Bozuk yollar deterjanla yıkandı

“Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok” grubu üyeleri dün meclis önünde deterjanlı eylem yaparak siyasileri protesto etti.

Meyil Avcan-

 FOTOĞRAF: Melikşah Fakıoğlu-

Sosyal medyada Fikri Marasali önderliğinde kurulan yapılan seyrüsefer zamlarına tepki göstermek için oluşturulan ‘Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok’ platformu dün alışılagelmişin dışında farklı bir eyleme imza attı. Ellerinde deterjanlarla Meclis’e yürüyen eylemciler, “Deterjanını, süpürgeni al da gel” sloganıyla konvoy halinde Girne Kapısı’na araçlarını park ederek, “Esas işiniz yalakalık”, “Ne işe yararsınız be ama siz?”, “Yüzünüzden gözünüzden utanın be”, “Koltucuklar nasıl rahatsınız?”, “Ne oldu? Keyifcikler tamamdır?”, “Memleketlerine 5 paralık yararı olmayanlar huu?”, “İnsanlar ilaç alamıyor umurunuzda mı?” ve “Atakan meclis ve pislikleriniz mintaxla yıkanıyor anladın sen!” yazılı pankartla Meclis önüne yürüdüler.

.Vekillerin ve bakanların pisliklerini temizlemek için böyle bir eylem gerçekleştirdiğini söyleyen eylemciler döktükleri deterjanlarla yolları yıkadı.

KKTC Hür-iş Sendika Federasyonu ve El-sen de gerçekleştirilen eyleme destek verdi. Polis ekipleri, araçlarla meclis önüne geçişi engelleyerek, geniş çaplı güvenlik önlemleri aldı, Çevik Kuvvet ise herhangi bir olay yaşanması durumuna karşı hazırda bekledi.

MARASALİ: SESİNİZİ DUYURMAK BU KADAR ZOR MU?

 

Grubun kurucusu Fikri Marasali, Meclis önünde basına açıklama yaptı. Marasali, üzerlerine aldıkları sorumluluğun uzaktan kolay gibi göründüğünü ama bu güne kadar kimsenin hiçbir yere bağlı olmadan sokağa çıkmaya cesaret edemediğini söyledi.

Eyleme katılımın az olmasına da tepki gösteren Marasali, “Bizi akşam eylemi yaptık diye eleştirdiniz. Buyurun size gündüz eylemi… Burada kaç insan var? Sesinizi duyurmak bu kadar zor mu? Her şey mi dört dörtlük?” ifadelerini kullandı.

Fedakârlık ve birliktelik olmazsa hiçbir şeyin başarılamayacağını söyleyen Fikri Marasali, “Umut istiyorsunuz. 28 yaşındaki bir genç olarak ben umudum. Umut evde şömine başında oturarak, telefonda yorum yaparak kazanılmaz… Ben söz verdim, 10 kişi de olsa bu eylemleri yapacağım. Sözümün arkasında durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Öncesinde bu oluşuma destek sağlayan basının susturulduğunu da savunan Marasali, “İlk zamanlar yanımızda olan medya, sessizleştirildi, uzaklaştırıldı. İşinden edilenler oldu. Fikirlerimizi, bizi bizden başka kimse özgürleştirilemez. Ömür boyu kapalı zihinlerle yaşayamazsınız… Kendinizi geliştirmek sizin elinizde, mecliste oturanların değil…” ifadelerine yer verdi.

Marasali, ülkede yaşayan insanların bir şekilde susturulduğunu, gençlerin sistemsizlik yüzünden göç ettiğini belirterek, “Ben göç etmek istemiyorum” dedi.

MAYPA’DAN BASINA VE SENDİKALARA TEPKİ

Eylem komitesi üyelerinden Serdinç Maypa, gazetelerde eylemle ilgili habere yer verilmediğini söyleyerek, eylemi takip etmek için gelen basın mensupları aracığıyla medya patronlarına sitem etti.

Milletvekillerini “Umursuz, gamsız, gailesiz” diye niteleyen Maypa, “Yakında Fikri ile yollara çıkacağız… Basından başka arkadaşlarımız da bizimle olacak. Halkla konuşacağız… Bakalım halkın onlar için söylediklerini duyduklarında ne yapacaklar” şeklinde konuştu.

Neden deterjanlı eylem yaptıklarına da değinen Maypa, “Meclis’i simgesel olarak Mintax ile temizlemeye geldik. Sayın Ulaştırma Bakanı neden bu deterjanı kullandığımızı iyi biliyor” ifadelerini kullandı.

Maypa, polisin Meclis önüne gelmek isteyen eylemcileri böldüğünü de savunan Serdinç Maypa, 3 defa miting düzenlediklerini ama hiçbir siyasinin kendilerine ulaşmadığını belirtti.

Sendikaları da eleştiren Maypa, sadece Hür-İş ile El-Sen’in eylemcilere sahip çıktığını söyledi.

Serdinç Maypa, her eylem yerinden temizlik yaparak ayrıldıklarını, Meclisin önüne dökülen deterjanların belediye tarafından suyla temizleneceğini de söyledi.

“Şemsiyeni Al Da Gel” sloganıyla ilki 15 Ocak’ta Lefkoşa’nın terminal bölgesinde düzenlenen eylemin ikincisi 27 Ocak’ta “Biz Uyarmıştık” sloganıyla Lefkoşa’da, Dereboyu’nda olmuştu. Eylemciler, ikinci eylemde Cumhuriyet Meclisi’ne de yürümüş ve üzerinde milletvekillerinin özgeçmiş ve fotoğraflarının olduğu 50 sarı tenekeyi Meclis’in kapısına bırakmıştı.

Ülkedeki yolların durumuna ve zamlara tepki göstermek için 2 Ocak’ta “Yol Yoksa Seyrüsefer da Yok” ismiyle sosyal medyada kurulan grubun üye sayısı 41 bini aştı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı