Bütçe sonrası siyasi ortam hareketlenecek

Sebebi şuydu veya buydu bir yana; KKTC’de binlerce döviz borçlusu çok sıkıntılı günler geçirmeye başladı. Panik demek istemiyoruz ama dün akşamüzeri 17.00 sularında, 1 Amerikan doları 5,80 TL, 1 Euro 6,50 TL ve 1 Sterlin, 7.80 TL civarında işlem görüyordu.

***

Demokrat Parti’de (DP) partinin yeni örgütlenmesi, 23 Aralık’ta net şeklini alacak. Serdar Denktaş’ın başkanlığı döneminde Genel Sekreter olarak görev yapan Afet Özcafer, Parti Meclisi’ne (PM) aday olmamıştı. Genel Başkan Fikri Ataoğlu’nun, Özcefer’i genel sekreter olarak istediği öğrenildi.

***

Ataoğlu, dün kendisini ziyaret eden Haberci ekibine bunu açıkladı. Özcafer’i, eğer kabul ederse, altı kişilik kontenjan hakkıyla PM’ye alıp, genel sekreter adayı gösterebileceğini belirtti. Ancak çok güvenilir bir kaynaktan elde ettiğimiz bilgiye göre, Özcafer, gerek Ataoğlu’na, gerekse yakın çevresine, “benden bu kadar” demiş. Aktif siyaseti artık düşünmediğini kaydetmiş.

***

Halkın Partisi’nde (HP) dört isme yeni görevler verildi. Örgüt Sekreterliğine Özgür Vehit getirildi. Seçim İşleri; Ali Çırakoğlu, Eğitim ve Yerel Yönetimler; Turgut Alas ve Komiteler ve Gençlik sekreteri ise Oğulcan Topal oldu. Kaynaklarımız, “durduk yere bu değişiklik niye?” diye biraz soruşturdu. Dedikodu ekibimize şu yanıt geldi: “HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın cumhurbaşkanı adaylığı kesinleşmiştir.”

***

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, kesinlikle aday olacağının mesajını verdi. UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın adaylıklarına kesin gözle bakılıyor. Aday olarak ismi öne çıkanlar arasında yer alan Serdar Denktaş ve Dr. Sibel Siber taraftarları, “sanmıyoruz, ama belli değil” cinsinden yorumlar yapıyor.

***

Erhan Arıklı ise dün Hüseyin Ekmekçi kardeşimizin canlı yayınına konuk oldu. Arıklı cumhurbaşkanlığına aday olduğunu, Ocak’ta bir şölenle bunu resmen ilan edeceğini gizlemedi. Ancak, verdiği çok ilginç mesajlar vardı: Birincisi, sağda çatı adayda anlaşma yapamadıkları. Bir diğeri, DP ile ortak aday konusunda uzlaşamadıkları ve üçüncüsü ise erken seçim olasılığı. Arıklı, erken genel seçim olacaksa, cumhurbaşkanı adayı olmayacağını kaydetti.

***

Bu arada Haberci gazetesi dedikodu ekibine dün gelen bir habere göre, hükümetten veya muhalefetten bazı siyasilerimiz, Bütçe görüşmeleri sonrası koalisyonun bozulmasını bekliyor. Bu konu tartışılıyor. UBP ve HP arasında, İmar Planı, Kıb – Tek ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle soğukluk olduğu; bir çok bakanın, kendi bakanlığına kaynak yaratmak adına, başka bakanlarla, özellikle de Maliye Bakanı ile takıştığı iddia ediliyor.

***
İlk başlarda Başbakan Ersin Tatar’ın, “icraatın başında kalmak istiyorum” söylemleri nedeniyle koalisyonu bozmak istemediği ancak şu anda kendi adaylığının neredeyse kesinleşmesi nedeniyle “Kudret Bey de aday olursa, herhalde bozulur” dediği ileri sürüldü. HP çevreleri, Başbakan Tatar’ın bu söyleminin kendilerine de ulaştığını ancak bunun “seçimlere yönelik bir blöf” olduğunu iddia etti.

***

Bu arada bir bakanın, “… Erken seçim olacaksa olur ama kasada kuruş yok, Bütçe açık, erken seçim isteyenler eminim bunun da bilincindedir” dediği bilgimize gelirken; iş çevreleri, ticaret çevreleri, esnaf ve bir çok sivil toplum örgütü temsilcisinin, erken seçime karşı olduğu da konuşuluyor.

***

Bütçe görüşmeleri bittiği günlerde, hem cumhurbaşkanlığı yarışında hem de erken seçim söylemlerinde çok daha elle tutulur bilgilerin piyasaya sürüleceğini belirten bir eski bakan; şimdiki muhalif vekil; “… Meclis’te erken seçim isteyen yok gibi ama burası KKTC, her şey her an olabilir” yorumunu yaptı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı