“Deliler” çoğalıyor: “Zihniyet devrimini gerçekleştirmek için döndüm”

Evet, zihniyet devriminin artık zamanı geldi. Postallarla değil, fikirlerimizle başaracağız.

‘V For Vendetta’ filmindeki meşhur repliğinde anlatıldığı gibi, “bir insanı öldürebilirsiniz ama zamanı gelmiş bir fikri ne yapsanız öldüremezsiniz. O, tek başına dünyayı değiştirebilir.” Yarım asırdır devam eden Kıbrıs sorunu yüzünden kendini aşmak isteyen birçok insanımız ülkenin dünyaya kapalı ortamından bunalarak soluğu yurtdışında aldı. Bugün dünyanın birçok yerinde bulundukları sektörlerde fikirleriyle fark yaratan, dünyayı değiştiren birçok Kıbrıslı Türk vizyonere rastlayabilirsiniz.

ZİHNİYET DEVRİMİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN DÖNDÜM”

Bu köşeye başlarken önemli bir misyonu üstlendiğimin bilincindeydim. Çarşamba günü çok duygusal anlar yaşadım. Tam 11 yıl önce Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı’nda Koordinatörlük görevini sürdürürken stajyerliğimi yapan 19’unda genç üniversite öğrencisi Burak’ın; 11 yıl sonra, Almanya’nın en üst düzey üniversitelerinden mezun olup 13 senelik akademik yaşamı sonrası Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr. Burak Erkut hoca olarak ülkeye dönüş yaptığını öğrendikten sonra kendisiyle oldukça duygusal ve sıradışı bir röportaj gerçekleştirdik. Dönüşünü bu kadar erken beklemediğim, akademik çalışmalarını yıllardır yakınen ve gururla takip ettiğim Burak Hoca, “yıllardır mücadelesini verdiğin zihniyet devrimini gerçekleştirmek için geldim abi” deyince çok duygulandım. Hep beraber şekillendşreceğimiz büyük bir devrimin arifesinde olduğumuzu her zamankinden çok hissettim.

ÖDÜLLÜ BİR VİZYONER

“Kalıpları kırmak, farklı düşünmek ve yaratıcı olmak zorundayız” diyen Burak Hoca, 11 sene önce kendisinin üstlendiği konu olan engelli hakları araştırmasında, henüz veri toplamanın bile neredeyse imkansız olduğunu oysa bugün engellilerin yaşamımda belirgin bir iyileşme olduğunu, engelli algısının da toplumsallaştığını hatırlatarak bu farkındalığın da bir zihniyet devrimi olduğuna işaret etti. Almanya’nın en eski ikinci Üniversitesi olan Leipzig Üniversitesi’nde ekonomi ve işletme alanlarında lisans ve ekonomi alanında yüksek lisans yaptıktan sonra doktorasını Almanya’nın 10 elit üniversitesinden biri olan Dresden Teknoloji Üniversitesi’nde 2018’de tamamlamış Burak Hoca. Ürün inovasyonu ve piyasa şekillenmesi üzerine tezini yazmış. Teknolojinin yaşamlarımızı nasıl şekillendirdiği ekseninde yürüttüğü çalışmalarla Alman Merkez Bankası (Bundesbank) tarafından 2018’de genç araştırmacı ödülüne layık görülmüş.

SINIRLARIN ÖTESİNDE EĞİTİM ANLAYIŞI

Henüz 2 aydır ülkeye dönüş yapan Burak Hoca, girişimcilik ve özellikle sosyal girişimcilik konusunda ülkemiz için ciddi çalışmalar yürütmek adına Kıbrıs Bahçeşehir Üniversitesi’nin teklifini kabul ettiğini anlattı. Girişimciliğin özellikle de sosyal girişimciliğin yeni ekonomik modelimiz olması gerektiğine inandığı için hükümet tarafından yürütülen start-up çalışma grubunda da yer almış, sağlıklı bir start-up ikliminin yeşermesi için gönüllü fikirlerini paylaşmış. BAÜ Kıbrıs’ın, örnek ve çağdaş bir “girişimci üniversite” olarak şekillenmesi için önemli çalışmalar yürütmeye hazırlanan Burak Hoca, BAÜ’yü zihniyet devriminin merkezi yapmak istediğini benimle paylaştı. Vizyonerler Kulübü’nün bir sosyal girişim örneği olduğunun altını çizdikten sonra ihtiyacımız olan vizyonerleri aynı çatıda birleştirip kutunun dışında düşünmeye teşvik etme hususunda bu kulübün bir ilk olacağını ve öncülük edebileceğine inanç belirtti.

Evet, zihniyet devriminin artık zamanı geldi. Postallarla değil, fikirlerimizle başaracağız. Ne iyi ettin de döndün Burak hocam!

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı