Çocukla kaliteli zaman

Hulisiağa, çocuk ile kaliteli zaman geçirmenin çocuğun duygusal ve düşüncesel gelişimi için oldukça önemli olduğunu kaydetti.

23 Şubat 2020 - 11:39

Günümüz de anne ve babaların çok büyük bir bölümü çalışıyorlar dolayısıyla çocukları ile beraber geçirebilecekleri zamanda, zaman zaman farklılıklar gösteriyor. Anne ve babaların, çalışıyor olsalar da çok güzel zaman geçirebilmeleri tabi ki mümkün.

Çocuk ile kaliteli zaman geçirmek çocuğun duygusal ve düşüncesel gelişimi için oldukça önemlidir.

ÇOCUKLA KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEKTEN KASTIMIZ NE?

Siz ayrı iş, çocuk ayrı işle uğraşırken kaliteli vakit geçirilmez ya da birlikte televizyon izlemek birlikte kaliteli zaman geçirdiğiniz anlamına gelmiyor. Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirebilmenin altın kuralı “iletişimdir”. Çocukla kaliteli vakit geçirmek için çocuk ile birebir iletişim içinde olunmalıdır; onu dinlemeli, göz teması kurmalı ve birlikte aktiviteler yapmalısınız. Ayrıca çocuğunuza ayırdığınız süre içinde tüm benliğinizin ve dikkatinizin orada olması çok önemli bir detay.

Aktivite olmaksızın karşılıklı sohbet etmek de kaliteli zaman geçirmek demektir. Ona okulda ki günün nasıl geçtiğini ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerinin nasıl gittiğini anlatmasını sağlayacak sorular sorabilirsiniz, aynı şekilde siz de kendi gününüzü anlatabilirsiniz. Çocuk böylelikle duygu ve düşüncelerini belirtmeyi, aynı zamanda dinlemeyi ve dinlediği şeye göre cevap vermeyi öğrenir, böylece diğer insanlar ile olan iletişimi çok daha iyi olur, iletişim kurmakta zorluk çekmez ve soru sormaktan çekinmez.

Çocuğunuza duygularını sorup, örneğin kızdığı, sevindiği şeyler gibi.. Siz de uygun şekilde kendi duygularınızdan bahsedebilir ve bu duygular üzerinden konuşmalar gerçekleştirebilirsiniz, bu tarz bir konuşma çocuğun hem duygu ve düşüncelerini belirtebilmesi, hem de empati gelişimi açısından önemlidir.

PEKİ BİRLİKTE NELER YAPALIM?          

    

Çocuğun ilgi duyduğu şeyleri dikkate alalım. Örneğin, beraber yürüyüşe gitmek, evin bahçesinde piknik yapmak (mangala gerek yok 🙂 ), birlikte oyun kurmak, Puzzle yapmak, Ortak bir sayfa da resim yapmak, Mutfak da yemek pişirmek (öncesinde yemek alışverişine de çıkabilirsiniz) Böylelikle çocuk, ilgi alanlarının önemsendiğini dolayısıyla kendisinin de önemsendiğinin farkına varır. Annesinin ve babasının onun fikirlerine ve ilgi alanlarına saygı duyduğu algısını ve kendine olan güvenini geliştiririz.

Sevildiğini ve önemsendiğini hisseden çocuk kendine değer verir, dolayısıyla başkalarına da değer vermesi için ilk adım atılmış olur.

Dünyada pek çok araştırma gösteriyor ki; Çocukluğunda, anne ve babası ile yeterli zaman geçiren çocuklar, agresif davranışlardan uzak, daha huzurlu, kendine güvenen, dünya ile daha barışık yaşayabilen, anlayışlı ve insan ilişkilerinde başarılı kişiler oluyorlar.

Mutlu bir hafta sonu geçirmeniz dileği ile…

 

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı