Cumhurbaşkanı bir mesaj yayınlıyor…

Erdoğan’ın Kıbrıs Türk makamlarını tehdit edip Kıbrıs Harekâtı’nda Kıbrıs Türklerinin hayatını kurtarmanın karşılığı olarak şimdi ‘bizim sayemizde’ diyerek başa kakalaması da kabul edilebilir değildir.

15 Ekim 2019 - 11:08

Şimdiye kadar neden sessiz kaldığım bana soruluyor ve üstüme çok geliniyor bu nedenle bir şeyler söylemek zorunda kaldım diye yakınarak terör örgütünü kınamaktan çekincesini dile getirerek sözlerine başlıyor.

Diyalog yolları sanki açıkmış gibi diyalog çağrısı yaparak Akıncı neye hizmet ediyor?

74 Barış Harekât’ını anımsatan açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, tam da o yıllarda cinayetlerini durdurmayan ve soykırıma varacak derecede bebekleri dahi öldüren azılı terörün bugün yine bir başka cinayet şebekesine karşı verdiği mücadeleyi ‘akan su değil kandır’ diyerek makama da Kıbrıslı Türklerin vicdanına da leke düşürmüştür…

Dünya’nın pozisyon aldığı böyle bir süreçte bu kadar meşru bir operasyona bu yaklaşım Türkiye’yi en yakınlarından bile yalnızlaştırmak olduğunu bilmeyecek bir siyasi değildir Akıncı.

Kimse birinci çözümü asla savaşta aramamalı ve savaşı tabii ki savunmamalı…

Savaş taraftarı olmamakla kendi hakkını savunmamak arasındaki fark önemlidir.

Akıncı sonradan yaptığı açıklamalarda ‘sözlerim çarpıtıldı beni yanlış anladılar’ diyor.

Bu kadar eski bir siyasetçinin sözlerinin nereye gideceğini bilmediğine inanmak istiyorum. Öyleyse zaten vay halimize…

Herkes aynı fikir ve görüşte olmak zorunda değildir tabii ki.

Ama görev ve makamlar bir görüşün değil bir duruşun yeridir. KKTC Cumhurbaşkanlığı makamı da 74 Barış Harekatına da Türkiye ile ilişkilerde soydaşları ile aynı kadere yol koyduğundan yana bir duruş sahibidir.

O nedenle Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ayni açıklamaları devletin başı olarak değil siyasi vatandaş Mustafa olarak yapsaydı vicdanlarda bu yarayı açmazdı…

Sözcü Barış Burcu’da gerilimi tırmandırmaya devam eden açıklamalarla resmi büyütüyor.

Burcu dün katıldığı bir TV programında Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamaya yönelik “Akıl sahibi, insan kalabilmiş Kıbrıs Türk toplumunun sesi olmuştur” cümlesi tamamen aşağılayıcı ve halkın geneline yukardan bakarak edilen bir hakarettir.

Önemli olan farklı düşünceye tahammül gösterebilme becerisidir. Kendisi gibi düşünmeyenlere bir şekil “akıldan yoksun, insani değerlere haiz değil” yakıştırması olmamıştır.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC Cumhurbaşkanı makamını Türkiye’nin bir makamı görmesi ne kadar kabul edilmez ve aşağılayıcı ise Barış Burcu’nun sözleri de bir o kadar hatta daha fazla aşağılayıcıdır. Vicdan sahibi vatansever bir insan kendi toplumunu bu kümelemeye itip hakaret vari konuşmayı nasıl bir gafletle yapar anlaşılır değildir.

Erdoğan’ın Kıbrıs Türk makamlarını tehdit edip Kıbrıs Harekâtı’nda Kıbrıs Türklerinin hayatını kurtarmanın karşılığı olarak şimdi ‘bizim sayemizde’ diyerek başa kakalaması da kabul edilebilir değildir.

Kıbrıs Türk halkını ne İsa’ya ne Musa’ya durumunda bırakanlar ağızlarından çıkanı bir kaç kez düşünmeyi akıl ederler belki…

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı