Denizde taksim masada

Anastasiadis’ten farklı formül arayışı

Lefkoşa’nın güneyinde ana muhalefet partisi AKEL’in gündeme taşıdığı yeni bir bilgi Rum siyaset sahnesinde çalkantılara neden oluyor. AKEL liderliğine ulaşan son bilgiyi kısmen de olsa Haberci’nin Atina’da ulaştığı kaynaklar da teyit ediyor.

AKEL Genel Sekreteri Antros Kiprianou geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs’ın münhasır ekonomik alanının taksimi konusunun araştırılması için yardımcılarına talimat verdiğini açıklamıştı. Söz konusu açıklama Rum siyaset sahnesinde sarsıntılara neden olurken, Cumhurbaşkanlığınca yalanlanmıştı.

Kiprianou söz konusu iddiayı en son iktidardaki DİSİ lideri Averof Neofitou ile katılmış olduğu bir televizyon programında dillendirdi. Hükümet kanadından gelen tüm yalanlamalara rağmen Kiprianou sözlerinin arkasında durdu. AKEL liderine göre denizde taksim fikri Anastasiadis liderliği çevresinde kök salmaya başlamış durumda.

AKEL’İN GÜNDEME TAŞIDIĞI BİLGİ

AKEL lideri Kiprianou gerek Rum basınına vermiş olduğu son demeçlerde gerekse de Neofitou ile beraber katılmış olduğu programda Kıbrıs’ın münhasır ekonomik alanının geleceği ile ilgili önemli bir bilgiyi gündeme taşıdı. Kiprianou’ya göre Kıbrıs Sorununda olduğu üzere petrol ve doğalgaz aramaları mevzusunda da Anastasiadis liderliği artık farklı arayışların peşinden koşmaya başlamış durumda.

Kiprianou’nun dillendirmiş olduğu senaryoya göre Anastasiadis liderliği gerek Kıbrıs Sorununda gerekse de petrol ve doğalgaz aramaları mevzularında Kıbrıs Türk tarafı ile olan ilişkilerde farklı opsiyonların masaya gelmesi yönünde fikir yürütüyor. Kuzeydeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yeni bir müzakere sürecine kapıyı kapatmayan Anastasiadis liderliği, yeni süreçte Rum tarafının her türlü olasılığa karşın hazırlıklı olması gerektiği noktası üzerinde duruyor.

Yeni süreçle ilgili hazırlıklar kapsamında Rum Cumhurbaşkanlığı Sarayında yeni bir fikir dillendirilmiş durumda. Anastasiadis Kıbrıs’ın münhasır ekonomik alanı ile ilgili çeşitli senaryoların ele alınmasını yakın mesai arkadaşlarından talep etti. Bu talep doğrultusuna masaya düşen senaryolardan bir tanesi adanın münhasır ekonomik alanının Rum tarafı ile Türk tarafı arasında bölünmesi.

AKEL’in gündem taşımış olduğu önemli bilgi ile ilgili olarak iki önemli soru işareti doğmuş durumda. Birinci mesele AKEL’in söz konusu bilgiyi hangi şekilde ve hangi kanallar vesilesiyle edinmiş olduğu? Söz konusu bilgi doğruysa -resmi teyit şu ana dek söz konusu değil- denizde taksim ile ilgili projelendirme çalışması AKEL’e ya Anastasiadis’in mesai arkadaşları tarafından ya da Rum devlet mekanizması içerisinde ana muhalefete yakın duran kesimler tarafından sızdırılmış olmalı.

Son gelişme ile ilgili olarak dikkatleri çeken ikinci sual ise Kiprianou’nun söz konusu bilgiyi dillendirmeyi seçtiği zaman aralığı. AKEL neden şimdi bu bilgiyi kamuoyu ile paylaşıyor? Kiprianou 30 Ocak 2020 tarihinde Anastasiadis ile bir araya gelmiş ve bu görüşmede Kıbrıs Meselesi ile ilgili meseleler masaya yatırılmıştı. AKEL liderinin hangi nedenden dolayı denizde taksim meselesini bu buluşma yerine daha sonraki bir tarihte kamuoyu ile paylaşmayı seçtiği sorusu an itibariyle Rum tarafında cevapsız kalmaya devam ediyor.

ANASTASİADİS’İN ALTERNATİF ARAYIŞLARI

Kıbrıs Meselesi ile ilgili olarak Anastasiadis’in alternatif arayışlar üzerinde durması Kıbrıs Rum siyaseti açısından bir ilk değil. Rum liderin ismi gerek 2013’teki ilk seçim zaferi sonrasında gerekse de Crans Montana ve sonraki dönemde alternatif planlarla beraber anıldı.

Rum medyasında da yankı bulan bilgilere göre, Anastasiadis ilk cumhurbaşkanlığı sınavı döneminde Kıbrıs Meselesinde alternatif planlar üzerinde durdu ve bu yöndeki fikirlerini çeşitli çevrelerle paylaştı. 2013 cumhurbaşkanlığı seçimlerine giden süreçte Anastasadis “gevşek federasyon” fikrini ön plana çıkardı. Rum liderin söz konusu fikrini kayıt altına çevreler Anastasiadis’in konfederal opsiyonları günümüz gerçekliğine adapte etme arayışı içerisinde olduğu düşüncesini öne çıkardı.

Crans Montana döneminde ve zirve sonrasındaysa Anastasiadis tekrardan alternatif plan arayışları gündeme geldi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 2017 Temmuz’u sonrasında Anastasiadis ile gerçekleştirilen müzakerelerde alternatif planların gündeme gelmiş olduğunu açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da bu yöndeki bilginin Kıbrıs Türk tarafına da iletilmiş olduğunu teyit etmişti.

ATİNA NE DİYOR?

Anastasiadis’in alternatif planlar çıkışı ile ilgili olarak komşu Yunanistan’daki diplomatik çevreler ne düşünüyor? Denizde taksim fikri ile ilgili bilgiler Atina’ya da ulaştı mı? Yunanistan bu bilgileri teyit ediyor mu?

HABERCİ geçtiğimiz saatlerde bu önemli soruların cevaplarını Yunanistan’daki kaynakları ile gerçekleştirmiş olduğu temaslarda aradı. Resmi düzlemde HABERCİ’ye aktarılan yanıt “şu safhada Atina’nın bu yöndeki iddia ve bilgileri doğrulama ya da yalanlama” durumunda olmadığı yönde. Yunanistan Kıbrıs Rum tarafının iç siyasi sahnesinde gündeme getirilen konular hakkında yorumda bulunmak istemiyor. Ayrıca, Atina Kıbrıs meselesine sadece garanti ve meseleler mevzusu temelinde yaklaştığının altını da özellikle çiziyor. Kıbrıs’taki olası yeni ortaklığın hangi şekilde şekilleneceği ve denizdeki durumun nasıl bir hal alacağı Kıbrıs Hükümetini ve iki toplumu alakadar eden konular olduğundan Atina bu meselelerde tavır takınmak istemiyor.

Yukarıdaki bilgilerle beraber Atina’daki kaynaklar önemli bir noktanın da altını çiziyor. Atina’nın perspektifinden Anastasiadis Kıbrıs Meselesinde ve doğal gaz ve petrol aramaları konusunda gelişmelerin çok kritik bir safhaya geldiğini ve yeni inisiyatiflerin bir an evvel alınması gerektiğini düşünmekte. Bu arayış temelinde, Atina’daki kaynaklar Lefkoşa’da Kıbrıs’ın geleceği ile ilgili olarak, Kıbrıs Türk tarafındaki seçim sürecine paralel olarak bir çeşit beyin egzersizin beklenen bir gelişme olduğunu vurguluyor. Bu egzersiz temelinde zaman zaman gündeme farklı alternatif ve planların da gündeme taşınması olası.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı