Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kim oynamalı?

Basketbol Federasyonu'nun kapalı kapılar ardında aldığı kararlarla ilgili Girne Amerikan Üniversitesi Basketbol Şube Sorumlusu Kenan Güvensoy soruyor.

21 Kasım 2019 - 09:38

Basketbol Federasyonu’nun önceki gün kulüp temsilcileriyle birlikte yapmış olduğu gerilimli toplantının yankıları giderek büyüyor.

HABERCİ Spor’un “BASKETBOLDA CUMHURBAŞKANLIĞI KUPASI GELİRİMİ” başlığı ile dünkü manşetine taşıdığı haberinin ardından toplantıya katılan ve sorularına cevap alamayan Girne Amerikan Üniversitesi Basketbol Şube Sorumlusu Kenan Güvensoy gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AÇIKLANMAYAN KARARI HABERCİ SPOR AYLAR ÖNCE DUYURMUŞTU

Basketbol Federaysonu şu gün oldu Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı hangi takımların oynayacağını resmi olarak duyurmamasına rağmen önceki günkü toplantıda bu konu ile ilgili karar sözlü olarak kulüp temsilcilerine aktarıldı.

Toplantıda GAÜ cephesinden bu karar ile ilgili  gerekçeler öğrenilmek istendi ancak ne yazık ki sorular yanıtsız kaldı.

YDÜ’nün rakibi olarak GAÜ olması gerekirken tüzüklerdeki boşluklar nedeniyle LAÜ’nün oynatılacağı bilgisini HABERCİ Spor aylar önce müthiş bir gazetecilik örneği sergileyerek öğrenmiş ve federasyonun bu düşüncesini açıklamıştı.

GÜVENSOY: CUMHURBAŞKANLIĞI KUPASINI KİM OYNAMALI?

İşte yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından Basketbol Federasyonu’nun kapalı kapılar ardında almış olduğu kararlarla ilgili GAÜ Basketbol Şube Sorumlusu Kenan Güvensoy, “CUMHURBAŞKANLIĞI KUPASINI KİM OYNAMALI?” diye sorarak HABERCİ Spor’a şu açıklamaları yaptı;

BİR GAZETECİ VE HABERCİ’DEN ÖĞRENDİK

“Resmi olarak bilgilendirme yapılmamasına rağmen basketbolda bu sezon Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın Yakın Doğu Üniversitesi ile Lefke Avrupa Üniversitesi arasında oynanacağını sanırım tüm camia bilmektedir. Şöyle ki, biz Girne Amerikan Üniversitesi olarak bu kararın haberini aylar öncesinde bir gazeteciden ‘kesin bilgi’ olarak aldık. Hatta HABERCİ gazetesinin spor sayfalarında da bu konu manşete taşınarak duyurulmuştu.”

ULUSLARARASI TÜZÜKLERE BAKILACAĞI SÖYLENDİ

“Bunun üzerine Basketbol Federasyonu Başkanı Ahmet Sütcü ile yaptığımız görüşmede o an için alınmış bir kararın olmadığını ancak bir önceki sezonun kupa finalisti olan bir takımın (GAÜ), otomatik  olarak Cumhurbaşkanlığı Kupası finalisti olmasıyla ilgili tüzükte bir madde bulunmadığını ve bunun üzerine Uluslararası tüzüklere bakılacağını bizlere iletmiştir.”

ARAŞTIRMA YAPTIK VE FEDERASYONA İŞARET ETTİK

“Biz bu süreçte Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun konu ile ilgili karar almadığını varsayarak araştırma yaptık ve FIBA’nın (Uluslararası Basketbol Federasyonu) nüfus ve lig yapıları bize çok daha benzer olan küçük ülkeler için düzenlediği tüzükte, bizdeki gibi durumlarda makam kupasını GAÜ’nün pozisyonundaki takımların oynadığını federasyona işaret ettik.”

FEDERASYON GÖZMEDEN GELDİ

“Ancak kendileri bunu görmezlikten geldiler ve Avrupa’nın rekabet düzeyi en güçlü ve ekonomik olarak en büyük liglerinden biri olan 80 milyonluk Türkiye’nin Basketbol Federasyonu’nun tüzüğüne  bakmayı tercih ettiler.”

ŞİMDİ SORUYORUZ?

Federasyon kendi tüzüğünde yer almayan soruların cevaplarını ararken bir mantık ve kriter belirliyor mu?

Mesela bizim konumuzla ilgili Türkiye Basketbol Federasyonu’nun tüzüğüne hangi kriter ve mantıkla bakıldı, neyi baz aldılar?

Kendilerine uluslararası tüzüklerde bizim lig yapımıza uygun olanları işaret etmemize rağmen ısrarla TC tüzüğüne bakmalarındaki itici güç nedir?

Eğer uluslararası tüzükten anladıkları salt TC Basketbol Fedederasyonu’nun tüzüğü ise bence biz yeni tüzüğün yürürlüğe geçmesini de beklemeylim ve direkt olarak TC’nin tüzüğü ile liglerimiz organize edelim.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı