anlamda direndiği ülke ekonomisinde açılan kadar kapanan işletmelerin de sayısına yetişilemiyor.

Girne başta olmak üzere adada birden fazla şubesi bulunan Niyazi’s Restaurant, yıllara meydan okumaya devam ederken, Lefkoşa’da ve Girne’de bulunan diğer şubeleri ile de halka eksiksiz kaliteli hizmetini vermeye devam ediyor.

ÜLKEDE KAPANAN İŞLETME ORANI YÜKSEK…

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) her fırsatta ülkedeki kapanan işletmelerin yüksekliğine dikkat çekerken, iş yerlerinin açılırken harcadığı gider ve kapanırken de büyük bir israfa neden olmasının yanında ülkemizdeki büyük bir gerçeği de gözler önüne serdiğini de vurguluyor.

Ekonomi politika, planlama ve yönlendirmelerinin ülkemizde eksik olduğu da vurgulanırken, iş yeri ihtiyaç master plan eksikliği, iş yeri standartlarının ve mesleki niteliklerin önemsenmemesinin de işletmelerin bir diğer sorunu olduğuna da dikkat çekiliyor.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı