Bisiklet

Ülkemizde eğitim gören üniversiteli gençleri bisiklet kullanmaya yönlendirelim. Çalışmalarımızı bu yönde hızlandıralım...

8 Haziran 2019 - 11:00

Bisiklet bir tutkudur,  spordur, sağlıktır, huzurdur. Doğa sporları içinde yollarda özel pistlerde kısacası yaşamın her yerinde mevcuttur bisiklet.

Çocukluğumuzun en pahalı ve en gözde oyuncağıydı bisiklet.

Bisiklet bir ulaşım aracıdır. Kullanımı kolaydır,  parkı sorunsuzdur!

Günümüzde küçük aküler ile çalışabilen ve içinde bulunduğumuz teknolojik şartlarla kilometrelerce yol kat edebilen bisikletler vardır. Özellikle sanayileşme yüzünden 80’li yılların ardından artan hava kirliliğini önlemek ve araçların egzoz gazlarından kurtulabilmek için kurtuluş olarak sarılmamız gereken araçtır bisiklet.

Avrupa ülkelerinden Hollanda’da günlük hayatın bir parçası, vazgeçilmezidir bisiklet. “Bisiklet diyarı” olarak bilinir. Turistler bile şehri bisikletle keşfeder.  17 milyon nüfuslu bir ülke olan Hollanda’da 23 milyona yakın bisiklet olduğu bilinmektedir. Ülkede aile başına ortalama üç bisiklet düşmektedir.

Hollanda’da bisiklet kullanımı ile ilgili verileri araştıracak olursanız çok çarpıcı sonuçlar görebilirsiniz. Bunlardan en önemli olanları kilometrelerce bisiklet yollarının olması, gerçek bir ulaşım aracı olarak görülmesi ve kullanılması, kadınların erkeklere oranla daha çok bisiklet kullanması, ülkeye gelen turistlerin bisiklet kiralayarak bulundukları şehri gezerek görmesi gibi ama en önemli ve en güzel olanı ise ülkede çocukların okula gitmek için bisiklet kullanmayı tercih etmeleridir.

“Bizim Hollanda’dan farkımız ne?” diye düşünüyorum. Sonra ne yazık ki değil bisiklet, araba ve yayalara uygun yollarımızın olmadığını hatırlıyorum.

Son yıllarda Bisiklet Federasyonumuzun başkan ve yöneticilerinin bisiklet sporunu sevdirme ve bu konuda yapmış oldukları uluslararası organizasyonlar takdire şayandır. Ülkemiz bu tür yarışmalara oldukça elverişlidir.  Ayrıca geçtiğimiz yıl Lefkoşa Türk Belediyesi sınırları içerisine koşullandırılmış bisiklet istasyonları da yine bu konu ile ilgili atılmış güzel bir adımdır.

Ülkemizde bisiklet ile ilgili faaliyetleri artırmak, bisiklet yolları, doğal parklar ve sürüş alanlarını çoğaltmak, bisiklet ithalini ve satışlarını teşvik etmek her şeyden önce sağlıklı yaşam adına çok önemlidir. Bunu devlet politikası haline getirmekle hem bizler bizler hem de ülkemiz adına çok önemli bir adım atmış olacağız.

Ülkemizde eğitim gören üniversiteli gençleri bisiklet kullanmaya yönlendirelim. Çalışmalarımızı bu yönde hızlandıralım. Ülkeye ayrı bir hava bir heyecan katalım,  bunu ülke geneline kısa sürede yayalım. Bizim evimizde de bisikletler olsun. Şehirde yaşam kalitesini artıralım. Kirliliği ve yakıt israfını azaltalım. Her şeyden önce hem ulaşımımızı sağlayalım hem de sporumuzu yapalım.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı