Çavuşoğlu yapılacakları sıraladı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 1 Milyar 19 Milyon 682 Bin 400 TL'lik bütçesi oy birliğiyle onaylandı.

12 Aralık 2019 - 23:53

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bütçesini oy çokluğu ile kabul etti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bütçesi 1 Milyar 19 Milyon 682 Bin 400 TL olarak onaylandı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ortak akılla yol yürümeye önem verdiklerini, o yüzden bugün tüm gün milletvekilleri tarafından eğitimin her alanından her bakış açısından yapılan katkılara teşekkür ederek, her şeyin birlikte hareket edilerek yapılabileceğini ifade etti.

Çavuşoğlu, tek önem verdiklerinin ülkenin geleceği olduğunu, ülkenin ihtiyaçları olduğunu, bu yüzden de bunu hep birlikte çalışarak yapabilecekleri bilinciyle eğitime katkı yapacak tüm eleştirileri dinlediğini ifade etti.

“YABANCI DİL EĞİTİMİNDE KALİTE DÜŞTÜ”

Bakan Çavuşoğlu, özel eğitime gereken önemi verdiklerini, yasa çalışmasını yapıklarını, taşımacılık ile ilgili mücadeleyi sürdürdüklerini, bu konuda doğrunun peşinde olduklarını, adalet çerçevesinde çalıştıklarını, e-devlet konusundaki çalışmaların sürdüğünü, akıllı tahtaların tüm okullarda yer almasını hedeflediklerini anlattı.

Çavuşoğlu, yabancı dil eğitiminde “çuvalladıklarını”, kolejlerde bile yabancı dilde zorlandıklarını, geçmişte bu konuda çok daha iyi olduklarını ancak kalitenin düştüğünü ifade etti.

Hep birlikte çalışarak ortak akılla hareket ederek kaliteyi yükseltmek istediklerini belirten Çavuşoğlu, ancak bunu siyasi bazda düşünerek değil hep birlikte devlet politikasıyla çalışarak gençliğin dünyayı teknolojiyi yakalaması, yabancı dile sahip olması, uyuşturucudan uzak tutulması için çalışmalarının önemine dikkat çekti.

“ARAŞTIRMALAR DA ARAŞTIRILMALI”

Çavuşoğlu, gençliğin lanse edildiği gibi veya araştırmalardaki gibi alkolün veya dumanın içinde gezmediğini, bir bakan olarak araştırmaların da araştırılmasının gerekliliğine inandığını ifade ederek,  bu tür araştırmaların açıklanmasının ne kadar doğru olduğunun sorgulanması gerektiğini söyledi.

Çocukların spor, sanat, kültü ve meslek sahibi olması için çalıştıklarını kaydetti.

Nazım Çavuşoğlu, Mesleki Teknik Lisesi Kampüsünün yerinin belli olduğunu, yerli istihdamı desteklemek için bu kampüse önem verdiklerini, mesleki eğitimde öğrencilerin gelişimine önem verdiklerini, Talim Terbiye Kurumunu, Denetleme Teftiş Kurumunu güçlendireceklerini, öğretmenlerin maksimum çalışma saatiyle çalıştığını anlattı.

Çavuşoğlu, nakil tüzüğü ile ilgili de diğer konularla ilgili de hep birlikte çalışarak kararlar üretebileceklerini söyledi.

“MESLEKİ EĞİTİM EN FAZLA ÖNEM VERDİĞİMİZ ALAN”

Çavuşoğlu, üniversitelerin ciddi bir rekabet içinde olduklarını, ülkeye Türkiye’den gelen öğrenci sayısında azalma üçüncü ülkelerden gelenlerde bir artış olduğunu, bu konuda bir eylem planı hazırladıklarını ifade ederek,

YÖDAK’ın da güçlendirilmesi için çalıştıklarını, kuruma destek verdiklerini yüksek öğrenim için kurumun büyük önem taşıdığını kaydetti.

Çavuşoğlu, mesleki eğitimin en fazla önemsedikleri bölüm olduğunu, bu alanda öğrencilerin en iyi şekilde kendisini geliştirmesi için gereken çabayı ortaya koyduklarını, kültür ile ilgili gereken adımları attıklarını, laboratuvar projelerinde gecikenin kendileri değil AB’nin olduğunu, kolej sınıflarının çoğaltılacağını, kolej sınavları ile ilgili gereken düzenlemeleri yapacaklarını, yükselen bir grafik olduğunu ve yeni sınıflara ihtiyaç duyulduğunu, bu sınıfların yapılacağını ve eksikliklerin Eylül ayına kadar tamamlanacağını anlattı.

Yardımsever kişilerin özel eğitim ve ilkokul yapmak için girişimde bulunduklarını, Karpaz Meslek Lisesi ile ilgili sıkıntıların giderileceğini, İskele’de, Gazimağusa’da, Lefkoşa’da ilkokul ihtiyaçları olduğunu, bu sıkıntıları aşmak için özel ile de iş birliğinde çalıştıklarını anlatan Çavuşoğlu, diğer bölgelerde de kendilerinin sıkıntıları aşacağını kaydetti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı