Çevre dostu Koray Avcı

Türkiye'nin ünlü seslerinden Koray Avcı Meritta ailesinin mutlu bir gününe eşlik etti ve sağlığına kavuşan bir deniz kaplumbağasının Akdeniz ile buluşmasına tanıklık etti.

27 Ağustos 2019 - 08:42

Yaklaşık 15 aydır hizmet veren Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi*, geçtiğimiz günlerde bir anne deniz kaplumbağasını daha tedavi edip, yumurtalarını kurtararak imza attığı bu muhteşem başarının ardından bir deniz kaplumbağasını daha sağlığına kavuşturdu.

Lapta bölgesinde balıkçılık yapan Fehmi Korkmaz’ın ağlarına takılan Almond isimli Chenolia Mydas türü yeşil deniz kaplumbağasının yapılan ilk muayenelerin ardından kabuğunda ciddi derecede bir yumuşama olduğu tespit edildi.

Kısa sürede sağlığına kavuşturulan Almond, tekrardan özgürlüğüne kavuşturuldu.

Birçok ünlü ismin ziyaret ettiği merkezi, bu kez de sanatçı Koray Avcı ziyaret ederek tedavi altındaki deniz kaplumbağaları hakkında bilgi aldı ve onlarla vakit geçirme fırsatı buldu.

Büyük heyecan duyduğunu ve projede emeği olan herkese gönülden teşekkürlerini sunduğunu belirten ünlü sanatçı ziyaretinin hemen ardından da merkez tarafından sağlığına kavuşturulan on altıncı birey olan Almond’un denize geri bırakılma törenine eşlik etti.

Merit otelleri Sosyal Sorumluluk Projeleri Müdürü Silem Sargın Kara, “Sağlığına kavuşan ve deniz hayatı için tekrardan hazır olan her birey ile mutluluğumuz katlanarak artıyor. Aslında bizler, bir deniz kaplumbağasını değil onların popülasyonlarını da kurtarıyoruz. Özellikle bir dişi kaplumbağayı doğaya tekrardan kazandırabilmek demek gelecek nesilleri de kurtarabilmek demektir. Onları tekrardan denize geri gönderdiğimizi bu güzel anlarda bizlere eşlik eden herkese teşekkürlerimizi borç biliriz” diyerek projenin büyük önem taşıdığını bir kez daha ifade etti.

* Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi, yaralı deniz kaplumbağalarını tedavi ve rehabilite edip tekrardan doğalarına kavuşturabilmeyi amaç edinmiştir. Bununla da kalmayarak toplumda deniz kaplumbağaları ve doğaları hakkında farkındalığı artırmak için de birçok projeyi gerçekleştirmektedir.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı