Çaygür: “Cezaevinin yoğunluğu azaltılırsa risk de azalır”

Türkiye’nin gündeminde, coronavirüs tedbirleri kapsamında cezaevleri yoğunluğunun azaltılması söz konusuyken, Sağlık Bakanı Müsteşarı Ali Çaygür, Merkezi Cezaevi’ndeki risklere dikkat çekti

21 Mart 2020 - 16:44

CEZAEVİ KAPASİTESİNİN İKİ KATI MAHKUM VAR… Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ali Çaygür, Merkezi Cezaevi’nin kapasitesinin 300 olması gerekirken, kapasitenin 2 katından fazla mahkûmun bulunduğunu belirterek, corona virüse karşı tedbir amaçlı cezai indirime gidilmesi durumunda cezaevi popülasyonunda rahatlama olacağını savundu.

MEYİL AVCAN

Türkiye’de coronavirüsü tedbirleri kapsamında bazı cezaevlerindeki yoğunluğun azaltılması için tahliyeler gündemdeyken, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ali Çaygür, ülkemizde cezaevinin durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Merkezi Cezaevi’nde tutuklu ve mahkûmların tahliye edilmesi konusundaki kararın mahkemelerin yetkisinde olduğunu belirten Çaygür, virüs salgını riskinin yüksek olduğu ortamda, sağlık önlemleri açısından cezalarda bir takım indirimler yapılması gerektiği hususuna dikkat çekti.

Türkiye’de de hızlıca yayılmaya devam eden coronavirüs salgınının yayılmasını önlemek maksadıyla, birçok alanda önlemler alınmaya devam ederken, gözler cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin durumuna çevrildi. Cezaevlerinin virüsün yayılma riski açısından en riskli yerler arasında olduğunu belirten hukukçular, virüsün yayılmasının engellenmesi için 60 yaş üstü, kronik rahatsızlığı bulunan ya da haklarında adli kontrol uygulanabilecek tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilmesine işaret etti.

“VİRÜS OLMASA BİLE KOŞULLAR SAĞLIKSIZ”

Ali Çaygür, Merkezi Cezaevi’nin kapasitesinin 300 olması gerekirken, kapasitenin 2 katından fazla mahkûmun bulunduğunu belirterek, corona virüse karşı tedbir amaçlı cezai indirime gidilmesi durumunda cezaevi popülasyonunda rahatlama olacağını savundu.

Bir odada iki kişinin kalması gerekirken altı kişinin kaldığını ve mahkûmların aynı tuvalet, banyo ve lavaboları kullandıklarının göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan Çaygür, mahkûmların, corona virüsünden değilse bile bulundukları sağlıksız koşullar nedeniyle tehdit altında olduklarını kaydetti. Çaygür, virüsün cezaevine sıçraması durumunda, tüm mahkûmların karantinaya alınması gerekeceğini ve ne yazık ki ülkemizde bu kadar mahkûmu tedavi edebilecek bir alt yapıya sahip olunmadığının altını çizdi.

“KARANTİNA OTELLERİNİN OLMASINI İSTEMİŞTİK”

Sağlık Bakanı Müsteşarı Ali Çaygür, en başından beri karantina otelleri olması yönünde talepte bulunduklarını ifade ederek, yurtlarda hizmet verecek personel olmayışı ve tek kullanımlık çatal, bıçaklarında bulunmaması nedeniyle karantina için uygun koşullara sahip olmadıkları yönünde görüş bildirdiklerini ifade etti.

İlk yurt sorununun Değirmenlik’te yaşandığını ve şimdi de aynı sorunun benzerinin yaşandığını söyleyen Çaygür, sabaha karşı saat 02.30’dan beridir uyanık bir şekilde sorunlara çözüm üretmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Öğrencilerin gözetim sürecini geçirebilecekleri uygun bir ortama sahip olan Riverside Otel’e yerleştirildiğini belirten Ali Çaygü, Alsancak Belediyesi Başkanı Fırat Ataser ile de görüştüğünü ifade ederek, kendisine virüsün uçma gibi bir durumu olmadığını ve kesinlikle bölge halkına yayılmasının söz konusu olmadığı bilgisini verdiğini aktardı.

“KARANTİNA KOŞULLARINA UYMAYAN HERKESİ İHBAR ETTİM”

Bu sabah Karpaz tarafında kıyı da bulunan mültecilerin hasta olma olasılıklarının çok yüksek olduğunu vurgulayan Ali Çaygür, onların durumunun öğrencilerinkinden çok daha ciddi olduğuna dikkat çekti.

Çaygür, ülkesine gönderilemeyen Alman turistlerin gayet sakin bir şekilde karantina süreçlerinin bitmesini beklediklerini, bizim vatandaşımıza bakıldığında ise maalesef karantina koşullarına uymayarak, sokakta gezmeye devan eden kişilerin olduğunu dile getirdi.

Otellerde karantina altında tutulanlar dışında, kanser gibi özel hastalıkları olan 2 bine yakın kişinin ise ev karantinasında olduğunu ifade eden Ali Çaygür, bu kişilerin tüm iletişim bilgilerini aldıklarını, görüntülü konuşma yaparak nerde olduklarını teyit edebilmeleri açısından da Turkcell ve Telsim’in katkılarıyla kendilerine telefon sağladığını ve her gün aranarak evde olduklarının teyit edildiğini ifade etti. Çaygür, ev karantinasında bulunan bazı doktorların koşullara uymayarak, dışarıda gezdiklerini ve kendisinin de karantinada tutulanların kim olduğunu gözetmeksizin ihbarlarda bulunduğunu kaydederek, karantina altında olan herkesin koşullara uymalarının mecburi olduğunun altını çizdi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı