“Bölgede çekim oluşturacak proje”

Mağusa Suriçi’nde hafta sonu hizmete sokulan elektrikli-ekolojik araçların girişimcisi turizmci Sıtkı Gökçe, projesini Haberci'ye anlattı.

Mağusa Suriçi’nde önceki gün Garga Turizm’e ait elektrik enerjisiyle çalışan kiralık araçların tanıtımı yapıldı.

Sıtkı Gökçe ve ailesine ait Garga Turizm, “sesli rehberlik sistemi” ile de bir ilke imza attı. Sistem, araç kiralayan turistlere Suriçi’ni tanıtacak.

Turizm girişimcisi Sıtkı Gökçe, aküden sağlanan elektrik enerjisiyle çalışan araçları Haberci gazetesine anlattı.

 Bu girişimin fikri nereden doğdu?

Sıtkı Gökçe: Yurt dışı ziyaretlerinde başka ülkelerde biz de bu tür turlara katıldık. Oralardan fikir edindik ve neden Mağusa’da da olmasın dedik. 2 yıldır uğraşıyorduk ve son 6 aydır hız verdik ve bugün arabalarımızın reklamını yapıyoruz. Tüm Mağusa’ya hayırlı olsun.

Bu araçları diğer araçlardan ayıran özellikler nelerdir?

Sıtkı Gökçe: Bunlar elektrikli ve ekolojik araçlardır. Beş kişilik araçlarımız, maksimum 30 kilometre hız yaparken, şarj olmadan 120 kilometre gidebiliyor. Özellikle belirtmeliyim ki, bu aracı kullanmak için ehliyetinizin olması şart. Ancak, iki kişilik ve tek kişilik araçlarımız da var bunlar ehliyet gerektirmiyor. 9-11 kilometre hız yapabiliyor 40 kilometre yol alabiliyor.

Araçları saatlik olarak kiralıyoruz. 22 yaş ve üzeri kullanabilir. Araçlarda “sesli rehberlik sistemi” var. Bu sistemle tüm mekânların Türkçe, Rusça, İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere kulaklık sistemi ile tanıtımı yapılıyor. Tüm araçlarda kulaklık sistemi mevcut. Ayrıca araçlarda GPS ve navigasyon var. Sürücülere ve yolculara hangi mekânda oldukları nereye nasıl gideceklerini görsel olarak da gösteriyor.

Turistler araçlarla nereleri gezebilecek?

Sıtkı Gökçe: Araçlar sadece Mağusa Suriçi’nde dolaşacak, dışarı çıkamayacak. Eylül-ekim gibi araçların 8 kişilik olanlarını da getirmeyi planlıyoruz.

Mağusa Belediyesi ile istişare ederek Derinya Kapısı’ndan Suriçi’ne destinasyon koymayı planlıyoruz.

Araçların hendekte gezebilmesi için de belediyeden izin almak istiyoruz, belediyenin de vereceğini biliyoruz. Çünkü bu proje Mağusa içindir. Bölgede çekim oluşturacak, ekonomik kalkınmayı tetikleyecek bir projedir.

Projeyle ilgili olarak Turizm Bakanlığı veya başka bir kaynaktan teşvik aldınız mı?

Sıtkı Gökçe: Tamamen kendi sermayemiz ile bu işe giriştik. Hatta araçlara muafiyet dahi verilmemiştir. Turizm şirketi olmamıza rağmen yüzde 80 gümrük ödedik. Biz bu yatırımı yaptık, destek bekliyoruz. Trafik ve yol gibi konularda karşılaşacağımız sorunlarda yardımlarda bulunulsun istiyoruz. Bu proje kültürümüzü yansıtacak. Bu sistem AB’de ve Uzak Doğu’da yoktur. Biz tekiz. İznimiz 10 araç içindir. Şu anda 4 aracımız var. Geriye kalan 6 aracımızı getirebilmek için muafiyet talep ediyoruz.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu