Çağımızın hastalığı GOOGLE doktorluğu

GOOGLE doktorluğu hekimleri ciddi derecede endişelendirirken Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği konuyla ilgili çalışmalara başladı.

Mine İçsel-

Çağımız teknoloji çağı. Artık her türlü ihtiyacımızı oturduğumuz yerden kolayca halledebilecek imkanlara sahibiz. İnternet ortamında bilgi vermek de bilgiye ulaşmak da çok kolay. İstediğimiz bilgiyi edinmemiz, neredeyse 1 dakikamızı alıyor. Öyle ki hastalığımızın tanısını bile artık internete soruyoruz. GOOGLE’dan çıkan sonuçlara göre tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Her türlü bilginin kol gezdiği sanal alemde hangi bilginin doğru hangi yöntemin geçerli olduğunu süzmeden kullanarak aslında iyileşmek isterken ne yazık ki başka hastalıklara da davetiye çıkarıyoruz.

DR.GÜRKUT HABERCİ’YE ANLATTI

Günümüzün yeni hastalığı “GOOGLE Doktorluğu”nu, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut’a sorduk. Gürkut konu ile ilgili endişelerini ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği tarafından atılacak adımları HABERCİ ile paylaştı. Tabipler Birliği tarafından konuya çok geniş çapta bakıldığını kaydeden Gürkut, ülke adına yapılması planlanan ve ilk adımların da atıldığı “sağlık okuryazarlığı projesi”ni anlattı…

GOOGLE HASTALARI!

Konunun çok kapsamlı olduğunu kaydeden Gürkut, bilgiye ulaşmanın geldiğimiz çağda bu kadar kolay olmasının hem iyi, hem de doğru bilgiye ulaşmayı bilmeyenler için tehlikeli sonuçlar doğurabildiğine değindi. Gürkut, bir hekime, bir sağlık kuruluşuna başvurmak yerine kendi kendine, internet üzerindeki bilgilerle kendini tedavi etmeye çalışan, GOOGLE’ dan tedavi yöntemi bulup uygulayan ve hastalığı ilerledikten sonra hekime başvuran çok hastanın olduğunu söyledi. Bu tarz vakalarla çok fazla karşılaştıklarını anlatan Gürkut, bunların tedavilerinin çok olumsuz yönde etkilendiğinden bahsetti.  Dr.Gürkut, “Bu konu, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin çok kapsamlı bir seferberlik ilanı düşüncesinin olduğu “sağlık okuryazarlığı projesi” nin bir parçasıdır” dedi.

SAĞLIK OKURYAZARLIĞI KONUSU

Sağlık okuryazarlığı meselesini de açıklayan Gürkut; bunun insanların koruyucu sağlık hizmetlerinden doğru yararlanmayı, kendi sağlıklarını korumayı, doğru sağlık bilgilerine ulaşmayı bilmesi;  okuduğu şeylerden doğru sonuçlara varabilmesi, doğru iletişim kurabilmesi olduğunu belirtti. Ülkemizde sağlık okuryazarlığı durumunun ne durumda olduğunun bilinmediğini söyleyen Gürkut, şu ana kadar hiçbir kurumda bu düzeyin belirlenebilmesi için bir çalışma veya araştırma yapılmadığından da bahsetti.

NERELERDE EKSİKLERİNİ GÖRÜYORUZ?

Dr. Gürkut, ülkede hastanelerdeki acil servislerde, hastane kapılarında yaşanan yığılmaların gün geçtikte yapılan tüm uyarılara rağmen artan sigara tütün kullanımı ve alkol, madde bağımlılığının ve toplum içi şiddetin artması konularının sağlık okuryazarlığı düzeyindeki yetersizlik olduğunu kaydetti. Sağlık sistemine olan güvenin azalması karşısında sosyal medyada neredeyse nefret söylemlerine dönüşen aslında sistemsizliğin de körüklediği tüm olguların yine sağlık okuryazarlığı ile ilintili olduğunu açıklayan Gürkut,”Sabah 40 derece ateşle uyanan bir çocuğun annesinin, çocuğunu alıp bir devlet hastanesine götüremiyorsa bunun karşısında istenildiği kadar sistem kurulsa da o anne için sağlık hizmeti ulaşılamaz noktadadır” diye konuştu.

TÜM SIKINTILARIN ÇARESİ!

Yaşanan tüm sağlık sıkıntılarının topyekûn çaresi olacağı düşünülen sağlık okuryazarlığı düzeyinin yükseltilmesine yönelik yıllarca sürecek bir çalışmanın başlatıldığını açıklayan Özlem Gürkut, tüm yapılacaklar için önce toplumun düzeyinin bilinmesi gerektiğini belirtti. Toplumda hangi yaş aralığında ne gibi durumlar olduğunu, yaşanan sıkıntıların neler olduğunu ve bunlar arasındaki nedensellik ilişkilerinin çözümlenmesinin gerekliliğini belirten Gürkut, bunların tespitinden sonra hangi alanlarda hangi sorunların yaşandığının, sorunlar karşında ne gibi çalışmalar yapılacağının belirlenmesinin gerekeceğini kaydetti. Sağlık okuryazarlığı düzeyinin yükseltilmesi ve düzeltilmesi için projeler üretilmesinin gerekliliğini dile getiren Gürkut, birçok kurum-kuruluş, dernek, kişi, sivil toplum örgütü ile iş birliği yapılarak projelerin üretilmesi gerektiğini ve bu konuda bu şekilde ilerleme sağlanabileceğini aktardı.

DÜZEY ARTTIRILMALI

GOOGLE’dan tıbbi yardım almaya çalışmanın da sağlık okuryazarlığı ile ilgili bir konu olduğunu söyleyen Gürkut, aslında bu konunun her zaman kötü bir şey olmadığını ve hastaların, hastalıkları ile ilgili bilgileri edinmesinin bilgilenme açısından yararlı olacağını kaydetti. Ancak internet ortamındaki bilgilerin herhangi bir süzgeçten geçirilmediği için doğru bilgiye ulaşmanın oldukça zor olduğunu da belirten Dr.Gürkut, bunun için de sağlık okuryazarlığı düzeyinin arttırılmasının gerekli olduğunu vurguladı.

“TOPYEKÛN ÇALIŞMA BAŞLATILMALI”

Sağlık okuryazarlığı yeterliliğinin hemen düzelecek bir olgu olmadığını da söyleyen Gürkut, bunun için topyekûn bir çalışmanın başlatılması gerektiğini aktardı. Bir annenin çocuğunu doğurduğu günden itibaren, sağlıklı olması, sağlıklı yaşaması, doğru psikolojide büyümesi;  mutlu ve sağlıklı bir toplum olabilmek için yapılması gerekenler olduğunu söyleyen Gürkut, bunun için eğitim sistemine de katılacak şeyler olduğunu kaydetti.

DAHA SAĞLIKLI BİR TOPLUM

Sadece Sağlık Bakanlığı’na, Eğitim Bakanlığı’na değil, Tarım Bakanlığına, sivil toplum örgütlerine, yerel yönetimlere, hekimlere de büyük görevlerin düştüğünü belirten Gürkut, en büyük payın ise medyaya ait olduğunun altını çizdi. Bu işin ilgili tüm taraflarının bir araya gelmesinin gerekliliğini belirten Gürkut, bunun sonucu olarak da beklenenin daha sağlıklı bir toplum olduğunu söyledi.

“ZOR AMA HAZIRIZ!”

Böyle bir çalışma yapmanın çok kolay olmadığını, işin çok ciddi ekonomik boyutlarının olduğunu çok büyük çaba ve emek gerektirdiğini kaydeden Tabipler Birliği Başkanı, Birlik olarak buna hazır olduklarının da altını çizdi.

SORUNLAR VE KAYNAKLARI

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin şu anki yönetiminin 1 yıldır görevde olduğunu ve 1 yıldır yaşanılan sorunların neredeyse hepsinin çözümünün sağlık okuryazarlığı düzeyinin yükseltilmesi olduğunu kaydeden Gürkut, bunun için sorunların saptanıp buna göre teker teker projeler üretileceğini belirtti.

ÜLKEDEKİ EN BÜYÜK PROJELERDEN

Mutlu ve heyecanlı olduklarını kaydeden Gürkut, çalışmaların temellerinin atılmaya başlandığının bilgisini de vererek, bu projenin ülkede sağlık alanında yapılmış en büyük projelerden birisi olduğunun da altını çizdi.

PROJE VE DETAYLARI…

Sağlık okuryazarlığı düzeyinin yükseltilmesini amaçlayan projenin detaylarını da paylaşan Gürkut, ilk adımın toplumun tüm kesimlerini yansıtacak bir örneklemenin seçilerek anket çalışmasının yapılacağı olacağını böylece ülke için geçerli ölçeğin belirleneceğini sonra da bunun analizlerinin yapılacağını kaydetti.

TECRÜBE KONUŞACAK

Analizler için çok geniş katılımlı bir danışma ve tecrübeli iletişim hocalarının katılacağı bir yürütme kurulları olacağını da belirten Tabipler Birliği Başkanı, bu kurulun içinde; Psikologlar Derneği, hekimlerin örgütleri, hemşireler, fizyoterapistler, gazeteciler, üniversiteler, tıp fakülteleri, Sağlık Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, sivil toplum örgütleri olacağını Cumhurbaşkanlığının da olmasının hayal edildiğini kaydetti.

EMİN ELLERDE OLACAK

Yapılan anketlerde çıkan ve toplumu yansıtan verilerin doğru analiz edildikten sonra bir desenleme çalışmasına tabi tutulacağını açıklayan Gürkut, bu analizleri çok tecrübeli profesörler ve danışma kurulunun yapacağını belirtti.

2 YILA YAYILACAK

Yapılan araştırmalar sonrası oluşturulan çalışma basamaklarının 2 yıla yayılacağını bu süreçlerde çeşitli projelerin üretileceğini kaydeden Gürkut, 2 yılın sonunda da sağlık okuryazarlığı düzeyinin ne kadar yükseldiğinin belirleneceğini söyledi.

BİRLİKTEN “SAĞLIK” DOĞACAK!

Tabipler Birliği Başkanı, söz konusu projenin şu anda yazım tartışma aşamasında olduğunu Aralık ayı sonu itibariyle ilk toplantının yapılmasının hedeflendiğini kaydetti. Proje konusunda çok heyecanlı olduklarını dile getiren Gürkut, kendisinin Dr. Özlem olarak olaylarla teker teker mücadele edebileceğini ancak kurumların, bakanlıkların genel anlamda sorunlara daha büyük bir ölçekte bakmayı başarması ve ona yönelik çalışmaların yapılacak olmasının çok daha etkili olacağını kaydetti. Gürkut, Bakanlıkların da dâhil olması ile projenin daha kapsamlı, çok kalıcı ve topluma yönelik güzel bir proje olacağını belirtti.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu