Ciddi bir tehlike!

İklim değişikliği ile ortaya çıkan potansiyel tehdit, tüm insanlığın öncelikli sorunlarından biridir.

18 Ağustos 2019 - 11:00

Son dönemlerde, iklim değişiklikleri üzerinde tartışılan en ciddi olgulardan bir tanesidir. Etkileri tüm dünyada farklı şekillerde hissedilmekte olup, hem insanlar hem ekonomiler için ciddi bir tehdit olma potansiyeline sahiptir. Dünya Meteroloji Örgütü’nün 2018  yılı Küresel İklim Raporu’nda rekor miktarda sera gazı salımının ‘giderek daha tehlikelileşen sıcaklık artışlarına’ sebebiyet verdiği açıklanmıştı. Yine 2018 yılı da kayıtlı en sıcak dördüncü yıl olarak belirtilmişti.

Avrupa’da yaz aylarında mevsim normallerinin üzerinde aşırı sıcaklar yaşanmaktadır. Bu bağlamda, İskandinavya’da son yarım yüzyılın sıcaklık rekorunun kırıldığı ifade edilmektedir. Uzmanlar, Kuzey Kutbu’na doğru ilerleyen bu sıcak hava dalgalarının buzullara vereceği zararın yıkıcı boyutta olabileceğine yönelik endişelerini dillendiriyorlar.  Ülkemizde ise  bu yılın da geçen yıldan geri kalır bir tarafı yok sanki, en azında öyle hissediyoruz. Ağustos ile beraber hava sıcaklığı tabiri caizse tavan yaptı. İnsan bazen nefes almakta bile zorlanıyor. Çoğumuz hevesle havanın serinlemesini ve hatta usul usul yağmur tanelerinin dökülmesini bekliyoruz. Bu yaşadıklarımızı basit bir sıcaklık artışı olarak tanımlamanın ötesinde değerlendirme yapabilmemiz için toplum olarak iklim değişiklikleri ve etkileri konusunda biraz daha bilinçlenmeye ihtiyacımız olduğu aşikardır.

Uzmanlar, küresel ısınmanın Dünya’yı hem fiziksel hemde ekonomik olarak daha çok etkilemeye devam ettiğinin altını çizmektedir. Geçtiğimiz yıl iklim olayları ve aşırı ısınmaya bağlı afetler 62 milyondan fazla insanı etkilemiş, seller yaklaşık 35 milyon insanı etkileyecek boyuta ulaşmıştı. Bunlara, pek çok ülkede yaşanan kasırgalar, fırtınalar, orman yangınları gibi ciddi hasara neden olan doğa olayları da eklenmişti. Nitekim, bu yıl da benzer şiddette hasar veren doğa olayları yaşanmaya devam etmektedir.

Ulaşımın küresel ısınmaya neden olan en ciddi faktörlerden biri olduğu ifade edilmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinde ulaştırma tüm enerjinin üçte birini tüketmektedir. Bu demek oluyor ki; AB’nin sera gazı salımının ciddi bölümü ulaştırma alanında harcanmaktadır. Sera gazı salımı da iklim değişikliklerinin esas sebeplerinden bir tanesi olarak gösterilmektedir.

Dünyada küresel ısınmaya ilişkin çok ilginç çalışmalar da kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Örneğin, ‘shameplane.com’  sitesine girerseniz, uçağın kalkış ve varış noktasını seçtiğinizde bu uçuşun yolcu başına kutuplarda ne kadar buzulun erimesine yol açacağını size göstermektedir. Bu şekilde ortaya konan bir başka veri de New York –California gidiş dönüş hava yolculuğunda  bir kişinin aracıyla bir sene boyunca yol açtığı gaz emisyonunun %20’si kadar gaz salımın neden olduğu tespitinin ortaya konmasıdır.

Dünyamız ve insanlık küresel ısınma tehditi ile karşı karşıyayız. İklim değişikliği ile ortaya çıkan potansiyel tehdit, tüm insanlığın öncelikli sorunlarından biridir. Bu konuda  tüm ülkelerin güçlü bir işbirliği ile ortak bir politika geliştirmesi elzemdir.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı