Çavuşoğlu: “Tam gün eğitim hayal ürünü”

Tam gün eğitime geçmenin çok iyi hesaplanması gereken ve maliyetli bir iş olduğuna vurgu yapan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “istihtam yapmadan veya öğretmenlerin çalışma saatlerini değişmeden tam gün eğitime geçeceğim demek tamamen hayal ürünü ve hesap yapmamaktır” dedi

28 Mayıs 2020 - 20:57

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, tam gün eğitime geçene kadar yapılması gereken onlarca iş olduğunu ve ekonomik olarak büyük adımlar atılması gerektiğine dikkat çekti.

Bakan Çavuşoğlu, “Tam gün eğitime geçecem demek başka bir şeydir. Geçmek başka bir şeydir… Tam gün eğitimi ben hükümet programına bilinçli olarak yazmadım. Çünkü tam gün eğitime geçene kadar yapılması gereken onlarca iş vardır… Örneğin müfredatların tamamen güncellenmesi, eğitim kayıplarının giderilmesi, öğretmenin bilgilerinin güncellenmesi, öğretmenin denetiminin arttırılması ve motivasyonunun arttırılması, merkezi ölçme değerlendirmeler gibi onlarca gerekçe sayabilirim” ifadelerine yer verdi.

Çavuşoğlu, “Bunları yapmadan tam gün eğitime geçeceğim demek, eğitimle ilgili bilgisi olmayan veya soru soramayan biri için şirin görünebilir. Ama bu çok iyi hesaplanması gereken ve maliyetli bir iştir.  Bizim şu anda tam gün eğitime geçmek demek haftada minimum 15 saat ders artışı yapmamız demektir. 15 saat demek yüzde 30’un üzerinde artış olması demektir. Bu da 5000 öğretmende 1500 öğretmen demektir. Bu durum 600-800 öğretmen istihtamı demektir. Dolayısıyla bu istihtamı yapmadan veya öğretmenlerin çalışma saatlerini değişmeden tam gün eğitime geçecem demek tamamen hayal ürünü ve hesap yapmamaktır” şeklinde konuştu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı