“Cezaevi grevi”ne ilişkin polemikte söz sırası bakanlıkta

Cezaevinde görevli personellerin görev yerinin değiştirilmesi sonrası yaşanan grevle ilgili HAKSEN ve Cezaevi Müdürlüğü arasındaki polemik sürüyor.

19 Mart 2019 - 12:39

Merkezi Cezaevi’nde görevli personellerin görev yerinin değiştirilmesi sonrası başlayan ve 3 gün sonra, dün biten grevle ilgili Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) ve İçişleri Bakanlığı Cezaevi Müdürlüğü arasındaki polemik sürüyor.

Dün, grevin, mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla bitirildiğini ve mücadelenin hukuk yoluyla sürdüreceğini açıklayan HAKSEN, “görevlendirmelerin değil başlatılan grevin keyfi olduğunu” savunan Cezaevi Müdürlüğü’nü, kamuoyuna gerçeğe aykırı bilgiler vermekle suçlamıştı.

Suçlamalar üzerine İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Cezaevi Müdürlüğü de, HAKSEN’i benzer şekilde kamuoyunu yanıltıcı bilgi yaymakla suçladı.

Açıklamada, “grev, her ne kadar çalışanların grev hakkı kapsamında olsa da, grev yapma sebebine bakıldığı zaman haklı gerekçelere dayanmadığı görülmektedir” denilirken, bir önceki açıklamada da yer verilen bilgiler paylaşıldı.

İddia edilenin aksine yapılan görevlendirmelerin değil başlatılan grevin keyfi olduğunu yineleyen müdürlük, nizamiyedeki kadın personelin oluşan açık üzerine koğuşa kaydırıldığını, diğer görev değişikliklerinin ise gelen talep üzerine gerçekleştiğini tekrarladı.

Grev neden başlamıştı?

8 kişinin gittiği grev, nizamiyede görevli bir kadın personel ile 3 personelin görev yerinin keyfi olarak değiştirildiği iddiaları üzerine başlamıştı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı