Denktaş anmasında Akıncı’dan “kararlılık” satırları

Kıbrıs Türk Halkının Özgülük Mücadelesi Lideri Dr. Küçük, kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş ve şehitler, düzenlenen törenlerle anıldı.

19 Temmuz 2019 - 22:41

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 45. yılı dolayısıyla bugün devlet büyüklerinin kabirleri ve şehitliklerde devlet ve askeri erkanın katılımıyla anma törenleri düzenlenni.

İlk tören Kıbrıs Türk Halkının Özgülük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün kabrinin bulunduğu Anıttepe’deki Dr. Fazıl Küçük Anıtı’nda yapıldı.

Anma törenlerinin ardından Boğaz Şehitliği’nde devam etti.

Son olarak, kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, anıt mezarındaki inşaat nedeniyle TMT Anıtı’ndaki törenle anıldı.

AKINCI: “ELBETTE KARARLILIKLA HAKLARIMIZI SONUNA KADAR KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Denktaş anmasında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, anıt özel defterini imzaladı. Akıncı, şunları yazdı:

“Aziz Rauf Denktaş, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 45’inci yılında sizi bir kez daha rahmetle ve saygı ile anıyoruz. Yunanistan’daki faşist albaylar cuntasının Kıbrıs’taki uzantıları Nikos Samson ile birlikte gerçekleştirdikleri darbenin amacı olan Enosis, Türk Silahlı Kuvvetlerinin zamanlı mücadelesi ile önlenebilmiştir.

O günden bu yana eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşanacak siyasal bir çözüme ulaşmak ise ne yazık ki mümkün olmamıştır. Rum tarafının kendini adanın tek hakimi olarak görmesi ve Kıbrıs Türklerinin siyasal eşitliğini içine sindirememesi bu sonuca ulaşmasını engellemiştir.

Temennimiz Rum liderliğinin artık gerçekleri görmesi ve çok gerekli olan yeni bir anlayışı benimsemesidir. Bu oluncaya kadar elbette kararlılıkla haklarımızı sonuna kadar korumaya devam edeceğiz. Bu düşüncelerle sizi saygı ile anıyoruz. Ruhunuz şad olsun”

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı