Çeler sordu Sucuoğlu yanıtladı

Sucuoğlu: İşçi temsilcilerinin tavrı yüzünden asgari ücret 100 TL daha aşağı belirlendi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda milletvekilleri güncel konuşmalar yapıyor.

Meclis’te söz alan TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler Asgari ücret hakkında konuştu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’na sorular yöneltti.

Zeki Çeler

Asgari ücretin belirlenme sisteminin değişmesi zor ama imkansız değil.

Sektörel bazda taban maaş uygulamasına geçilecekse, her sektörde hem işveren hem işçi temsilcisinin masada olması gerekir. Bilin ki özel sektörde sendikalaşmayı öcü olarak görenler çalışanlarına hakkını vermeyenlerdir. Yerel iş gücünün desteklenmesi için biriken parayı niye yola kullanalım. Kaynaklarımız doğru yere kullanmalıyız. Asgari ücret konusunda keşke biraz daha baskın pozisyonda olsaydınız.Dün belirlenen asgari ücretten sonra sayın bakan üzerinde ağır eleştiriler yapılıyor. Bende ilk asgari ücret belirleneceğinde aynı duruma düşmüştüm. Benim bakanlığım döneminde de işverenlerle anlaşarak yapmıştım. Daha sonra tüm artışlar işçi temsilcilerinin talepleri doğrultusunda olmuştu. Sektörel bazda taban maaşa geçilmesine yönelik çalışmalar bir noktada tıkandı. Sektörel bazda taban maaşa geçelim ben buna destek veriyorum. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı taban maaş belirleyeceğinde, bu maaşı ancak tarafların temsilcileriyle belirleyebilir. Örneğin turizm sektöründe taban maaş belirlenecekse turizm sektöründeki işverenler, Turizm Bakanlığı ve turizm sektöründe çalışanların temsilcileri ama çalışanların bir temsilcisi yok. Maalesef bir çok sektörde işverenlerin örgütleri var fakat, işçi ve emekçilerin örgütlenebileceği onları temsil eden bir oluşum yok. Bu nedenle özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılması gerekiyor. Ticaret Odası’na üye olmayan kimse ticaret yapamaz bu kabul ediliyor. Sendikalaşma serbesttir ama sendikalaşmanın önünde engel var. Özel sektördeki sendikalaşma kamudaki gibi olamaz. Özel sektörde sendika, işler kötü gittiği dönemde çıkıpta patronlarına ‘Ödeycen guzum mu diyecek’. Özel sektörde bu mümkün değildir. Siz zaten özel sektörde çalışanlarınıza hakkını veriyorsanız çalışanınız da kötü gününüzde yanınızdadır. Hem asgari ücret kavgalarının sona ermesi için hem de, sosyal medyada gelmiş geçmiş bakanların ailelerine kadar varan küfürlerin önüne geçmek için bu adımları atmalıyız. Özel sektörde sendikalaşmadan artık korkmamalıyız.

200 liralık katkının çok daha fazlasını önermiştik. Biz aylık 750 TL’lik katkı ve KKTC vatandaşı istihdamlarının tüm yatırımları bu fondan karşılanacaktı. Bazı hükümet ortaklarımız sendikalaşma nedeniyle bu duruma karşı çıkmıştı. Bizim dönemdeki çalışmalara baksaydınız, ekonomistlerle görüşseydiniz bu fonu daha verimli kullanırdınız. Şimdi bir yıl boyunca 200 TL katkı vereceksiniz ama dilerim bu fondaki parayı kaptırmazsınız ve bulup bir yılın sonunda da katkı vermeye devam edebilirsiniz.

Sayın Başbakanımız şu an Cambridge de dolaşıp eski günlerini yad eder. Memleket yangın yeri gibi ama o tatilini yapıyor. Başbakan’ın diliyle söyleyeyim. Ne oldu o protokol, ne oldu o para, hani o protokol. Para gelecek, yol yapacaksınız, hastane yapacaksınız, okul yapacaksınız. Niye bozdunuz hükümeti. O arsa da hala daha Serdar Denktaş’ta. Yerel iş gücü istihdamının desteklenmesi için fonda biriken parayı da kullanıyorsunuz. Vergi affı da geliyor, sosyal sigorta affı da geliyor. Bu yüzde 30, yüzde 40 olur, yüzde 50 olur. Maliye Bakanlığı her yıl bu parayı alır kendince daha önemli bir yere kullanır. Siz de halen daha Engelsiz Yaşam Evini bitiremezsiniz. Çünkü bu memlekette sistem yoktur. Günü birlik politikalarla bir yere varamayız. Devede kulak bile değildir 200 TL o fonda biriken paranın yanında. Bizim dönemde yapmaya çalıştığım ve başarısız olduğum o 750 TL verilmiş olsaydı bugün ne olurdu. Mesela Hür-İş o masadan kalkmazdı. Eğer o dönemde o 750 TL’lik katkının verilmesine müsaade edilseydi bugün asgari ücret 4 bin 300 TL’ye ulaşırdı. Yerel iş gücü özel sektöre daha çok özenecek ve her yıl yabancı iş gücünden dolayı dışarıya çıkan 300 milyon dolar gibi bir rakam bu ülke içinde kalacaktı.

Faiz Sucuoğlu

Çeler’in ardından cevaben söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu şunları dile getirdi:

Ağustos ayında yapılan tespitte 250 TL’lik bir artış sağlandı hem de işçi temsilcilerinin onayıyla. O dönemki hayat pahalılığı yüzde 7.5’ti. Dün itibariyle önerilen 3 bi ki sendikalar tarafından kabul görmedi 300 TL’lik bir artıştı. Hayat pahalılığı ise 4.09 olmasına rağmen masayı terk etti işçi temsilcileri. 4 bin 300 TL’den bir kuruş geriye düşmediler. Bakanlar Kurulu’ndan karar 3 bin 600 olmasına rağmen ben Sayın Maliye Bakanı’yla görüşerek ben 3 bin 700 olmasını söyledim. Daha önce 250 TL verdiğimiz ama bu dönem 300 teklif ettiğimiz sendikalar masadan ayrıldı. Ben bunda art niyet ve siyasi sebepler ararım. Daha önce asgari ücret belirleme döneminde Başbakanlık önünde çadır kurulduğunu görmedim de duymadım da. Hayat pahalılığının daha yüksek olduğu dönemde 250 TL’lik artışa onay veren işçi temsilcileri, neden hayat pahalılığının düşük olduğu dönemde 300 TL’lik artış için masayı terk ettiler. Bana göre ideal değil bu rakam hedeflenen nokta değil fakat sendikanın bu tutumundan dolayı 300 TL’lik artışı da kaçırdık. 200 fondan veriliyor 174 TL’de asgari ücrette artışla birlikte toplamda 374 TL’lik bir artış yaptık. Neden masayı terk etmeler, neden sosyal medyada söylenmedik lafların bırakılmadığı bir dönem yaşıyoruz.

Engelsiz Yaşam Evi için projemiz hazırdır rakamıyla birlikte, Sayın Ulaştırma Bakanı’nın bir yol projesi de rakamıyla birlikte hazırdır. Aynı şey sağlık içinde geçerlidir. Projelerimiz Maliye Bakanlığı’na ulaştırılacak ve Maliye Bakanlığı da bu projelere göre ödeme yapacak. Bu fondan, bu amaçlar için kullanılacak olan para sadece 30 milyon TL’dir.

İşveren temsilcileri 3 bin 700 TL’ye karşıydı, eğer işçi temsilcileri masadan kalkmasaydı asgari ücret 3 bin 700 olarak belirlenecekti. Ama olayı siyasallaştırmaya çalışıyorlar. Burada kaybedilen rakam 100 TL’dir belki çok büyük bir rakam değil ama biz bunu kaybettik. İşçi temsilcilerinin bana göre siyasi olan bu tavrı nedeniyle, 4 bin 300 TL’nin imkânsız olduğunu bile bile asgari ücretin 100 TL daha aşağı belirlenmesini göze alıp masadan kalktılar.

Özel sektörde 10 bin TL maaş ödeyip yatırımları asgari ücret üzerinden yapan birçok işveren olduğunu savunan TDP Milletvekili Zeki Çeler, bu ayrımın nasıl yapılacağına ve suiistimalin önüne nasıl geçileceğini sorması üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, bu konuda herhangi bir ihbar yapılması halinde renk ayrımı yapılmaksızın üstüne gidileceğini vurguladı.

Asgari ücret üzerinden yapılan eylemlerin, çadır kurmaların ve siyah çelenklerin Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik olduğu söylemlerinin doğru olmadığını savunan TDP Milletvekili Zeki Çeler, bu eylemlerin yapıcı olarak ele alınması gerektiğini söyledi. Özel sektör çalışanlarının kendini bu ülkede üvey evlat gibi hissettiğini söyleyen Çeler, özel sektörde sendikalaşmaya artık öcü gibi bakılmaması gerektiğini vurguladı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu