Candan Almanya Parlamentosu’nda konuştu

CTP Milletvekili Candan, Berlin duvarının yıkılmasının yıl dönümü nedeniyle Almanya Parlamentosu'nda konuşma yaptı.

17 Kasım 2019 - 15:51

CTP Milletvekili Armağan Candan, Berlin duvarının yıkılmasının 30. yıl dönümü nedeniyle Berlin’de düzenlenen Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi toplantılarına katıldı.

Armağan Candan, Almanya Federal Parlamentosu Bundestag’ta 14-15 Kasım tarihlerinde düzenlenen AKPA Siyasi İşler ve Demokrasi ile Hukuk ve İnsan Hakları Komiteleri’nin ortak toplantısında Cumhuriyet Meclisi’ni temsil etti.

Candan, Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Almanya Parlamentosu yetkililerinin de katıldığı toplantıda bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Berlin duvarının yıkılması ve Almanya’nın birleşmesinin 30. yılının kutlandığı günlerde Berlin’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi

Bu tarihi olayın Berlin şehri, Almanya ve Avrupa için büyük bir değişim anlamına geldiğini ve yeni bir çağ açtığını ifade etti.

“LEFKOŞA AVRUPA’NIN TEK BÖLÜNMÜŞ BAŞKENTİ”

Candan, aynı şeyin Kıbrıs adası için söylenemeyeceğini belirterek, Lefkoşa’nın Avrupa’nın tek bölünmüş başkenti olarak kalmaya devam ettiğini vurguladı.

2004 yılında Ada’nın ve Lefkoşa’nın birleştirilmesi için tarihi bir fırsat kaçırıldığını söyleyen Candan, bu durumu 47 Avrupa ülkesinden gelen milletvekillerinin dikkatine getirdi.

“ANNAN PLANI KABUL EDİLSEYDİ KIBRIS ALMANYA GİBİ OLACAKTI”

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Türkiye, Yunanistan ve AKPA’nın da yer aldığı Avrupa Konseyi tarafından desteklenen Annan Planı’nın düzenlenen referandumda Kıbrıslı Türkler tarafından kabul edildiğini, Kıbrıslı Rumlar tarafından ise reddedildiğini katılımcılara hatırlattı.

Candan, plan kabul edilseydi Kıbrıs’ın da 15 yıldır Almanya gibi birleşmiş bir ülke olacağını vurguladı.

Kıbrıs’ın halen bölünmüş bir ada ve bir Avrupa sorunu olarak durmaya devam ettiğini belirten Candan, Kıbrıslı Türklerin adadaki mevcut statükoyu ve izolasyonu kabullenmeyeceğini dile getirdi.

BM Genel Sekreteri Guterres’in iki lideri 25 Kasım’da Berlin’de üçlü bir toplantıya çağırdığını anımsatan Candan, AB’nin en büyük ülkesi olan Almanya’nın başkenti Berlin’in bu görüşmeye ev sahipliği yapacak olmasının önemli olduğunu ifade etti.

Candan, uluslararası toplumun sürece daha fazla ilgi göstermesinin belirleyici olacağını, müzakerelerin sonuç odaklı bir anlayış ile başlayabilmesi ve 5’li toplantının önünün açılması için bütün taraflara çağrı yaptı.

Candan, Kıbrıs sorununun çözülmesinin Doğu Akdeniz’de doğal gaz başta olmak üzere birçok alanda iş birliği yapılmasının önünü açacağını, bölgeye istikrar, refah ve barışın hakim olmasına yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı