Bu sezon çok zor geçecek

Tüm paydaşlar için 2019-2020 sezonu hayırlı olsun.

Futbolda yeni sezona bugün merhaba diyoruz.

Tüm paydaşlar için 2019-2020 sezonu hayırlı olsun.

Başta sağlık olmak üzere sakatlıkların can yakmadığı, yabancılarla sorunların yaşanmadığı, hakemlerin çok fazla konuşulmadığı ve tribünlerin keyif verecek kadar dolduğu bir sezon olmasını temenni ediyorum.

Her ne kadar Süper Ligimiz vitrin olsa da bu sezon 1. Lig’deki yarış da bir hayli çetin geçecek.

Süper Lig’de son şampiyon Mağusa Türk Gücü sezon öncesi iyi görüntü vermese de yine en güçlü aday konumunda olurken ekonomik olarak küçülmeye giden ancak Süper Kupa’yı kazanan Yenicami ben de yarışın içindeyim dedi.

Her sezon başında şampiyonluk adayları arasında olan Doğan Türk Birliği lig başlayınca hayal kırıklığı yaşasa da bu sezon yabancı konusunda nihayet iyi isimler buldu ve onları en büyük favori olarak görüyorum.

Merit Alsancak Yeşilova şampiyon olacak kadro derinliğine sahip olmasa da zirveyi sonuna kadar kovalayacak.

Yeni ekipler Hamitköy, Göçmenköy ve Düzkaya mutlak lige renk katacaktır. Geçen sezon büyük sıkıntı yaşayan Küçük Kaymaklı ile birlikte Çetinkaya, Cihangir ve Türk Ocağı’nın orta sıralarda yer bulacağı düşüncesindeyim.

Gençlik Gücü, Lefke, Baf Ülkü Yurdu ve Binatlı için bu sezon oldukça zor geçecek. Gerek kadro anlamında gerekse de ekonomik olarak ciddi sıkıntı yaşayacaklar.

1.Lig’de bu sezon mahşerin dört atlısını izleyeceğiz. Ancak bunların üçü Süper Lig bileti alacak ve biri de büyük umutların tükenişini yaşayacak.

Süper Lig tecrübesi olan ve hatta Milli futbolcuların çoğunluğunun bulunduğu 1. Lig’de yeni sezonda Yonpaş Dumlupınar, Girne Halk Evi, Mesarya ve Gençler Birliği arasında müthiş bir çekişmeye şahitlik edeceğiz.

Tüm bunlar futbolun bu sezon heyecan verecek yanları.

***

Bir diğer pencereden bakacak olursak sıkıntılar da kapıda bekliyor.

Akova çok önceden 1. Lig’den çekildiğini açıkladı ve yerine Maraş alındı, hazırlanmakta zorlanıyorlar.

Aynı durum Doğancı için de geçerliydi ancak zorla lige dahil edilmek istendi. Ve liglerin başlamasına sayılı gün kala da onlarda çekildik dedi. Çocuk oyuncağımı bu iş.

Öte yandan Yeniboğaziçi başvuru yaptı lige girsin diye, kusura bakmasın kimse ama yarın ligler başlıyor bu vakitten sonra kimse lige filan alınamaz. KTFF’nin bu başvuruyu kabul edeceğini düşünmüyorum, fikstür çekilmiş, herşey belirlenmiş. Ancak spor medyası haftalar önce gündem yaptı. Akova ve Doğancı ligden çekilecek. Bizde dedik ki bu sezon 1. Lig 14 takımla mı oynanacak. 16 takım inadı için Maraş lige alındı, Doğancı da zorla tamam dedi, peki ya şimdi ne oldu. 15 takımlı lig oldu. Her takım bir haftayı boşu boşuna boş geçecek. Hoş mu oldu boş mu oldu diye sormak istiyorum. Demek istediğim zorla güzellik olmuyor işte. Diretmenin bir anlamı yoktu. 1. Ligi 14 takımlı oynatacaktınız olup bitecekti.  Evet, büyük umutlarla ve beklentilerle 3 sezonluk geçiş süreci sonunda 16 takımlı iki lig oluşturuldu. Olmuyorsa olmuyor. Bunda gocunacak birşey yok. Yanlış yoldayız. Bizim ülkemizde futbolumuzun en üst ligleri yani vitrinleri çok özel olmalı. Her topa deyen buralarda oynamamalı. Amaç maç sayısı ise takım sayısını azaltın maç sayısının çoğaltılmasının bin bir türlü yolu var. Liglerde yer alacak takımların tesislerinden tutun da kulüp yönetimleri, ekonomik koşulları ve alt yapıları dâhil olmak üzere birçok kıstası olmalı. Her köyde bir takım olunca olmuyor bu işler işte. Liglere çıkabilmek için öncelikle bunlara sahip olunmalı. Temennimiz ligler devam ederken de bazı takımların ligden çekilme ile yüz yüze kalmaması. Futbolda güzel olan şeyleri daha da güzelliştirmeye bakalım. Bunun başlıca yolu da liglerdeki takım sayısının azalmasından geçer.  Çok daha seçici olarak çok daha ilgi çekici ve kalite yaratmak için futbol liglerimizde takım sayıları bakımından zaman kaybetmeden şimdiden yeni bir planlamaya gidilmeli.

Belli başlı kişiler dışında başkanı devlet memuru, özel sektör işçisi olan takımlar sadece sezonu tamamlamak için 1-1.5 milyon TL’yi nereden bulacak. İnsanlar bunun stresinden sağlığını bile kaybeder hale geldi. Futbolumuz bu şekilde ne güzel bir oyun olur ne de ülkenin marka değeri. Sadece 3-5 iş insanı ve zenginin gönlünü eğlendirmekten başka bir şeye değmez. Haberci Spor olarak güçlü kadromuzla yeni sezonda sadece futbolun değil ülke sporunun güzelliklerini sayfalarımıza taşımaya devam edeceğiz.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu