Çıkmaz yol!

Basketbol Federasyonu dün yaptığı toplantıda Koopspor’un 3. yabancı transferi müracaatını görüştü. Ancak aldığı kararı açıklamadı. Federasyon farklı çözümler üretme peşine girerek beklemeye geçti.

Basketbolda çalkantılı günler sürerken Bakanlar Kurulu’nun uzun süredir yeni tüzüğü onaylamaması büyük krizler yaratmaya devam ediyor. Eski tüzüğün çok yetersiz olması yüzünden kulüplerin zaman zaman federasyona baskı yaparak tüzüğe ters düşecek yönetmelikler çıkarması veya uygulama içine girilmesi sonucu her yıl bir başka karmaşanın yaşanmasına sebep oluyor.

KOOPSPOR İMZASININ ARKASINDA DURMADI

Sezon öncesi yine kulüplerin talebi doğrultusunda genel kurul kararı ile yabancı sayısı 2 ve bir de 2 yıllık öğrenci olarak belirlendi. Ne var ki yürürlükteki tüzükte bu kural “kulüpler 3 yabancı kadrolarında bulundurma hakkına sahiptir” ibaresi var. İşte bu çelişki ligde istediği sonuçları alamayan Koopspor tarafından alınan karara aykırı bir hamle ile sezon ortasında lehlerine olacak şekilde kullanılmak istendi ve yabancı transferinin son günü tüzüğü gerekçe göstererek 3. yabancı için lisans çıkarma başvurusunda bulundu.

KARAR ALINDI AÇIKLANMIYOR

Federasyon bu müracaatı iki şekilde değerlendirebilir. Ya başvuruyu kabul edecek ve yönetmeliği yok sayacak, ya da sezon öncesi yapılan ve tüm kulüplerin altında imzası olan yönetmeliğe bağlı kalıp müracaatı reddedecek. Bu konu ile ilgili dün Basketbol Federasyonu Başkanı Ahmet Sütcü, yönetim kurulu üyeleri ile hukukçuların da katıldığı bir toplantı yapıldı ve bir karar alındığı öğrenildi. Ancak bu kararın açıklanması dün yapılmadı.

DUYUMLAR HAYRET VERİCİ

Gazetemizin güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilere göre eğer federasyon müracaatı onaylarsa lider Yakın Doğu Üniversitesi ligden çekileceğini federasyona bildirdi. Bunun üzerine de Koopspor eğer müracaat kabul edilmezse ligden çekileceğini federasyona bildirdi.

ORTA YOL BULUNMAYA ÇALIŞILIYOR

Yine gazetemizin elde ettiği bilgilere göre ara sezon başında gerçekleşmeyen LAÜ’den Berk Argın’ın Koopspor’a transferi gerçekleşirse Koopspor’un 3. yabancı transferinden vazgeçmesi ümit ediliyor. O yüzden de federasyon beklemeye geçti.

LAÜ TAKASI REDDETTİ

Bu arada sezon öncesi olaylı bir şekilde Koopspor’a gitmeye çalışan Berk’in haklarını elinde tutan LAÜ, tüm teklifleri reddiyor. Geçtiğimiz gün Koopspor kadro dışı bıraktığı Sercem’i Berk’e karşı takas önerisinde bulunsa da bu öneri LAÜ tarafından reddedildi.

Federasyonun kararını muhtemelen yerli transferin biteceği cuma günü açıklaması bekleniyor.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı