“Bizi büyük tehlikeler bekliyor”

Ot formasyonunun fazla olduğunu ve kurumaya başladığını belirten Orman Dairesi Eski Müdürü Fırat, “Yangın mücadelesinde daha etkin önlemler alınması gerektiğini doğa bize gösteriyor” dedi

12 Mayıs 2019 - 10:30

Orman Dairesi Eski Müdürü Yardımcı Doçent Doktor Altay Fırat, havaların ısınmasına bağlı olarak orman yangınlarıyla ilgili Haberci’ye konuştu. Dr. Fırat, bu yaz ülkeyi büyük tehlikeler beklediğini vurgulayarak, orman yangınlarından korunmak için gereken yatırımların yapılması gerektiğini söyledi.

Fırat, “Şöyle bir önlem alınabilir, artık koruma ormancılığına geçmemiz lazım çünkü bu artık küresel bir problemdir” dedi.

“DOĞA GÖSTERİYOR”

Yazın aşırı sıcaktan dolayı kullandığımız klimalar nedeniyle Fırat, bu hatlara yüklenme söz konusu olduğunu ifade etti. Fincan bölgelerinde elektriğin aşırı yükselmesinden dolayı kıvılcım çıktığını belirten Fırat, bunun da yangına sebep olduğunu söyledi.

Fırat, “Geçici orman işçilerinin artık sürekli hale getirilmeleri gerekmektedir. Gerçekten ilk müdahalede çok önemli etkileri var. Bu ot formasyonunun fazla olmasından ve kurumaya başlamasından dolayı mücadelede daha etkin, daha planlı önlemler alınması gerektiğini doğa bize gösteriyor” dedi.

 “DUYARLI OLMAMIZ LAZIM”

Önümüzde yaz mevsimi olduğunu hatırlatan Dr. Fırat, yazda nisbi nemin azalmasına bağlı olarak atmosferdeki nem miktarının azaldığını söyledi. Buna bağlı olarak da Fırat, otların kuruduğunu belirtti. Fırat, “Yazın ormanlık sahalarda tutuşmanın çok rahat olabileceği ortamlar söz konusu olacaktır. Dolayısıyla halkımızın daha çok duyarlı olması lazım. Özellikle bu kuru otların kolay tutuştuğunu düşünecek olursak, sürücülerin izmariti dışarıya atmamaları gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“KURU OTLAR BERTARAF EDİLMELİ”

Küresel ısınma nedeniyle iklim değişiklikleri yaşandığını ifade eden Doç. Dr. Fırat, özellikle Doğu Akdeniz çanağında klimatolojik olarak büyük bir kurak periyot yaşandığını vurguladı. Fırat konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ot formasyonları artık kurumaya başlamıştır ve önümüzdeki yaz sezonunda hatta belki de ekim sonu, kasım ortalarına kadar kuru bir şekilde devam edecektir. Bu, tutuşmak için doğal bir ortam oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu otların derhal ilgili birimler tarafından bir an önce bertaraf edilmesi gerekiyor.”

“TUTUŞMA AN MESELESİDİR”

Doç. Dr. Altay Fırat, küçük bir izmarit veya herhangi bir şişe parçasının mercek görevi görüp de tutuşmayı başlatmasının an meselesi olduğunu dile getirdi. “Atmosferin ve otların da kuru olması nedeniyle özellikle arazi yangınları veya belediye sınırları içerisinde boş arazilerde bu tip yangınların çıkması olasıdır” diyen Fırat, ormanlık alanlara yakın ve belediyelerin kullandığı çöp alanlarının yakılmasının da büyük tehlike olduğuna işaret etti. Fırat, “Elektrik idaresinin özellikle orman içerisinden geçen yüksek gerilim hatlarının etrafındaki kuru otları temizlemesi gerekmektedir” dedi.

“KIVILCIMLAR ÇIKIYOR”

Özellikle yazın aşırı sıcaktan dolayı kullandığımız klimalar nedeniyle yüksek gerilim hatlarında yüklenme söz konusu olduğunu ifade eden Dr. Fırat, şunları söyledi:

“Özellikle fincan bölgelerinde elektriğin aşırı yüklenmesinden dolayı kıvılcımlar çıkmaktadır bu da yangına sebep olmaktadır. Elektrik idaresinin eğer başlamamışlarsa, büyük yüksek gerilim hatlarının geçtiği yerlerden ilgili birimlerden yardım alarak derhal bu temizlik çalışmalarını başlatmaları gerekmektedir.”

 “BİRÇOK ORMAN YOK OLUYOR”

Fırat, “Yani bu yaz ülkeyi büyük tehlikeler beklemektedir. Bunun yanında dünyaya da baktığımızda İsveç gibi ki İsveç soğuk ve nemli bir iklim kuşağındadır, orada bile orman yangınları görülmeye başlanmıştır” dedi.

Örtü yangınlarında müdahale ekiplerinin önemli rol oynadığını belirten Fırat, Orman Dairesi’ndeki ilk müdahale ekiplerinin, pek çok sayıda yangını büyümeden engellediğini söyledi. Fırat, “Helikopterin meteorolojik şartlar elverişli olmadığı dönemlerde, ilk önce yer ekipleri müdahalede mücadele edemiyorsa helikopter çağırılması söz konusudur. Yangınlarla epeyi oranda birçok orman yok olup gitmektedir” dedi.

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı