“Cankurtaranları da biz kurtardık”

Glapsides Plajı’nda rüzgârın sürüklediği deniz bisikletindeki 4 kişinin kurtartılması konusunda açıklama yapan bisikleti kiraya veren işletmenin temsilcisi, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini söyledi.

Mağusa, Glapsides Plajı’nda Murat Karabiber işletmeleri himayesinde deniz bisikletlerini kiraya veren Cenk Akay, önceki gün gazetelerde çıkan kurtarılma haberinin yanlış olduğunu söyleyerek Haberci’ye açıklamalarda bulundu.

Cenk Akay bir kurtarılma olayı varsa o da cankurtaranların, kendisi tarafından kurtarılması olduğunu ifade etti.

Akay, cankurtaranların, bisiklet kiralayan kişileri kurtarmak için botla gittiklerini ancak benzinleri bittiği için geri dönemediklerini dile getirerek, bot için benzin vererek cankurtaranları kurtardığını söyledi. Akay, müşterilerinin kurtarılması gibi bir durumunun da olmadığını savundu.

Cenk Akay, sürekli müşterisi olan 4 arkadaşa bisiklet kiraladığını söyleyerek bisikletten 2 kişinin yüzmek için denize atladığını anlattı. Akay, kendisinin gidip bir sorun olup olmadığına baktığını ancak müşterileri yüzmek istediği için geri döndüğünü ifade etti. Cenk Akay yine de cankurtaran kemerini müşterilerine verdiğini belirterek, bisikletin rüzgârdan sürüklenmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Akay, Güçver Su Sporlarına ait cankurtaranların kendisine ait deniz bisikletine gidip müşterilerini kurtarmaya çalıştığını ve botlarının benzini bittiği için onlara benzin verdiğini söyledi. Akay, haberde yayınlandığı gibi bir kurtarılma olmadığını, o gün havada rüzgâr dahi bulunmadığını iddia ederek, kendisinin yüksek çekme gücü olan bir teknesi bulunduğunu, diğerlerin ise şişme botları olduğunu söyledi.

ALKOLLÜ KİŞİLERE BİSİKLET KİRALANMIYOR

Şişme bot ile bisikleti çekmelerinin mümkün olmadığını dile getiren Akay, “Kendilerini öne çıkarmak için benim ekmeğimle oynamasınlar” dedi.

Akay, kendisinin de cankurtaran olduğunu, 2 adet cankurtaran kemeri ve 2 adet cankurtaran yeleği bulundurduğunu, dürbün ile müşterilerinin durumlarını kontrol ettiğini, alkollü kişilere bu tür deniz araçları vermediğini söyleyerek, bu araçları kullanmanın güvenli olduğunu ve denizde devrilme imkânı olmadığını belirtti.

Akay, Glapsides’de Murat Karabiber işletmelerinde hizmet veren 3 cankurtaran olduğunu sabah 7’den akşam 10’a kadar bu işletmede cankurtaran olduğunu ifade etti.

33 YILDIR BU İŞİ YAPIYORLAR

İskele Makenzi plajında da hizmet verdiklerini belirten Akay, geçtiğimiz günlerde boğulma tehlikesi geçiren dört kişiyi kurtardıklarını dile getirdi.

Akay 33 yıldır deniz bisikleti kiraladıklarını ifade ederek rüzgârlı havalarda bu tür deniz oyuncaklarını kiralamadıklarının da altını çizdi.

Cenk Akay ayrıca, bakanlığın cankurtaranlık belgeleriyle ilgili adım atması gerektiğini söyleyerek tescilli cankurtaran olmak istediklerini de ifade etti.

Akay, kendisinin de Güçver Su Sporları Kulübü’nden cankurtaranlık eğitimi aldığını ancak denizde eğitim gördükleri halde kendilerine bronz yani havuz cankurtaranlık belgesi verildiğini de ileri sürdü.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı