Çaresizlikten denize atladılar

İtalya açıklarında iki haftadan uzun süredir bekletilen insani yardım gemisinde bulunan sığınmacılar çaresizlikten denize atladı. Karaya yüzerek ulaşmaya çalışan sığınmacılar sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

20 Ağustos 2019 - 17:15

Akdeniz’de kurtardığı düzensiz göçmenlerle iki hafta denizde seyrettikten sonra perşembeden bu yana İtalya’nın Lampedusa Adası’nın 800 metre açığında limana girmesi izin verilmediği için bekleyen Open Arms gemisindeki göçmenlerin akıbetine ilişkin belirsizlik sürüyor.

“Open Arms” adlı İspanyol yardım gemisinin mürettebatı 19 gün önce denizden kurtardıkları sığınmacıları kontrol altında tutamadıkları bilgisini paylaşarak yardım istedi.

Denize atlayan sığınmacılar sahil güvenlik ve polis botlarınca denizden çıkartıldı. Ancak nereye götürülecekleri konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

STK, gemiden can yelekleriyle Lampedusa’ya doğru yüzmek için denize atlayan göçmenlerin görüntüsünü de paylaştı. Denize atlayan göçmenler, İtalyan sahil güvenliğince kurtarıldı.

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, İtalyan parlamentosunda bir süre önce kabul edilen güvenlik yasasına dayanarak, gemiye İtalyan kara sularına giriş yasağı getirmişti.

(NTV)

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı