“Cezalar ağır yollar güvenli olsun”

Trafik cezalarına yapılan artış bazı vatandaşları memnun ederken, bazıları da yetersiz buldu

17 Eylül 2019 - 08:58

Trafik cezalarına yapılan artışı bazı vatandaşlar takdir ederken, bazısı da yeni ceza ücretlerinin caydırıcı olmadığını düşünüyor. Haberciye konuşan vatandaşlar, özellikle alkollü araç kullanma cezasının daha da ağır olması gerektiğini vurguladı. Vatandaşlar, cezalardan önce yollardaki güvenliğin sağlanması gerektiğini ifade etti. Öte yandan sosyal medyada ise uyuşturucu tesiri altında araç kullanmanın, alkollü araç kullanma cezasından daha az olması tepkiye neden oldu.

Vatandaş ne dedi? 

“MİKTARLAR AZ”

Ali Güneş: Bu cezaların az bile olduğunu düşünüyorum. Özellikle de alkollü araç kullanmak için ceza miktarı az. Rakamlar bence caydırıcı değil. Alkol alıp da araç kullanmasınlar. Araç kullanırken elinden telefonu düşürmeyenler var, bazı kadınlar trafikte makyaj bile yapıyor. Kazaların çoğu bu dikkatsizlikten oluyor zaten. Sözde toplu taşıma olacaktı. Gördüğüm kadarıyla toplu taşıma sürücüleri hariç kimse kurallara uymuyor. Bizim işimiz şoförlük olduğu için biz uymak zorundayız.

“BAZILARI İDEAL BAZILARI AZ”

Osman Özer: Ülkemizin kanayan yaralarından biri de trafik. Trafik cezalarına yapılan artış ciddi rakamlardır ama caydırıcı olmadığını düşünüyorum. Mesela Türkiye’de alkollü araç kullanmanın cezası 5 bin TL’dir. Bizde ise 3 bin 400 TL. Bunun cezası daha ağır olmalı. Diğer trafik kurallarına uyulmaması durumunda veya eksik evrakla yola çıkana kesilecek cezaların ideal olduğunu düşünüyorum. Bence kesilen cezalardan toplanan para, ülkenin faydasına olacak şekilde harcanmalıdır.

“CEZADAN ÖNCE YOLLARI YAPSINLAR”

Ramazan Oran: Bence trafik cezaları 20 bin TL de olsa, kurallara uyan olmayacak. Cezalara artış yaptılar ama yolların durumunu göz önünde bulundurdular mı acaba? Birçok yol dar, genişletilmesi lazım. Bozuk olan yola yama yapıyorlar. Doğru düzgün asfalt dökmüyorlar. Birçok yol kazaya davetiye çıkarıyor. Cezalardan önce yolların güvenli bir hale getirilmesi gerekiyordu.

“CAYDIRICI DEĞİL”

Muhammet Ceyhan: Mevcut cezalarda fazla bir artış olduğunu düşünmüyorum. Bence rakamlar caydırıcı değil. Daha fazla olması gerekiyor. Mesela alkollü araç kullanan için 10 bin TL para ve hapis cezası olmalıdır. Ayrıca aracına da el konulmalıdır diye düşünüyorum. Alkollü araç kullanana cezanın az, ehliyetsiz araç kullanana ise çok olduğunu düşünüyorum. Cezalardan ziyade yolların yapılması elzemdir.

“HİÇBİR KURALA UYULMUYOR”

Kadir Aldemir: Trafik cezalarının caydırıcı olması iyi bir şey ama bizim ülkemizde değil trafik kullarına başka kurallara da uyulmuyor. Tabi ki kazaların, önüne geçilmelidir ama sadece sürücülerin bilinçlenmesi veya kurallara uyması ile olmuyor. Aydınlatmadan yoksun yollar var. Delik deşik olan, çöken yollar var. Önce bu sorunların çözülmesi gerekiyor ki sürücü de yolda güvenle seyredebilsin.

Ülkemizde trafik cezalarına yapılan artıştan sonra yeni cezalar şöyle açıklandı:

Sürüş ehliyetsiz araç kullanmak: 3 bin 400 TL

Alkollü araç kullanmak (100 miligramı aşarsa): 3 bin 400 TL

Hız sınırını 20 km kadar aşmak: 340 TL

20 ile 40 km arasında aşmak: 510 TL

40 km’den fazla aşmak: 850 TL

Plakasız araç kullanmak: 510 TL

Muayenesiz ve seyrüsefersiz araç kullanmak: 340 TL

Uyuşturucu madde tesiri altında araç kullanmak: 1.700 TL

Cep telefonu ile konuşmak: 340 TL

Sürüş esnasında bir şeyler yiyip içmek: 340 TL

Ön tampona ek koruyucu takmak 1700 TL

Taksimetre takmayan taksiye: 1.700 TL

İzinsiz motor, şasi, karoser değişikliği: 1.360 TL

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı