Can damarımıza müdahale gerek!

Ülkemiz ekonomi kırılgan ve dışa bağımlı bir yapıya sahiptir. KKTC’de çok ciddi bir kayıt dışı ekonomi bulunmaktadır.

Ülkemiz kendine has niteliğinden dolayı küresel gelişmelerden daha fazla Türk Lirasındaki ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelerden çok çabuk etkilenmektedir. Son zamanlarda yaşanan krizler ile beraber Türkiye pazarına yönelik ‘hizmet ihracatçısı’ olarak tanımlayabileceğimiz rolü ciddi bir yara almıştır. Nitekim, Türkiye’den talebin azalmasıyla, ülkenin iki lokomotif sektörü olan turizm ve yükseköğrenim bu süreçte  hatırı sayılır oranda kayıp yaşanmıştır. Bu da ülkenin içinde bulunduğu ekonomik daralmayı körüklemiştir.

***

Yükseköğrenim sektörü için ayrı bir parantez açmak gerektiğini düşünüyorum. Neden mi? Çünkü yükseköğrenim sektörü, ekonomiye doğrudan sağlamış olduğu katkı dışında dolaylı olarak da ülke ekonomisine önemli getirileri vardır. Ülkeye gelen öğrenciler hem konut, eğlence, gıda, giyim gibi yan sektörlere sağladıkları taleple ekonomiye de canlılık vermektedir. Bu çerçevede, yükseköğrenim sektöründe yaşanan azalma ülke ekonomisini de etkilemektedir.

***

Döviz uzun zamandan sonra düşüş eğilimini sürdürmektedir. Bu gelişme ciddi bir darboğaza mahkum olan ekonomimize bir parça nefes aldırsa bile sorunları ortadan kaldırmaya yetmemiştir. Dövizin düşmesi, tüketici fiyatlarında ve enflasyon oranında beklenen olumlu etkiyi ne yazıkki yaratmaktan uzak görünmektedir. Dövizin tavan yaptığı günlerde, bunu fırsat bilip mal ve hizmet fiyatlarını yükselten fırsatçılar, bugün ise düşen dövize rağmen hiç bir reaksiyon vermeyerek, adeta üç maymunu oynamaktadırlar. ‘Serbest piyasada istediklerini yaparlar’ yaklaşımı ise bizim kadar ufak ve dışa bağımlı ekonomileri olan ülkeler için yıkıma sebep olabileceği gerçeğini de kimse yadsımamalıdır.

***

Ülkemizde gelir dağılımında ciddi bir eşitsizlik vardır. Bu durum da yoksulluğun artmasını tetiklemektedir. Vatandaşın alım gücü ciddi şekilde düşmüştür. Gelir grupları yani alt gelir grubu  ile üst gelir grubu arasındaki makas her geçen gün büyümektedir.

***

Bir Ekonomist olmamakla birlikte, her aklı selim insan gibi yetkili kurumların piyasa gözetimi ve denetimi ile tüketicinin çıkarlarını korumaya yönelik tedbirlere ihtiyaç olduğunu düşünmekteyim. Ülkemiz ekonomi kırılgan ve dışa bağımlı bir yapıya sahiptir. KKTC’de çok ciddi bir kayıt dışı ekonomi bulunmaktadır. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak ivedi bir şekilde tedbirler alınması gerekmektedir. Ekonomi can damarımızdır ve süratle müdahaleye ihtiyaç duymaktadır.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı