Bu kez hakemler konuştu

Futbolda onlar dışında herkes konuşuyor, konuşuluyor, gündem oluyor yaratıyor. Haberci Spor futbolun "sessiz" kesimi olan hakemlerin sesi oldu

15 Temmuz 2019 - 10:05

Haberci Spor, ülkemiz futbolu ile ilgili uzun zamandır yapılmayan bir olayı daha siz değerli okuyucuları için gündeme taşımanın mutluluğunu yaşıyor.

Futbolla ilgili kulüplerden başkanlara, yöneticilerden teknik adamlara, futbolculardan taraftarlara kadar her konu spor medyasında yer buluyor.

Ancak çoğu zaman eleştirelere maruz kalan, zaman zaman linç edilen, yeri geldiğinde de hakkı verilen ve meslekleri gereği “sessiz” kalmak zorunda olan “Hakemlerin ” sesi Haberci Spor oldu.

Doğru, tarafsız, güvenilir ve adaletli yayın karakterimizle Haberci Spor olarak Kıbrıs Türk Futbol Federaysonu Merkez Hakem Kurulu’nun izni ve gözetimi altında ülkemizde futbolunda geride kalan sezonun 4 değerli hakemi ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Üst Klasman hakemlerinden Fehim Dayı ve Kerem Eran, A Klasman hakemlerinden ise Evren Karademir ve Emre Öztaşlı, hazırlamış olduğumuz “sezon değerlendirmesi”, “yaşadıkları sorunlar”, “spor basını ile ilgili düşüncüleri” ve “beklentileri” ile ilgili sorularımıza içtenlikle cevap verdiler.

Hakemler ayrıca meslekle ilgili “fedekarlık”, “profesyonellik” ve “VAR konusu” ile ilgili de ortak görüş bildirdi.

ÜST KLASMAN HAKEM FEHİM DAYI

1.Sezon Değerlendirmesi

“Genel anlamda son yılların en başarılı sezonunu geçirdik. Hakem performansı açısından konuşulan ve tartışılan maç sayıs çok azdı. Bunlarda Dünyada olduğu gibi her maçta olabilecek hatalardı. Ülkemiz şartlarında hakemlere sağlanan olanakları düşündüğümüzde başarılı bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum.

2.Sorunlar

“Saha zeminleri geçmiş yıllara göre daha iyiydi. Ancak bir kaç saha dışında hakem soyunma odaları çok kötü duırumda. Dışarda soyunduğumuz maçlar bile olmuştur. Bu durum daha çok 1. Lig’de görülse de Süper Lig’de de var. Uyarıyoruz ama bir türlü düzeltilmiyor. Değişen kurallarla yedek kulübesindeki sayılar arttı. Ancak bizde eski kurallara göre gidiyor ve herkes ayakta durmak zorunda kalıyor. Görüntü kötü ve 4. hakemin de işi zorlasıyor. Maç içinde hakem ve yardımcıları baskı altında zor durumda kalıyor. Bunlar maça konsantrasyonu etkileyecek konular. Bir maçın düzgün devam etmesi ve bitmesi teknik adamlara bağlıdır. Bazı kulübüler var ki bir kişi konuşuyor o da sadece teknik adam. Bazı kulübelerde ise herkes hakeme müdahele ve itiraz ediyor. Kulübede tek patron olmalı. Kural da bu, ancak uygulanmıyor. Türkiye’de, Avrupa’da yok. Biz de dışarı atmak zorunda kalıyoruz ancak bir iki hafta sonra durum yine aynı. Bunlar futbolumuz adına kötü şeyler.”

3.Spor basını

“Medya, yazılı ve görsel basın, internet gazeteciliği ile ilgili, bizdeki en büyük sorun spor yazarlığı yapan arkadaşlar ve abilerimiz mutlaka sporun içinden gelmiştir. Dahası futbol oynamış ya da her hangi bir spor branşı ile uğraşmıştır. Genel anlamda hakem yorumlanırken formaların çıkarılması gerekir. Eğer forma çıkmazsa size kimse saygı duymaz. Bizim ülkemizde de formasını çıkarmayan spor yazarlarımız. Bunu herkes biliyor, kendileri bilmiyor. Daha da kötüsü canlı canlı hakeme küfreden spor yazarlarımız var. Maç yönetirken bizzat şahit oldum. Ben buna o anda müdahale edemem ancak şikayetimi yaptım. Diyeceğim bundan daha ötesi yok. Buna maalesef KTSYD’den de bir uyarı veya basın açıklaması yapıldığını duymadım. Yapılmışsa eğer görmedim özür dilerim. Yani diyeceğim şu ki, maç öncesi veya sonunda kulüp, yönetici veya tarftarlar sizi baskı altına almışdır. Bu formalar nçıkmazsa eğer siz bu yorumlarınızı objektif yapamazsınız.”

4.Beklentiler

“KTFF’den dışa açılım konusunda beklentilerim var ve uğraşılıyor. Hasan başkana teşekkürler, bıkmadan usanmadan devam ediyor. Ancak bu konu devam ederken bir alt konu olan CONIFA’ya da 4-5 yıldır katılıyorduk ve özellikle ülkemizde de bunu geliştirilerek düzenledik. FIFA’ya gidemediğimiz için hakem camiası olarak içimizde hep bir uhde var. Ancak en azından kendi ülkemiz şartlarında, seyirci, hakem, teknik adam ve o duyguyu, heyecanı yaşadığımız uluslararası olan bir durumdu CONIFA. Bu yıl katılmadık. şahsen üzüldüm. İnşallah bundan sonra CONIFA turnuvalarına katılırız.”

ÜST KLASMAN HAKEM KEREM ERAN:

1.Değerlendirme

“Futbolun olanaklar açısından en kısıtlı birimindeyiz. Yaptığımızın işin maddi karşılığını almıyoruz. Ama yinede bizim aldığımız paralar konuşuluyor. Bunlara rağmen iyi bir sezonu geride bıraktık. Hakem sayımız yetersiz. Gönül ister ki her hakemin kendi ekibi olsun ve sezon boyunca o şekilde yönetelim maçları. Ancak böyle bir durumumuz yok. Ücretlerin daha cazip olması belki de yeni hakemlerin camiaya katılmasını sağlar ve sayı artar. Ve bu şekilde ekipler oluşturulması futbolumuz için cok daha faydalı olabilir.”

2.Sorunlar

“Üst klasman hakemler olarak başarı oranımız birbirine yakındır. Bizim sahada en iyi performansımızı gösterebilme durumumuz futbolculardır. Onlar oyun oynmamak isterse bizim işimiz kolaylaşır. Tabii bu durum futbolcular açısından gerek yönetici gerekse antrenörler tarafından yönlendirilmesi sonucu oluyor. Maalesef bazı kulüplerde bir kaç hafta x hakemle başarısız sonuç alındığı zaman o hakeme o camiaya karsı ön yargı oluşturuluyor. Bu oyuncuya ve tribüne de yansıtılıyor. Bizim için tüm takımlar aynıdır. Biz sahaya çıktığımız zaman ne x ne y takımı vardır. Her takım aynıdır. Biz kendimizi düşünürüz ve amacımız iyi maç yönetip sahadan alnımızın akıyla çıkmaktır maçın sonucu bizim için önemli değildir.”

3.Spor basını

“Küçük bir ülkede yaşıyoruz. Hepimizin amacı Kıbrıs Türk futbolunu ileriye taşıyabilmek. Futbol ailesi içindeki tüm kesimler kendisini sürekli yenilemek ve geliştirmek zorundadır. Maalasef spor basını içinde işini çok iyi yapanlar dışında sadece belli bir amaca hizmet eden kişiler olduğunu düşünüyorum. Ben hakem olarak sahada nasıl objektif olmam bekleniyorsa beni yorumlayanların da objektif olmasını bekliyorum.”

4.Beklentiler

“Mevcut şartlarda motivasyonumuzu üst seviyede tutmak çok kolay değil. Yurt dışı açılımımız CONIFA dışında yok. Spor basının haftalık, aylık ve yıllık hakem performansına odaklı verdikleri ödüller ve kupa finali yönetmek en önemli motivasyonumuz. Uzun uyıllar hem Türkiye’de hem de burda futbol oynadım. Dışarıdan bakıldığında hakemlik çok soğuk gelirdi. Camianın içine girdikten sonra neden daha önce hakemliğe başlamadım diye üzüüldüm. Keşke çok daha genç yaşta bu işe balamış olsaydım. Çünkü yönetmek insanın doğasında var.”

A KLASMAN HAKEM EVREN KARADEMİR:

1.Değerlendirme

“Şahsım ve hakem arkadaşlarım adına iyi bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum. Hocalarımız olsun, federasyon olsun birçok kesim bizden iyi bahsetti. Bir hakem neredeyse tüm yılını idmanla geçiriyor. Sezon 8 ay sürüyor ancak biz en az 11 ay antrenman yapmak zorundayız. Bunun nedeni hem kişisel gelişim hem de performansı kaybetmemek adına. Amatör bir yapıda olsak da aldığımız eğitimler ve yaptığımız testlerle tamamen profesyonel gibi çalışıyoruz. Yani bir hakem maça çıkarken özel hayatından tutun her şeyinden feragat ediyor.”

2.Sorunlar

“Küçük bir toplumda yaşıyoruz. Müsabaka saatleri ve takımların sahaya çıkma vakitleri bellidir. Ancak bazı takımlar sahaya vaktinde çıkmıyor ve bu da ortamı gerdiği için bize maç boyunca sıkıntı yaratıyor. Bir yaptırım da yok. Bu konuyla ilgili düzenleme yapılırsa bizim için iyi olur. Görevlendirmesini aldığımız her müsaakaya çıktığımızda zorluk derecesi veya takımlar bizi ilgilendirmez. Her maç için dinamikler ve gidişata göre her şey değişebiliyor. Renk gözetmeden uymamız gereken kurallara uymaya çalışıyoruz. Her maç kendi için özel olduğu için biz de özel hazırlanıyoruz. Maçın içindeki değişkenler bizim maçı nasıl bitireceğimizi etkiliyor.”

3.Spor basını

“Ülkemiz futboluna katkı sağlamak için bize düşen ne varsa yapıyoruz. Bizde bu çarkın içinde olarak saha içi veya dışında yaptıklarımızla, yanlışımız varsa yöneticilerimiz veya federasyonumuz bizi düzeltme yoluna gidiyor, uyarıyor ya da onurlandırıyor. Futbolun diğer unsurları tarafından ise eleştiriye açık olduğumuzu ancak bunun hakaret ve onur kırıcı şekilde olmamasını istiyoruz. Bize ne göre düşüyorsan kendimizi geliştirmeye ve çalışmaya devam ediyoruz.”

4.Beklentiler

“Hakemliğe Kerem Eran dostum sayesinde başladım. Bu camiada olmaktan dolayı çok mutluyum. Çok güzel şeyler öğrendim. Özellike sabır konusunda kendi yaptığım işte de faydalarını görüyorum. Geçtiğimiz sezondan beridir iyi bir ivme yakaladım umarım bunu devam ettirip daha fazla görev alırım.”

A KLASMAN HAKEM EMRE ÖZTAŞLI:

1.Değerlendirme

“Başarılı bir sezon geçirdik. A klasman olarak ağırlıklı yükümüz 1. Ligde. Son yıllarda 1. Lig de çok çekişmeli geçiyor. Süper Ligde de şans aldığımız sürece başarılı olmaya çaılıyoruz. 1. Ligde zor olan maçlardan alnımızın akıyla çıktık. Alt liglerde ücretler daha da düşük ancak masraflar aynı. Her ne kadar yapımız amatör olsa da biz bu işi profesyonel bir ruhla yapıyoruz. Takımlardan daha düzenli, disiplinli ve özveri ile çalışıyoruz. Ve bizim sezonumuzun hiç bitmiyor.”

2.Sorunlar

“Oyuncular ve kulüpler iyi niyetli olunca hakem de her zaman iyidir. Bizim için isimler önemli değil. En iyi hakem maç içinde konuşulmayan ve ön plana çıkmayan hakemdir. Bazı antrenörler mağlup oldukları zaman bizlere karşı tavırları farklı oluyor. Bizim için o maçta yaşanan tüm olaylar anlıktır ve orada kalır. Bir sonraki maça bir önceki maçta yaşananlarla çıkmayız. Bu şekilde davrandığımız halde bize karşı tutumları aynı olmuyor. İster istemez aynı takımların maçlarına 2-3 hafta arayla çıkıyoruz. O takımlar da bizim olduğumuz maçlarda olumsuz sonuçlar alınca bunu bizim üstümüze yıkmaya çalışıyorlar.”

3.Spor basını

“Kimsenin hakkını yemeden maç yönetmeye çalışıyoruz. Ben her zaman maça çıkarkan inşallah allah kimseye kul hakkı yedirmez derim. Hatalarımız da olabilir. Sosyal medyada takipçi değiliz. Ancak kulağımıza geliyor öğreniyoruz. Özellikle sosyal medyada yöneticler olsun futbolcular olsun bize inanılmaz küfürler ve hakaretler yapılıyor. Bizim bu konuda cevap hakkımız da yok. Biz bir şey yazamayız. Bu konuyla ilgili bir yaptırım olursa seviniriz.”

4.Beklentiler

“Hakemliğe Türkiye’de başladım. Ama burdaki MHK ile federayson ilişkisiyle Türkiye arasında uçurum var. Burada daha sıcak ve samimi ilişkiler var. Hocalarımızla dertlerimizi paylaşabiliyoruz. Bize çok yardımcı oluyorlar. O yüzden burada olmaktan çok mutluyum. Bu sene iyi bir çıkış yakaladım, inşallah bu performansı ve çıkışı önümüzdeki senelerde de yakalarım. MHK şans verdiği sürece onların yüzünü kara çıkartmamaya çalışağım.”

HAKEMLERİN ORTAK GÖRÜŞLERİ

Fedakarlık

Hakemler 12 aylık 1 yılın neredeyse 11 ayında aktif oluyor. Sezon öncesi ve sorasında hazırlık süreçleri, kamplar, eğitimler, testler ve seminerler derken yaklaşık 8 ay süren sezon boyunca da bir gün maç yönetmek için bir gün de dördüncü hakem  olmak üzere her cumartesi ve pazar günü maçlara çıkıyorlar. Bir hakem ortalama 20 yıl bu camia içi çalışıyor ve bu süre zarfında ailelerinden uzak kalıyorlar.  O nedenle hakemler bu mesleklerinde aslında en büyük fedakarlığı ailelerinin yaptığını belirtiyor.

Profesyonellik 

Ülkemizde profesyonellik  olmadığı için hakemlerde sadece hakem ücretleriyle hayatlarını idame ettiremediği için her hakemin mutlaka özel bir de işi var. Özellikle hafta içine denk gelen ve gece oynanacak çok önemli maçlar özel sektörde çalışan hakemler 17.30’da işten çıkarak 19.00’da başlayacak bir maça hazırlanmak ve motive olma konusunda zorluk çektiklerini açıkladılar.

“VAR” Konusu

Hakemler ülke futbolumuzun şartlarının göz önünde bulundurulduğunda hakemlik camiasının çok büyük fedakarlıklar yaparak bu görevi üstlendiklerini belirtiyor. Dünyada ve Türkiye’de “VAR” sistemine geçiş olmasına rağmen tartışmaların halen devam ettiğini ifade ediyor. Hakemler bu nedenle tüm kulüp başkanları, yöneticiler, teknik adamlar, taraftarlar ve futbolculardan, ülkemizde “VAR” olmamasına rağmen verilen kararların tartışılırken bu durumunda göz önünde bulundurulmasını istedi.  Bu konuyla ilgili üzüntülü olduklarını bildiren hakemler, bazı pozisyonlarda 2-3 saniye geç karar verir verdiklerinde veya alınan bir yardım ile kararın düzeltildiği pozisyonlarda çok büyük eleştirilere maruz kaldıklarını ve “VAR”ı düşününce bunun kendilerine çok büyük bir haksızlık yapıldığını düşünüyorlar.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı