“COVİD-19 Pandemisi toplumsal çözülmeye neden oldu”

“Biz kendimizi başkalarının sahip olduklarına ve başkalarının ne yaptığına göre değerlendiren bir toplumuz”

24 Mart 2020 - 14:05

Bahar Sancar-

Pandemi ilan edilen ve ülkemizde de görülen Covid-19, sadece sağlığımızı değil, psikolojimize ve sosyal yaşantımıza da darbe vuruyor. Virüs taşıdığı tespit edilen kişilerin toplum tarafından fişlenmesi ve bununla doru orantılı ortaya çıkan linç kültürünü Sosyolog Hakan Gündüz HABERCİ için değerlendirdi.

“TOPLUMSAL İLİŞKİLERİMİZ OLUMSUZ ETKİLENİYOR”

Toplumumuzun çok hassas bir dönemden geçtiğini söyleyen Sosyolog hakan Gündüz, bu bağlamda çok da sağlıklı değerlendirmeler yapamadığımızı söyledi. Gündüz, “Genelde biz kendimizi bile başkalarının pozisyonuna, başkalarının sahip olduklarına ve başkalarının ne yaptığına göre değerlendiren bir toplumuz. Uzun zamandır rahatsız edici boyutlarda olan çatışma ve nefret kültürü de içinde yaşadığımız bu günlerde ne yazık ki toplumsal ilişkilerimizi olumsuz etkiliyor” dedi.

“KÖTÜ DEĞERLENDİRMELER YAPIYORUZ”

Toplum bireylerinin bu dönemde bile çeşitli kıyaslamalar içerisinde olduğunu söyleyen Gündüz, “10 kişinin çocuğu 5 yıldızlı otelde, benim çocuğum yurtta veya kötü otelde kalıyor gibi değerlendirmeler yapıyoruz. Buna paralel de, çok doğal olarak bize de ulaşmakta olan ve bulaşacak olan da bir virüs ile karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

“TOPLUMSAL ÇÖZÜLME YÖNÜNDE TEPKİLER VERİYORUZ”

Hepimizin bu süreci yaşayacağını ve bir şekilde ya biz ya da yakınlarımızın bu virüse maruz kalacağını aktaran Gündüz, “O yüzden özellikle virüsü bulaşan kişileri değerlendirirken ve bu yorumları yaparken çok dikkatli davranmamız gerekiyor. Mevcut olan her şeyi suçlama, haset ve kıskançlık kültürümüz toplumsal barışımızı ve toplumsal bütünlüğümüzü tehdit eder düzeydedir. Linç kültürünü de buna eklediğimizde tam da toplumsal bütünleşmeye ihtiyacımız olduğu bu dönemde ne yazık ki toplumsal çözülme yönünde tepkiler veriyoruz” diye konuştu.

“TOPLUMSAL BASKI İLE SİYASİYERİN SAĞLIKLI KARAR ALMASINI ZORLAŞTIRIYORUZ”

Bu durumun ülkeyi yöneten kişiler üzerinde de büyük baskı yarattığını söyleyen Gündüz, “Zaten 40 yıldır yarattığımız bu düzenin birçok çarpık noktaları var ve bu yöneticiler bugün 40 yılın birikimi olan bu çarpık noktalarla karar alma ve kriz yönetme durumunda kaldılar. Biz toplumsal çatışma ile ve onların üzerinde yarattığımız aşırı baskı ile de sağlıklı karar alabilmelerini zorlaştırıyoruz. Ne yazık ki yeniden seçilebilme ve her olayı popülist bir yaklaşımla siyasal çıkar elde edebilme alışkanlığı yine 40 yılın bir ürünü. O yüzden göstereceğimiz bu yıkıcı tepkiler gerek kişiler arasında gerek ise yönetenler arasında bugünlere oldukça ciddi zarar verme potansiyeline sahiptir” dedi.

“YIKICI DEĞİL YAPICI OLMAMIZ SON DERECE ÖNEMLİ”

Bireylerin bu dönemde daha yapıcı olması gerektiğini söyleyen Gündüz, “Aslında yapılacak olan bellidir; empati kurmak ve durumlara karşı her an bizim de aynı pozisyonda olabileceğimizi düşünmek toplumsal ilişki boyutunu çözer. Bunun yanında yönetim olarak da unutulmamalıdır ki, beğensek de beğenmesek de, desteklesek veya desteklemesek de, bir şekilde mevcut yönetim bu krizi yönetecek ve bizde toplum olarak onlara destek vereceğiz. Eksiklerini dile getireceğiz, yanlışlarında uyarılar yapacağız. Bunu yaparken de yıkıcı değil yapıcı olmamız son derece önemli” şeklinde konuştu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı