Bitmeyen “yalelli” altyapı

Günün sonunda 3 tane devlet katkısı ile ayakta duran kulüp var ve hiç biri alt yapıda arzu edilen noktada değil. Bununla ilgili de bir vizyona sahip değiller ne yazık ki!!!

25 Ekim 2019 - 11:20

U14 Kız Basketbol Ligi için müracaat olmazsa ligin oynanmayabileceği öğrenildi. Yani ortaokula giden basketbolcu kızlarımızın ligi büyük ihtimalle olmayacak.

Eskiler aynı konuyu durmadan uzun uzun tekrarlayanlar için “Arabın yalellisi gibi uzattın” derlerdi.

Ülke sporunun “yalellisi” olan altyapı meselesi o kadar uzadı ki bu konuda artık bir köşe yazısı bile okuyamıyoruz.

Yeni atanan Spor Dairesi müdüründen, yeni seçilen federasyon başkanından veya kulüp başkanından konu ile ilgili örf – geleneklere biz de uyalım şeklinde konu ile ilgili bir kaç kelime duyar, sonra “suyun akışına” uyulduğunu görürüz.

Ülke sporunun kurtuluşu alt yapıdadır. Bu yüzden de bu konu rutine bağlanacak popülaritesi yükseltilip düşünecek bir konu değildir.

Bu konuda atılım yapıp işi ciddiye alan veya maddi yetersizlikten dolayı ciddiye almak zorunda kalan kulüpler var elbet.

Basketbolda bunlara en güzel örnek Levent ve GAÜ yi gösterebiliriz Soyer MGA Alsancak ve Akdeniz de hatırı sayılır şekilde alt yapıda etkindirler.

Ancak bu konuda lider hiç kuşkusuz GAÜ’dür.

Hem kızlarda hem de erkeklere ciddi yatırım yapan Kenan Güvensoy’un başında olduğu GAÜ, verimlilikte herkesin bir adım önümde.

Kendi takımlarında oynattıkları Batuhan Emre gibi iyi isimler yanı sıra başka takımlara verdikleri Berk ve Alpay gibi lige damga vuran yıldızlar yetiştiriyor.

Burada eksik olan şey, devletin ortağı olduğu 3 kurum Koopspor, LAÜ ve DAÜ’nün büyük bütçelerini gençlerin yetiştirilmesinden çok profesyonel basketbolcularla günlük başarılar peşinde koşmaları ve bütün kaynaklarını bu yönde harcamaları oldu.

Son yıllarda Koopspor bir atılım içinde görünse de dostlar alış verişte görsün tarzında takıldıkları ortada.

LAÜ’nün durumu ise daha da içler acısı müthiş yeteneklerin çıktığı Lefke ve Güzelyurt bölgesinde tek basketbol kulübü olmasına ve taşımacılık salon ve malzeme sorunu olmayan LAÜ’nün içler acısı altyapısı kulübün genel görüntüsüne hiç yakışmıyor.

DAÜ’deki durum ise çok daha vahim. Lige katılım şartı olarak federasyona üniversitedeki yabancı uyruklu öğrencileri yerli statüsünde oynatabilme şartı koyan DAÜ’nün alt yapıdan bir tane bile oyuncu yetiştirmemesi ya da bir takım kuracak kadar genç oyuncuya Mağusa gibi bir yerde sahip olamaması çok düşündürücü.

YDÜ’nün de bu konuda eksiklikleri yok değil. Örneğin Alsancak gibi büyük zorluklarla kendi yağı ile kendi çiğlerini kavuran kulüpten 9 genç kız oyuncusunu bir defada transfer etmek bir spor cinayetidir. Ancak YDÜ özel kişilerin kulübüdür bütçelerini nereye nasıl isterlerse harcayabilirler bu konuda kritik yapmak eleştirmek pek de yerinde olmaz.

Günün sonunda 3 tane devlet katkısı ile ayakta duran kulüp var ve hiç biri alt yapıda arzu edilen noktada değil. Bununla ilgili de bir vizyona sahip değiller ne yazık ki!!!

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı